Edit
I Love Trouble (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Shyer

Writing Credits (WGA)  

Nancy Meyers ... (written by) &
Charles Shyer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Nick Nolte ... Peter Brackett
Julia Roberts ... Sabrina Peterson
Saul Rubinek ... Sam Smotherman
James Rebhorn ... The Thin Man
Robert Loggia ... Matt Grrenfield
Kelly Rutherford ... Kim
Olympia Dukakis ... Jeannie
Marsha Mason ... Senator Gayle Robbins
Eugene Levy ... Justice of the Peace
Charles Martin Smith ... Rick Medwick
Dan Butler ... Wilson Chess
Paul Gleason ... Kenny Bacon
Jane Adams ... Evans
Lisa Lu ... Virgina Hervey
Nora Dunn ... Lindy
Hallie Meyers-Shyer ... Little Girl in Barn
Boone David Cates Boone David Cates ... Little Boy in Barn
Richard Brown Richard Brown ... Minister
Clark Gregg ... Darryl Beekman, Jr.
Kevin Breznahan ... Groom
Anna Holbrook ... Woman in Sportscar
Cindy Katz ... Wire Editor
Jay Wolpert Jay Wolpert ... Passing Writer
Andy Milder ... Copy Man
Dorothy Lyman ... Suzie
Dafidd McCracken Dafidd McCracken ... Midrail Assistant
Keith Gordon ... Andy
Jim Pepper Jim Pepper ... Reporter #1
Lisa Cloud Lisa Cloud ... Reporter #2
Larry Margo Larry Margo ... Reporter #3
Marianne Murciano Marianne Murciano ... 'Good Day Chicago' Anchor at WFLD-TV
Sally Meyers Kovler Sally Meyers Kovler ... Woman at Newsstand
Jody Gottlieb Jody Gottlieb ... Friend at Newsstand
Kathryn Weiss Kathryn Weiss ... Friend at Newsstand
Jonathan Kovler Jonathan Kovler ... Cop Reading Globe
Bruce A. Block Bruce A. Block ... Man at Newsstand (as Bruce Block)
Joseph D'Onofrio ... Sully
Barry Sobel ... Delivery Person
Laura Mae Tate ... Nadia
Brian Fenwick Brian Fenwick ... Museum Bartender
Frankie Faison ... Police Chief (as Frankie R. Faison)
Stuart Pankin ... Society Photographer
Mike Bacarella ... Train Station Engineer
James 'Kimo' Wills ... Danny Brown (as Kimo Wills)
Oscar Jordan ... Globe Secretary
Megan Cavanagh ... Mrs. Beekman
Patrick St. Esprit ... Assassin
Michael Edgar Myers ... Skycap
Paul Hirsch ... Man on Plane
Jessica Lundy ... Flight Attendant #1
Nestor Serrano ... Pecos
Mary Seibel Mary Seibel ... Woman Walking Dog
Annie Meyers-Shyer Annie Meyers-Shyer ... Student Librarian
Doug Spinuzza ... Senator Robbins' Assistant
Eric Poppick ... Steak House Waiter
Rebecca Cross Rebecca Cross ... Chess Chemical Tour Guide
Lisa Roberts Gillan ... Kim's Friend (as Lisa Roberts)
Lucy Lin Lucy Lin ... Kim's Friend
Billie Worley Billie Worley ... Ruby's Bartender (as Bill Worley)
Chad Einbinder ... Dixon
Michael Cargile ... Sabrina's Dance Partner (as Mike Cargile)
Karl Plouffe Karl Plouffe ... Ranger Scout
Matthew Lindvig Matthew Lindvig ... Ranger Scout
Robin Duke ... Sandra
Maura Russo Maura Russo ... Flight Attendant #2
Blaire Baron ... Flight Attendant #3
Michael Quill Michael Quill ... Security Guard
Rest of cast listed alphabetically:
Lena Banks ... Newsroom Staff (uncredited)
Lou Cass ... Head Waiter (uncredited)
Michael George Michael George ... Musician (uncredited)
Bob Harks ... Pedestrian (uncredited)
Dale Hawes ... Pedestrian (uncredited)
Heidi Huber Heidi Huber ... Bride (uncredited)
Kurt V. Hulett ... Ray Boggs (uncredited)
Robert Minkoff Robert Minkoff ... Bit (uncredited)
Jack Rooney Jack Rooney ... Man at Union Station (uncredited)
John-Michael Steele John-Michael Steele ... City desk editor (uncredited)

Produced by 

Bruce A. Block ... co-producer
Julie B. Crane ... associate producer
Nancy Meyers ... producer
John D. Schofield ... associate producer

Music by 

David Newman

Cinematography by 

John Lindley

Film Editing by 

Adam Bernardi
Paul Hirsch
Walter Murch

Casting By 

Bonnie Timmermann

Production Design by 

Dean Tavoularis

Art Direction by 

Alex Tavoularis

Set Decoration by 

Gary Fettis

Costume Design by 

Susan Becker

Makeup Department 

Karen Blynder ... key makeup artist
Richard Dean ... makeup artist
Brad Wilder ... makeup department head

Production Management 

John D. Schofield ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bruce A. Block ... second unit director
Bruce Carter ... second assistant director
K.C. Colwell ... first assistant director
Jay Guerra ... dga trainee
Gwyneth Horder-Payton ... second second assistant director
Charlie Picerni ... second unit director (as Charles Picerni)

Art Department 

William Arnold ... assistant art director: Illinois and Wisconsin
Mychael Bates ... assistant property master
Todd Bennett ... plaster foreman
David F. Bornstein ... general foreman (as David Bornstein)
Charles William Breen ... assistant art director (as Charles Breen)
Christopher Carlson ... set dresser
Francis N. 'Lucky' Costello ... stand-by painter (as Frank 'Lucky' Costello)
Dale DeStefani ... foreman
Joe Elvington ... set laborer
Robby Green ... art department coordinator
Dick Hansen ... on-set dresser
Sean Haworth ... set designer
Anthony Ray Herrera ... metal construction
Eric A. Hulett ... set dresser (as Eric Hulett)
Kurt V. Hulett ... set dresser (as Kurt Hulett)
Johnnie Jenkins ... construction accountant
Don Kaeding ... second leadperson (as Donald Kaeding)
Mark Knapton ... propmaker
Johnny Knight ... carpenter
Mark Konkel ... painter
Jeffrey Kushon ... set dresser (as Jeffrey A. Kushon)
Greg Lynch ... leadperson
Douglas T. Madison ... assistant props (as Douglas Madison Jr.) / property master
Lynne Madison ... food props
Sam Mendoza ... propmaker foreman
Edson C. Moreno ... set dresser
James J. Murakami ... set designer
Nick Navarro ... set designer
William O'Brien ... set designer
Maureen Osborne ... set decorating coordinator
Anne Ross ... art department coordinator
John J. Rutchland III ... general foreman (as John J. Rutchland Jr.)
John J. Rutchland Jr. ... construction coordinator (as John Rutchland)
Mike Sasgen ... carpenter
Nancy Tobias ... set designer
Shannon Vergun ... property department coordinator
Frank White ... welder gangboss
Stan Cockerell ... set dresser (uncredited)
Kevin Coyle ... set dresser (uncredited)
Kris Nagle ... welder foreman (uncredited)

Sound Department 

Christopher Assells ... sound effects editor
David Baldwin ... sound effects editor
Kevin Bartnof ... foley artist
David Behle ... additional sound
Bryan Bowen ... additional sound
Ed Callahan ... adr editor
Paul Timothy Carden ... dialogue editor
Clayton Collins ... sound editor
Zack Davis ... adr editor
Dino Dimuro ... sound effects editor
Richard Dwan Jr. ... adr editor / dialogue editor
Richard Bryce Goodman ... sound mixer
Marilyn Graf ... foley mixer
Ellen Heuer ... foley artist
Mauriece Jacks Jr. ... cable person
Nicholas James ... foley editor
Doc Kane ... foley mixer
Larry Kemp ... supervising sound editor
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Glenn T. Morgan ... sound effects editor
Vic Radulich ... dialog editor
John Rice ... assistant sound editor
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Mark P. Stoeckinger ... supervising sound designer
Mike Szakmeister ... dialogue editor
Elliot Tyson ... re-recording mixer
Bill Voigtlander ... adr editor
Marshall Winn ... adr editor
Jack Keller ... sound recordist (uncredited)
Steve Mann ... sound editor (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... robotic effects supervisor
Paula Ciccone ... special effects
Todd Jensen ... special effects
Stan Parks ... special effects
Gintar Repecka ... special effects supervisor
Eric Roberts ... special effects
Tom von Badinski ... special effects technician
David Cohen ... mold maker (uncredited)
Gary Zink ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Bryan Hirota ... cg artist: VIFX
Brad Kuehn ... digital effects supervisor
Chris Russell ... visual effects
James Valentine ... rotoscope supervisor
Michele C. Vallillo ... visual effects coordinator: Cinesite
Earl Wiggins ... aerial rigging coordinator
One Danny Yoon ... digital compositor

Stunts 

Jane Austin ... stunt performer
Kenny Bates ... stunts
Nick Brett ... utility stunts
Richard Epper ... stunts
Andy Gill ... utility stunts
Jack Gill ... stunt coordinator
Tabby Hanson ... stunt double: Ms. Roberts
Don Pulford ... stunt double: Mr. Nolte
Keith Tellez ... stunt double: Mr. Rubinek
Frank Torres ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Dustin Ault ... grip
Martin Bosworth ... lighting technician
Richard L. Carden ... dolly grip
Joe Carroll ... first assistant camera: second unit
George M. Chappell ... rigging electrician
Henry Cline ... first assistant camera
Debra Dotts-Sladek ... film loader (as Debra Anne Dotts)
David Emmerichs ... steadicam operator
Kurt Grossi ... best boy grip
Lisa Guerriero ... second assistant camera: "a" camera
Kim Heath ... grip
Tom Houghton ... director of photography: Illinois and Wisconsin
Lawrence Karman ... second camera operator (as Lawrence C. Karmen)
David Katz ... video assist operator
Ron Kunecke ... night light operator
Blake E. Matthys ... grip: Chicago
Larry McCarron ... grip
Stan McClain ... camera operator: Wescam camera
Michael McGuire ... rigging key grip
Kevin McNeil ... grip
Chris McNellis ... grip
Rexford L. Metz ... additional director of photography: second unit
Marty Miller ... rigging grip
Louis Niemeyer ... first assistant camera: second unit
David Norris ... camera technician: Wescam camera
Steve Parrington ... video playback operator
Andy Ryan ... gaffer: second unit
Ken Sax ... special photography
Martin Schaer ... camera operator
Steve Venetis ... best boy
Ronald Vidor ... Steadicam operator / b camera operator
Matthew E. Alper ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Alison E. McBryde ... casting assistant
Mark A. Ridge ... extras casting
Barbara L. Roche ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Araya ... costume assistant
Elinor Bardach ... costume supervisor
David Glaubke ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Timothy Colletti ... assistant editor
Patrick J. Don Vito ... assistant film editor
Jeff Etcher ... assistant editor
Adam C. Frank ... assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer
Robert W. Hedland ... assistant editor
Lynzee Klingman ... additional film editor
Richard Marks ... additional film editor
Tia Nolan ... post-production coordinator
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Debra L. Tennant ... assistant editor

Location Management 

Dan Gorman ... location assistant
Don J. Hug ... location manager
Rosa Yang Kato ... locations production assistant (as Rosa Yang)
John Panzarella ... location manager
Leslie Thorson ... assistant location manager
Robin E. Woldorf ... assistant location manager (as Robin E. Agron)

Music Department 

Chris Boardman ... composer: additional music
Bruce Botnick ... music scoring mixer
Daniel Allan Carlin ... music consultant
Don Davis ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Robert Fernandez ... music scoring mixer
Alexander Janko ... score consultant (as Xandy Janko)
Daniel J. Johnson ... music editor: temp music
William Kidd ... composer: additional music
Tom Kramer ... music editor
George A. Martin ... music editor
Mark McKenzie ... composer: additional music / orchestrator
Randy Miller ... orchestrator
Bobby Muzingo ... additional orchestrator
John Neufeld ... orchestrator
Krystyna Newman ... score consultant
Maria Newman ... musician
Patrick Russ ... orchestrator
Steven Scott Smalley ... orchestrator (as Scott Smalley)
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Peter Tomashek ... orchestrator
Tom Villano ... music editor
David Newman ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited)
Matt Walker ... music executive (uncredited)

Script and Continuity Department 

Sioux Richards ... script supervisor

Transportation Department 

Steve Bonner ... transportation captain
Buddy Hunter ... driver
Robert Wallace ... driver

Other crew 

David Allsberry ... animal trainer
Ursula Brauner ... animal trainer
Craig Comstock ... production assistant
Jeff Dash ... second assistant accountant
Ronald E. Hairston ... key craft service
Christine Hazelton ... stand-in: Ms. Roberts
Peter Hollocker ... production assistant
Ricky Jay ... technical consultant
Jeff Joy ... stand-in: Mr. Nolte
Cynthia LaPointe ... assistant directing staff
Andrea Larsen ... second assistant accountant
Tammy Middleton ... production assistant
Eric J. Nelson ... production assistant
Kim Plant ... Assistant to Joe Roth
Don Ray ... news consultant
Joel Silverman ... animal trainer
Cody Smith ... animal trainer
Shawn Weber ... animal trainer
Bruce Gray ... sculpture art provided by (uncredited)
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
James Hoelzel ... stand-in: James Rebhorn (uncredited)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Jack Messitt ... production assistant (uncredited)
Paul Taglianetti ... video image coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed