Edit
The Art of Racing in the Rain (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Simon Curtis

Writing Credits  

Mark Bomback ... (screenplay by)
 
Garth Stein ... (based on the novel by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kevin Costner ... Enzo (voice)
Milo Ventimiglia ... Denny
Jackie Minns Jackie Minns ... Mrs. Spangle
Marcus Hondro ... Mr. Spangle
Ian Lake ... Mike
Andres Joseph ... Tony
Gary Cole ... Don Kitch
Donald Heng ... Sean Wright
Peter Ciuffa ... Crew Chief
Matthew Kevin Anderson ... Fox Sports Reporter
Amanda Seyfried ... Eve
Kathy Baker ... Trish
Martin Donovan ... Maxwell
Reva Dexter Reva Dexter ... Justice of the Peace
Kasia Machelak ... Midwife
Nicole Anthony ... Midwife
Kacy Rink Kacy Rink ... 3-Year-Old Zoë
Ryan Kiera Armstrong ... Zoë
Fernanda Alcantara Fernanda Alcantara ... Jogger
Dan Quinn ... Jogger
Ronald Patrick Thompson ... Dad at Bus Stop
Brian Markinson ... Mr. Ness
McKinley Belcher III ... Mark Finn
Leo Chiang ... Officer
Patrick Roccas ... Officer
Vaughn Johseph ... Business News Presenter
Al Sapienza ... Luca Pantoni
Eli Gabay Eli Gabay ... Student
Adam Lolacher ... Student
Grayson Maxwell Gurnsey ... Teen Driver
Aliza Vellani ... Vet's Assistant
Karen Holness ... Vet
David Lewis ... Prosecutor
Judith Maxie ... Judge
Lily Dodsworth-Evans ... 17-Year-Old Zoë
Paolo Gasparini Paolo Gasparini ... Italian Father
Giacomo Finn Giacomo Finn ... Italian Boy
Giancarlo Fisichella Giancarlo Fisichella ... Giancarlo Fisichella
Parker Parker ... Enzo
Butler Butler ... Old Enzo
Rest of cast listed alphabetically:
Colleen Bradford Colleen Bradford ... Race Fan (uncredited)
Robert L. Butler Jr. ... Guy in the Park (uncredited)
Nathan Cann ... Conway Hopkin (Race Car Driver) (uncredited)
Gianpiero Cognoli ... F1 Commentator (uncredited)
Aias Dalman ... Friend of Zoë (uncredited)
Ann Evans Ann Evans ... Nurse (uncredited)
Trish Everett-Kabut Trish Everett-Kabut ... Fan (uncredited)
Ian Hawes Ian Hawes ... Cafe Patron (uncredited)
Nakita Kohan ... Paralegal (uncredited)
Christian Lagasse ... Zebra (uncredited)
Irakli Lomaia Irakli Lomaia ... Cafe Patron (uncredited)
Jim Pagiamtzis Jim Pagiamtzis ... Spectator (uncredited)
Michael Schumacher ... Himself (archive footage) (uncredited)
Sam Waterston ... Jack McCoy (archive footage) (uncredited)
Tashia Wong Tashia Wong ... Cafe Patron & Racing Fan (uncredited)

Produced by 

Joannie Burstein ... executive producer
Patrick Dempsey ... producer (produced by)
James C. France ... executive producer
Cristina Giubbetti ... executive producer: Cattleya
Tania Landau ... producer (produced by) (p.g.a.)
Donald J. Lee Jr. ... executive producer
Neal H. Moritz ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by 

Volker Bertelmann
Dustin O'Halloran

Cinematography by 

Ross Emery

Film Editing by 

Adam Recht

Casting By 

Yesi Ramirez

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Shannon Grover

Set Decoration by 

Zoe Jirik
Cynthia Sleiter ... (Italy Unit)

Costume Design by 

Monique Prudhomme

Makeup Department 

Emma Clarke ... hair stylist
Natalie Cosco ... makeup department head
Amber Crombach ... key makeup artist
Naomi Donne ... hair department head: Italy / makeup department head: Italy
Akemi Hart ... assistant hair stylist: Seattle
Patricia Keighran ... key makeup artist: Toronto
Jesse Minty ... hair stylist
Jennifer Popochock ... assistant makeup artist: Seattle
Jessica Rain ... hair department head
Samantha Wyatt Smith ... key hair stylist
Vincent Sullivan ... key hair stylist: Toronto
Kate Blythe ... first assistant makeup artist (uncredited)
Jennifer Machnee ... makeup artist (uncredited)
Patricia Murray ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Whitney Brown ... unit production manager
Cecil O'Connor ... unit production manager
Marco Olivieri ... production manager Italy
Prashant Sharan ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chad Belair ... second assistant director
Michael Bendner ... additional assistant director: Key Background Coordinator
Jim Brebner ... first assistant director
Matilde Composta ... cast assistant Italy
Joel Cyr ... trainee assistant director
Tyler Delben ... second assistant director: second unit
Jackson Ezard ... third assistant director
Regan Kosior ... third assistant director
Haley Lauten ... trainee assistant director
Mark Lukac ... third assistant director
Aidan McGrath ... Set PA
Clea Mihalik ... third assistant director: second unit
Missy Morris ... Third Assistant Director: Second Unit (as Missy Dingman) / second unit (as Missy Dingman)
Chris O'Hara ... Second Assistant Director Seattle
Matteo Parenti ... second assistant director
Gordon Piper ... first assistant director: 2nd Unit Vancouver
Brett Robinson ... first assistant director: Seattle
Jeremy Robinson ... 2nd Unit 1st Assistant Director
Lorenzo Signoretti ... third assistant director: Italy
Jeff Zwart ... 2nd unit director of photography / second unit director

Art Department 

Marc Aubin ... art department coordinator
Loree Cameron ... graphic designer
Graham Coutts ... property master
John Dale ... construction coordinator
Jeff Errico ... storyboard artist
Phil Gough ... assistant property master
Sandrine Hanna ... prop truck supervisor
Haida Harper ... assistant property master
Alexandros Isidorou ... plasterer
Jana Kelly ... Greens Buyer
Greg Langham ... lead dresser: Toronto
Lindsay Ledohowski ... set designer
Anthony Liberatore ... storyboard/animatic artist
Rohan Lyal ... head greensman
J.J. Mestinsek ... paint coordinator
Aaron Rodriguez ... standby painter: second unit
Stefanie Schenk ... Art Department Coordinator
Phillip Toesev ... property master: Toronto 2nd unit
Roberta Troncarelli ... Assistant set decorator
Benoit Waller ... assistant art director
Marion Waterston ... Second Unit Property Master / prop buyer
John Whipple ... scenic carpenter

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Martin Cantwell ... sound designer
Aran Clifford ... Mix Technician
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Oliver Ferris ... foley artist
Sue Harding ... foley artist
Michael Leder ... boom operator
Phil Lee ... sound designer
Adam Mendez ... foley mixer
Ben Norrington ... dialogue editor
Mirko Pantalla ... sound mixer
Jason Sharrow ... adr mixer / adr recordist
Max Walsh ... re-recording mixer
Andy Welker ... adr supervisor / sound recordist: A.D.R. Recordist/Editor
Ian Wilson ... supervising sound editor
Kelly Zombor ... production sound mixer
Robert Karlsson ... dolby consultant (uncredited)

Special Effects by 

Dan Cervin ... special effects first assistant
Doug Cousens ... special effects technician
Marcus Rait ... special effects coordinator
Dana Sarafinchan ... special effects assistant
Matt Sleep ... special effects assistant
Mike Splatt ... special effects coordinator
Joel Whist ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Tasmin Adams ... production assistant: double negative
Anton Agerbo ... visual effects producer: DNEG
Mukund Agicha ... visual effects artist
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Ryan Basaraba ... Motion Capture TD / on set data acquisition
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Yasmin Blake ... visual effects coordinator
Peter Bowmar ... effects technical supervisor
Cordell Briggs ... Compositing Assistant: Double Negative
Rob Caisey ... visual effects assistant coordinator
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Zoe Cousins ... digital film bureau
Sonia D'Costa ... visual effects line producer
Virender Dass ... Matchmove Supervisor DNEG
Jose Maria de la Puente ... Visual Effects Producer
Prashant Dhotre ... Lighting Lead
Madhura Gangan ... Lighting TD
Gourav Ghosh ... creature cloth td
Anthony Grant ... Build supervisor
Joshua Hakim ... 3d Artist
Luke Hardisty ... digital compositor
Jiten Harkhani ... compositor
Sacha Husband ... vfx production assistant
Digger Jensen ... Layout Supervisor: DNEG
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Ashutosh Joshi ... visual effects producer
Swapnil Kamle ... digital compositor: Double Negative
Praveen Kanshi ... visual effects coordinator
Mischa Kolbe ... Creature TD: DNEG
Rahul Kothari ... digital compositor: Dneg
Vishal Kumar ... Matchmove Artist: DNEG
Jackie Mills ... Roto/Prep Supervisor
Ankur Mishra ... visual effects artist
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Kent O'Connor ... lead data wrangler
Mayuresh Powar ... compositor
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Rogelio Rodriguez ... head of layout: DNEG Vancouver
Anik Roy ... Layout TD
Caroline Sandgren ... environment generalist td: dneg
Jinali Shah ... production coordinator
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Amanraj Sharma ... digital compositor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Nikki Snider ... visual effects artist
Richard Stay ... DFX Supervisor: Dneg
Jamie Stevenson ... visual effects producer
Jelena Stojanovic ... 2d compositing supervisor
Apurv Swami ... matchmove TD: DNEG
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Shiv Kumar Vishwakarma ... digital artist: double negative
Eva von Overheidt ... digital compositor: DNEG
Michal Whitty ... visual effects producer
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Ryan John Woodward ... build supervisor: Double Negative
Shawna Zegarra ... technical support
Christina Garberson ... visual effect executive (uncredited)

Stunts 

Guy Bews ... stunt driver
Douglas Chapman ... stunts
Dominic Cicero ... stunt driver
Ken Clark ... stunt driver
Clay Cullen ... car stunt double: Milo Ventimiglia
Lex Damis ... stunt driver
Michelle Damis ... stunt driver
Duane Dickinson ... stunt driver
Cassandra Ebner ... stunts
Glenn Ennis ... stunts
Ryan Ennis ... stunt driver
Kirsten Foe ... stunt driver
Tanner Foust ... stunt driver
Leif Havdale ... stunt coordinator
Michael Hilow ... stunt driver: 2nd Unit
Dave Hospes ... stunt driver
Bret Kiene ... stunt driver
Jon Kralt ... stunt driver
Gaston Morrison ... stunt driver
Gerald Paetz ... stunt driver
Casey Rutherford ... stunt driver
Rich Rutherford ... stunt coordinator
Jeff Sanca ... stunt driver
Heath Stevenson ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jeffery Bjorgum ... video assist
Matt Bonin ... Rigging Grip / rigging best boy
Daniele Cafolla ... Gaffer
Scott Campbell ... lead rigging grip
Jeffrey Cassidy ... video coordinator: toronto camera unit
Stephen Caswell ... lighting technician: ontario unit
Steven J. Chambers ... video assist engineer: Seattle, 2nd unit
Christiaan J. Cloete ... russian arm operator
Ryan Czyzewski ... Toronto Unit: Digital Imaging Technician
Drew David ... leadman grip
Federico De Marco ... libra head technician: Toronto unit
Sebastiano De Pascalis ... b cam/steadicam operator / steadicam operator: 'b' camera
Ricky Dean ... digital utility technician
Cameron Drinkle ... motion picture video coordinator
Spencer Ennis ... "A" Camera 2nd AC
Doane Gregory ... still photographer
Rod Haney ... rigging grip best boy
Tony Hyland ... leadman rigging grip
Dubin Kim ... second company grip
Margaret Knoebel ... second assistant camera seattle unit
Jason Knoll ... 1st ac seattle unit
Doug Lavender ... first assistant "a" camera: second unit
Richard D. Leko ... grip: second unit, Toronto
Ian R.C. Levine ... B Camera Operator
Manuel Mastrostefano ... digital imaging technician: Italy Unit
Stephen McGehee ... second unit DP
Brad McGregor ... camera operator/head tech
David McIntosh ... key rigging grip
Jason Misewich ... Rigging Grip
Dan Morrison ... A Camera 1st AC
Keith Murphy ... camera operator: second unit
Kim Olsen ... key grip
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Peter Pacula ... Best boy rigging grip
Kyle Petitjean ... second assistant camera: 2nd Unit
Daniel Pierce ... rigging grip
Alex Reno ... rigging grip
Massimo Rinella ... dolly grip: a cam
Will Roegge ... b camera operator: Second Unit
Luze Issa Rubio ... Camera Trainee
Armand Santos ... best boy rigging lighting
Kyryll Sobolev ... first assistant camera: second unit "d" camera
John Stabile ... key grip
Vincent Stander ... second assistant "a" camera: second unit
Mike Stroman ... generator operator
Emanuele Tiberti ... B Camera Dolly Grip
Paolo Tiberti ... key grip
Gladys Tong ... computer/video playback supervisor
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Bob Webeck ... first assistant camera vfx unit
Lance White ... Video Coordinator
Peter Wilke ... a-camera steadicam operator
Adriene Wyse ... second assistant camera

Casting Department 

Matteo Bianchi ... extras casting assistant
Francesca Bradley ... Casting Associate: UK
Rebecca Davidson ... casting assistant
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Denise Gibbs ... extras casting: Seattle unit
Stephanie Gorin ... casting: Toronto
Jesse Griffiths ... casting associate: local casting
Glenda Mariani ... casting assistant: UK
Samantha Montgomery ... extras casting
Armando Pizzuti ... Casting: Italy
Keertana Sastry ... casting associate
Claudio Valentini ... extras casting assistant
Rita Vannuccini ... child extras casting Florence

Costume and Wardrobe Department 

Lanny Campbell ... breakdown artist
Luisa Dalmagro ... Costume Buyer / Costume Supervisor Italy
Alison Fraser ... assistant costume designer
Kieu Nguyen ... costume cutter
Heather Osborne ... set costumer
Alison Wall ... costumer

Editorial Department 

Charlotte Barnes ... assistant digital intermediate producer
Sophie Billington ... digital film bureau
Sara Buxton ... assistant colourist
Maria Chamberlain ... digital colourist
Tom Corbett ... head of extraction and delivery
Raoul Crosby ... i/o operator
Samantha A. Duncan ... post-production coordinator: Marc Graue Recording Studios
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Joe Goode ... first assistant editor
Tom Hannibal ... vfx editor
Lawrence Hook ... digital intermediate technical supervisor
Candice Kim ... post project manager: dailies
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
W. Cody Nelson ... senior dailies operator
Dilek Osman ... post-production coordinator
John Percival ... assistant digital intermediate producer
Alexander Phillips ... digital intermediate assistant
Monika Radwanska ... second assistant editor
Finlay Reid ... digital intermediate assistant
Shaun Richards ... digital intermediate producer
Jaan Spirka ... colorist: dailies
Davide Ulissi ... dailies manager: Kiwii Srl - segments Italy
Alex Waite ... editorial trainee
Evangeline White ... digital film bureau

Location Management 

Jasmine Chaos ... location production assistant
Jason Collier ... assistant location manager
Pete Drozdzik ... assistant location manager
Mario Ghinassi ... location manager italy
Dan Kuzmenko ... location manager
Jonathan Matthews ... second unit
Chrissy Mozylisky ... assistant locations manager
Kory Orban ... location scout
Joshua Paragas ... 2nd unit key assistant location manager
Jenna-Lee Perkins ... location map maker

Music Department 

Laurence Anslow ... pro tools recordist
Volker Bertelmann ... soloist: piano
Daniel Bhattacharya ... musician
Daniel A. Brown ... music preparation
Ian Burdge ... soloist: cello
Peter Clarke ... music editor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Geoff Foster ... score engineer & mixer
Mark Graham ... orchestrator
Clifton Harrison ... musician: viola
Gregor Keienburg ... musician: guitars
Season Kent ... music supervisor
Moritz Kolb ... soloist: cello
Samuli Kosminen ... musician: drums
Sabine Könner ... musician: violin
Roger Linley ... musician: double bass
Patty Macmillan ... composer agent
Gerard McCann ... music editor
Adam Miller ... score recordist
Jack Mills ... assistant engineer
Dustin O'Halloran ... soloist: piano
Barnaby Robson ... musician
Richard Watkins ... soloist: French horn
Bruce White ... Viola
Ellen Ginsburg ... music clearance (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Tom Pigott Smith ... musician: violin (uncredited)

Script and Continuity Department 

Nadia Guglieri ... script supervisor

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator
Paul Irvine ... transportation captain
Arnold Korbmacher ... driver
Jason Leeking ... transportation coordinator: Toronto unit
Julio César Monge ... driver
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Chris Rowles ... picture car captain: Toronto Unit
Tana Tocher ... driver
Rick Wiley ... driver

Other crew 

Andie Aichholz ... assistant accountant
Helen Alto ... assistant: Tania Landau
Diego Arrue ... production assistant
Victoria Bavister ... assistant: Simon Curtis
Paul Bois ... location production assistant
Rebecca Booth ... production coordinator italy unit
Susannah Brengel ... cost controller
Corine Buffel ... 2nd Unit Production Supervisor
Nikita Cameron ... production assistant
Bryton Camilleri ... production assistant
Benjamin Coster ... assistant: Tania Landau
Emma Craft ... production assistant
Chris Crawford ... key production assistant
Matt Curtis ... titles designer
Cydney Dahl ... production assistant
Deborah Dellosso ... Animal Trainer
Sofia Deniz ... production assistant
Deborah Domínguez ... SUB Supervisor
Evan Godfrey ... Assistant Production Coordinator
Devin Gunenc ... second assistant production coordinator
Chris Ihlenfeldt ... production assistant: second unit, Seattle
Lorraine Jamison ... unit publicist
Lori Koko ... stand-in: Jackie Minns
Karin Korchinski ... First Assistant Coordinator
Christian Lagasse ... Choreographer (Uncredited)
Ninie Lewis ... assistant: Patrick Dempsey
Tyler Mazzucco ... production assistant
Dacen McAmmond ... production team
Anna McBarron ... key production assistant
Bliss McDonald ... production coordinator
Fabrizio Melone ... production assistant
Casey Merrill ... production assistant
Teresa Ann Miller ... Animal Coordinator/Supplier/Lead Trainer
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
April Morley ... animal trainer
Alana Murray ... clearance co-ordinator
Fabio Novitsky ... first aid craft services
Fraser Paterson ... Key Scenic Artist. Second Unit
Sid Pearson ... assistant: Donald J. Lee Jr.
Eli Powers ... assistant to cast
Karina Rahardja ... assistant: Neal Moritz
Christopher Mark Ritchie ... production assistant
Bruce Roberts ... key set pa 2nd unit
Connie Rusgen ... Animal Trainer
Hélène Rybol ... production assistant
Andrea Maria Sabelli ... Location Coordinator: Italy
Mathieu Salin ... production assistant
Mark Shockley ... green screen animal producer
Alessandro Spinelli ... first assistant accountant
Stephanie Stanton-Linder ... puppy trainer
Hannah-Jo Stephens ... assistant: Simon Curtis
Michael Vasquez ... 1st Assistant Accountant
Jeff Zwart ... consultant: racing
Michael Heffernan-Ryall ... Background Actor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed