Edit
Alpha (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Albert Hughes

Writing Credits  

Daniele Sebastian Wiedenhaupt ... (screenplay by)
 
Albert Hughes ... (story by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Kodi Smit-McPhee ... Keda
Jóhannes Haukur Jóhannesson ... Tau
Marcin Kowalczyk ... Sigma
Jens Hultén ... Xi
Natassia Malthe ... Rho
Spencer Bogaert ... Kappa
Mercedes de la Zerda ... Nu
Leonor Varela ... Shaman Woman
Morgan Freeman ... Narrator (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Chuck Chuck ... Alpha (uncredited)
Nestor de la Zerda Nestor de la Zerda ... Solutrean Hunter #1 (uncredited)
Patrick Flanagan ... Neanderthal #3 (uncredited)
Damon Hoffman ... Neanderthal (uncredited)
Taran Kootenhayoo ... Solutrean Hunter #6 (uncredited)
Michael Kruse-Dahl ... Lion Tribe #4 (uncredited)
Louis Lay ... Solutrean Hunter #2 (uncredited)
Priya Rajaratnam ... Huntress (uncredited)
Kyle Glenn Sutherland ... Lion Tribe #9 (uncredited)

Produced by 

Sue Baden-Powell ... executive producer: Los Angeles
Mark Bakshi ... production executive
Stuart M. Besser ... executive producer
Guo Guangchang ... executive producer
Albert Hughes ... producer
Robin Le Chanu ... co-producer
Kim Locasio ... production executive
Richard Mirisch ... co-producer
Andrew Rona ... producer
Louise Rosner ... executive producer
Jon Silk ... production executive: Studio 8

Music by 

Joseph S. DeBeasi
Michael Stearns

Cinematography by 

Martin Gschlacht ... director of photography

Film Editing by 

Sandra Granovsky

Casting By 

Sarah Finn

Production Design by 

John Willett

Art Direction by 

Chris Farmer ... (additional photography)
Angela O'Sullivan
James Steuart ... supervising art director
Harrison Yurkiw

Set Decoration by 

Terry Lewis

Costume Design by 

Sharen Davis

Makeup Department 

Howard Berger ... special makeup effects artist
Marc Boyle ... assistant hair department head: Los Angeles
Leo Corey Castellano ... makeup department head: Los Angeles
Judy Durbacz ... key hair stylist
Kimberly Fiallo ... key makeup artist: Los Angeles
Kathrine Gordon ... hair department head
Chris Harrison-Glimsdale ... key hair stylist: Alberta (as Chris Glimsdale)
Tanya Hudson ... key makeup artist
Carey Jones ... make up fx supervisor
Gail Kennedy ... key makeup artist: Alberta
Jenni Macdonald ... assistant makeup artist
Joe Matke ... key hair stylist: underwater unit
Greg Nicotero ... special makeup effects artist (as Gregory Nicotero)
Nicholas Podbrey ... special makeup effects artist
Charles Porlier ... makeup department head (as Charles E. Porlier)
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
L. Taylor Roberts ... makeup department head (as Taylor Roberts)
Kari Scotton ... key hair trainee
Penny Thompson ... key hair stylist: second unit
Laine Trzinski ... hair department head: Los Angeles
Sheryl Wilson ... assistant hair stylist
Marlaine Andresen ... assistant makeup artist (uncredited)
Alannah Bilodeau ... makeup artist (uncredited)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Tracy Falukozi ... assistant makeup artist (uncredited)
Davina Faye ... additional makeup artist (uncredited)
Candice Harvey ... assistant hair stylist (uncredited)
Alysha McLoughlin ... assistant hair stylist (uncredited)
Kc Mussman ... personal makeup artist: preliminary film shoots (uncredited)
Amanda Rye ... assistant makeup artist (uncredited)
Joyce Tu ... assistant makeup artist (uncredited)
Jaala Leis Wanless ... assistant hair stylist (uncredited)
Randy Westgate ... makeup artist (uncredited)
Kristina Wood ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jill Christensen ... production manager
Justin J. Nelson ... production assistant
Lisa Rodgers ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Alonzo ... second unit director
Paula Antil ... third assistant director
Michael Bendner ... additional assistant director: key background coordinator
Kameron Bodaly ... third assistant director
Aaron C. Fitzgerald ... first assistant director: second unit
Quentin Johnston ... trainee assistant director: second unit
Brian Machleit ... second unit director: additional photography
Nicholas Mastandrea ... first assistant director: second unit
Tracey Poirier ... key second assistant director
Johanna Posthuma ... third assistant director: second unit
Kevin Scott ... second unit director: underwater unit
Jerry Skibinsky ... third assistant director
Andrew Stahl ... second assistant director: additional photography
Spencer Taylor ... second second assistant director: additional photography
Mike Topoozian ... first assistant director
Emily Renner Wallace ... first assistant director: daily / second assistant director: second unit
Crys Walter ... trainee assistant director

Art Department 

François Audouy ... production designer: additional photography
Jason Bartling ... lead carpenter
Trevor Belcourt ... assistant set decorator
Rick Belosic ... general foreman: additional photography
Nathan Blackie ... greens: second unit
David Stanley Brand ... tool coordinator (as David Brand)
Jordan Bray ... sculptor
Zoe Cattell ... sculptor
Graham Coutts ... property master
Lisa De Alva ... property mistress: additional photography
Steven DeSantis ... construction coordinator: additional photography
Kirsten Dumont-Aubrey ... sculptor
Hoka Duquette ... lead scenic painter / on-set painter
Brad Einhorn ... additional photography
Maria Ermie ... sculptor (as Marie Ermie)
David French ... sculptor
Phil Gough ... assistant property master
Davtyan Hamb ... sculptor
Steven Hanks ... key greens: additional photography
Haida Harper ... assistant property master
Benton Jew ... storyboard artist
Patrick Kearns ... set dresser fabricator
Michael Aaron Keith ... props
Nicholas Kelly ... sculptor
Charles Leitrants ... construction coordinator
Colin Lorimer ... storyboard artist
Boris Maganic ... sculptor
Aaron McCullough ... paint coordinator
Heather Murray ... props truck supervisor
Aja Kai Rowley ... assistant art director
Zbibgniew Scheller ... construction foreman
Kouji Tajima ... concept artist
Nikolai Voltchok ... sculptor
Rose Westerman ... art department assistant: additional photography
Joe Wolkosky ... set designer
Aja Kai Rowley ... stand-by art director (uncredited)

Sound Department 

Laura Harris Atkinson ... dialogue editor
Kevin Belen ... walla recordist
Joe Cappelletti ... group adr director
Sam François ... auro engineer
Laird Fryer ... adr mixer
Jeffory Haddad ... sound mixer: reshoots
David Husby ... production sound mixer
David Jobe ... foley mixer
Randall L. Johnson ... boom operator: Los Angeles unit
Alex Knickerbocker ... sound recordist
Tim Limer ... mix tech
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Kelly Oxford ... supervising sound editor
Eva Rismanforoush ... sound utility: los angeles
Tysen Schieber ... boom operator
Seva Solntsev ... re-recording mixer
Jon Taylor ... re-recording mixer
Karen Vassar Triest ... supervising sound designer
Darren 'Sunny' Warkentin ... dialogue editor
Juniper Watters ... sound assistant
Gayle Wesley ... first assistant sound editor
Jay Wilkinson ... sound designer
Matthew Wilson ... sound editor

Special Effects by 

Jeffrey Butterworth ... 1st assistant spfx
Fon Davis ... special effects
Garnet Harry ... buyer
Dean Hathaway ... snow effects technician
Eddie Holecko ... prosthetic technician: K.N.B. EFX Group
Janet Mader ... special effects crew
Andrew Magri ... 3D stereoscopic transfer: Canada
Elia P. Popov ... special effects coordinator
Ronaldo Luis Modenesi Pucci ... special effects: compositor
M Quinn ... special effects technician
Albert F. Seibert ... special effects technician
Ron Seida ... special effects foreman
Magali Signourel ... special effects coordinator
Chris L. Ward ... special effects technician
Daniel Yeager ... special effects technician

Visual Effects by 

Christian Acuña ... digital production manager
Brian Adler ... visual effects
Wakeel Ahmad ... visual effects
Jose Ajex ... digital artist
Stacy Albrecht ... visual effects coordinator
Marcus Alexander ... stereo supervisor
Nova Alyami ... digital compositor: MPC
Thakur Amit ... digital compositor: Double Negative
Marta Ampudia ... LookDev / Texture Artist
Dane Anderson ... production support technician: Legend
Tovonaina Andriamampionona ... compositor
Emilio Jundon P. Angeles ... stereo artist
Kelly Antaya ... lead roto/paint artist
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Kamran Arian ... stereo compositor: Legend 3D
William E. Arias ... lead lighting technical director
Cole Armstrong ... stereo compositor: legend3d
Taylor Armstrong ... stereo compositor: Legend 3D
Gabriel Arnold ... asset supervisor: MPC
Hunter Athey ... senior previs artist: Proof, Inc
Vaishali Awaghade ... digital effects artist
Paul A. Baccam ... stereoscopic compositor
Goran Backman ... visual effects supervisor
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Andrew Bain ... dmp/environments lead: MPC
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Bhavika Bajpai ... groom technical director mpc
Richard Baker ... visual effects supervisor: Legend
Sébastien Bance ... fx artist: mpc / visual effects artist: mpc
Ravi Bansal ... art director: MPC
Eran Barnea ... visual effects supervisor: Freestyle VFX
H.R. Barnett ... stereoscopic editor: Legend 3D
Tammy Baylis ... Research and Development
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Sydney Benedet ... stereoscopic artist: Legend 3D
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Alfred Berger ... digital compositor: Flash Film Works
Dheeraj Bhadani ... research and development lead
Matthias Bjarnason ... cg supervisor: RVX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Daisy Bonar ... digital artist
Peter Bowmar ... effects technical supervisor: DNeg
Dameon Boyle ... creature lead
Dan Breckwoldt ... compositing supervisor: Double Negative
Laura Brewer ... lead stereo artist (as Laura Massingham)
Rashida Brown ... stereo compositor: Legend 3D / stereo depth artist: Legend 3D
Jared Buford ... lead stereo artist: Legend 3D
Matthew Burrows ... senior stereo artist
Sebastian Butenberg ... animation director: Pixomondo
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend 3D
Michael Cacciamani ... lighting td: Double Negative
Lorna Carmichael ... lead vfx data wrangler
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Nicolás Casanova ... lead compositor: legend 3d
Remi Cauzid ... lead rigging artist
Julien Chagnon-Zimmerly ... element qc: Legend 3D
Solene Chan-lam ... texture artist
Shyamsundar Chandrasekaran ... prep lead: double negative
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Dheeraj Chaudhary ... compositor
Paul Chavez ... layout td: mpc
Jason Chen ... visual effects: data wrangler
Hero Chev ... visual effects editor: MPC
Daniele Chindamo ... visual effects artist
Dinesh Chinnathambi ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Ann Chow ... visual effects line producer
Michael Colburn ... stereo compositor
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Agustin Andres Cortes ... visual effects (as Augustin Andres Cortes)
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
Sam Cox ... lead layout artist: MPC
Peter Cromwell ... stereoscopic compositor
Colton Cullen ... stereo artist
Mark D. Ferguson ... compositing department coordinator
Samuel Darnell ... visual effects
Kaushik Dasgupta ... digital compositor: Double Negative
Dylan Dass ... stereo compositor: Legend3d
Denise Davis ... visual effects producer
Amber Davy ... visual effects coordinator
Maya De Rivia ... visual effects
Balaji Degala ... visual effects artist
Leonardo Delaney ... stereo compositor: Legend 3D
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Andrew Dias ... stereo compositor: Legend 3D
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Rod Dimayuga ... animator
Josephine Dinata ... visual effects production manager
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Colin Dorssers ... stereo compositor: Legend 3D
Fred Duarte ... stereo coordinator
Richard Durant ... modeller
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Brandon Edgar ... stereo artist: Legend 3D
David Edwards ... matte painter
Dadi Einarsson ... visual effects supervisor: RVX
Kadir Can Eksi ... visual effects artist
Jennifer Eldracher ... stereo artist
Randahl Elkins ... compositor
Andrew Emmerson ... compositor
Sohrab Esfehani ... visual effects artist: MPC
Neil Eskuri ... visual effects supervisor: double negative
Francis Estermann ... stereo compositor
Tim Everitt ... animator: Flash Film Works
Rebecca Fair-Lien ... production coordinator
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Judith Ferrer ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Charlie Filmberg ... lead technical animator: MPC
Tiku Roemello Fisher ... stereo elements qc manager: Legend3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Sarah Foff ... compositor: Legend3D
Eric Forster ... fx artist: mpc
Julia Friedl ... modelling lead: MPC
Vikas Ganer ... prep artist: Double Negative
Mayur Gangasagar ... creative lead
Caraline Gao ... stereo compositor: Legend 3D
Anthony Garcia ... compositing supervisor: Legend 3D
Steve Garrad ... visual effects executive producer: double negative
Erick Geisler ... visual effects
Suraj Ghose ... matchmove artist: DNEG (Mumbai)
Girishlalmp ... digital compositor
Lisa Goldberg ... visual effects producer: Pixomondo
Oleksiy Golovchenko ... lead digital matte painter: DNEG
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Zachary Goodson ... digital compositor: Flash Film Works
Joanna N. Goslicka ... tracker: Proof, Inc
Satyanarayana Gottapu ... digital artist: MPC
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend VFX
Jullius Granada ... stereo compositor: Legend 3D
Riley Gray ... digital compositor
Neil Greenberg ... visual effects editor
Gero Grimm ... fx technical director: Dneg
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Deepak Gupta ... senior ligting td: Dneg
Farido Guzzo ... groom td
Hatem H. Hassan ... 3d artist
Chrystian Hebert ... matchmove artist: double negative
Jason Hebert ... compositor
Spencer Hecox ... compositing supervisor: Pixomondo
Bradley Henke ... technical animation td: MPC
Julia Heseltine ... sr stereo artist: Legend 3D
Forbes Hill ... visual effects artist
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Sean Castle Hitchcock ... digital compositor: MPC
James Hoang ... element qc: Legend 3D
Jory Holt ... stereo compositor: Legend 3D
Katie Hoyt ... stereo coordinator
Mark Hunter ... visual effects editor: dneg
Stu Hunter ... paint & roto lead
Hiroki Iijima ... visual effects artist/compositor
Balakrishna Isunuri ... matchmove: DNEG
Alice Jarre ... visual effects artist
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend3D
Tankodra Jaykishan ... matchmove and rotoanim artist
Quan Jiang ... lead stereo compositor: Legend 3D
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Alexandria Johnson ... visual effects coordinator
Ross Johnson ... head of production: MPC
Tim Johnson ... visual effects producer: Legend 3D
Abhimanyu Joshi ... bodytrack artist: Double Negative
Jay Joshi ... digital artist
Aman Juneja ... visual effects coordinator
YoonHa Jung ... visual effects artist
Dhaval Kakadiya ... digital compositor
Kamalakkannan ... lead compositor: MPC
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanimation artist
Manickam Kathirvel ... senior matchmover: Double Negative
Sudheesh Kattil ... digital compositor
Prateek Kaushal ... stereoscopic supervisor
Mandi Keeler ... stereo compositor
Jon Keene ... technology project manager: double negative
Matthew Kemper ... stereoscopic supervisor: Legend 3d/stereo/vfx
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Tae Hyun Kim ... visual effects coordinator: Legend 3D
Banu Kiran ... digital compositor: double negative
Sudheesh Kk ... digital compositor
Mihajlo Kocevski ... matchmove artist
Alana Kochno ... compositor
Bino Koleski ... matchmove artist
Bhaskarachari Komaragiri ... digital compositor / mpc
Dmytro Korolov ... compositing td: MPC
Ashlesh Kotangale ... compositor: double negetive
Makoto Koyama ... senior animator: DNEG
Sylvia Kratzsch ... lookdev td: MPC
Benjamin Krebs ... digital compositor: Double Negative
Yadu Krishnan ... software analyst: MPC Film
Angelina Kryvosheyina ... production coordinator: Legend 3D
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Madhav Kumar ... asset lead: MPC
Ramyanth Kumar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Icing Kuo ... lighting td: MPC
Lincoln Kupchak ... visual effects producer: Flash Film Works
Jennifer Lasrado ... senior technical animator
Brian Le Hong ... lead stereo artist: Legend 3D
Matthew Leach ... r&d
Mike Leben ... motion control operator
Andre LeBlanc ... fx artist: pixomondo
Ken Lee ... Roto/Paint artist: Legend 3D
Yulia Levitas ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Hugo Leygnac ... groom td: MPC
Chi Jiajia Lim ... jr stereo compositor: Legend 3d
Eleonor Lindvall ... digital compositor: MPC
Alan Liu ... digital compositor: Stereo Packaging
Andrew Livingstone ... stereo compositor: Legend 3D
Steffan Lones ... fx td: MPC
Francesco Lupo ... senior groom td: MPC
Kendrick MacNaughton ... stereo artist: Legend 3D
Symonne Madalena ... assistant vfx editor: Legend 3D
Siddhartha Maganti ... stereo production coordinator: legend 3D
Kevin Mah ... head of effects: MPC
Rijuta Majumdar ... matchmove artist: MPC
Matthew Maners ... previsualization artist: Proof, Inc
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Apoorva Manikumar ... software analyst: MPC Film
Ficorence Manogarane ... senior software analyst
Cecilia Marin ... visual effects producer: MPC
Dida Marinova ... lead stereo artist
Tony Marioni ... digital compositor: MPC
Ricardo Marmolejo ... visual effects
Jarrett Marshall ... stereo compositor: legend3d
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Matt McClurg ... previsualization creative supervisor: Pixomondo
Jeff McIntyre ... stereo compositor: Legend 3D
Brandon McMenamin ... senior compositor: Legend FX
Mario Mediavilla ... technical animator
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: Double Negative
Chad Meire ... digital compositor
Neal Melancon ... data wrangler
Kim Menaster ... previs producer: MPC
Marco Menco ... lead artist: Double Negative
Carlos Mendoza Jr. ... digital compositor: legend
Ashley Merla ... compositing production manager: Legend 3D / production coordinator: Legend 3D
Mozy Mervin ... visual effects artist
William Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
Sheetal Meshram ... stereo compositor-Legend 3D
Midhun ... visual effects artist
Jackie Mills ... roto prep supervisor
Effandi Mohamed ... environment artist: double negative
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Bernadett Molnár ... digital compositor
Raul Moreno ... vfx supervisor: Proof, Inc
King Mugabi ... roto/prep lead
Abhijit Mulye ... digital matte painter
Katy Mummery ... visual effects line producer: Double Negative
Muruganantham ... matchmove artist: Double Negative
Jayaraj Muthukumar ... rotoanim artist
Hedi Namar ... fx td
Saurabh Nandedkar ... digital compositor
Zeeshan Nasir ... stereo artist
Virginia Nearing ... pipeline td: double negative
C. Michael Neely ... previs supervisor
Jeremy Nelson ... compositing supervisor: Flash Film Works
Kenneth Nelson ... visual effects supervisor
Frida Nerdal ... digital compositor
Karthik Nidamarthi ... visual effects coordinator: MPC
Siraphurin Nimmahnratanakul ... digital compositor: MPC
Amit Nitore ... digital matte painter: double negative
Victor Norberg ... digital compositor
Richard Noun ... stereo compositor: Legend3D
Carlos Oceguera ... animator: MPC
Jessica Oh ... visual effects coordinator: MPC
Jeffrey A. Okun ... visual effects supervisor
Alessandro Ongaro ... cg supervisor: Double Negative
Benjamin Pablo ... 2d paint compositor: Legend 3D
Anupam Pal ... digital compositor
Rohit Palankar ... matchmove and rotoanim artist
Sumita Pandey ... Production Coordinator: Legend 3D
Richard Pang ... generalist technical director: double negative
Emmanuel Paraskiv ... rotoscope artist: Flash Film Works
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: Double Negative
Catherine Park ... stereo compositor: Stereo D
Rohan Parmar ... matchmove artist: Double Negative
Irshad Patel ... visual effects artist: DNEG
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Rodgers Paul ... concept artist
Caprice Paxton ... stereo producer: Legend 3D
Julia Lee Peat ... stereo artist
John Peeler ... visual effects coordinator
John Perrigo ... effects artist
Sandy Phetchamphone ... production coordinator: Legend 3D
Francesco Pinto ... groom td
Melvin Polayah ... lead layout artist
Shamaei Pouria ... stereo compositor: Legend 3d
Bhanu Prakash ... visual effects supervisor: roto/paint
Abhishek Prasad ... senior lighting technical director
Jeremy Preissner ... sr systems administrator: legend 3d
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend 3D
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Victor Radulov ... lead compositor
Gaurav Rai ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Preetham Raj ... lead matchmove and rotoAnim
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Rajan Ramakrishnan ... matchmove and rotoanim artist
Adrian Ramirez ... stereo artist: Legend 3D
Esmeralda Ramirez ... production assistant: Legend3D
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Prabhamrit Raryan ... digital compositor: double negative
Natwar singh Rathore ... digital compositor
Justin Ray ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Matthias Reiche ... animator: Double Negative
Daniel Rhein ... senior environment artist: DNEG
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Tyler Rice ... stereo compositor
Adriano Rinaldi ... head of cg: MPC
Norberto Ritter ... digital matte painter/environment artist: MPC
Lucy Robert ... visual effects coordinator
Sharon Roberts ... visual effects coordinator: DNEG
Suzanne C. Robertson ... production coordinator: mpc
Briana Roecks ... visual effects coordinator
Manish Rohith ... stereo compositor
Jérôme Rouvelet ... digital compositor
Guillem Rovira ... digital matte painter
Nicole Rowley ... visual effects production manager (as Nicole Montemayor)
Christy Runyon ... production manager
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Legend 3D
Bryan Ryan ... visual effects coordinator: MPC
Deorukhkar Sagar ... digital compositor
Paul Saju ... software analyst: MPC Film
Sajeer Abdul Salam ... digial compositor at mpc
Olov Samuelsson ... lead compositor: MPC
Navid Sanati ... digital compositor
Tarkan Sarim ... lead grooming technical director: MPC
Kate Schultz ... stereo compositor: Legend 3D
Jonathan Scott ... compositor: Legend3D
David Seager ... visual effects supervisor: MPC
Joydip Sen ... senior compositor
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Rushabh Shah ... stereo compositor: Legend 3D
Ira Shain ... postvisualization animator: Proof, Inc
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Adithya Sharma ... digital artist
Amanraj Sharma ... digital compositor
Natalia Shevcun ... stereo compositor: Legend3D
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Shravankumark ... visual effects artist
Dana Shroyer ... compositor
Albin Siby ... matchmove and rotoanim artist
Jade Simpson ... lead stereo artist: Legend 3D
Manjot Singh ... digital compositor: Double Negative
Manjot Singh ... digital compositor
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Kris Sison ... lead stereo artist: Legend 3D
Sivaprayag ... vfx editor: double negative
Klaus Skovbo ... asset supervisor
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Jordan Soler ... grooming artist
Sornalingam ... compositor: double negative
Janani Sridhar ... compositor
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D
Yesod Stone ... production support group: Legend
Jan Strootmann ... fx artist: MPC
Aswin Subramani ... matchmove and rotoanim artist: MPC (as Aswin)
Musumuru Sudhasrinivas ... digital artist: MPC
Larissa Sudom ... digital paint artist
Alicia Suggs ... digital compositor: Flash Film Works
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Josh Sykes ... visual effects coordinator
Greg Szafranski ... cg supervisor: Pixomondo
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Alanna Tai ... senior stereo artist
Graham Tailleur ... production coordinator / stereo compositor: Legend 3D
Shu Jun Anson Tan ... stereo compositor: Legend 3D (as Shu Jun Tan)
Hanyu Tang ... production and technical support
Natalie Tejada ... vfx producer: Legend VFX
Chetan Thaker ... compositor: Pixomondo
Sourav Thakkar ... rotoscope supervisor: Double Negative
Michael Thatcher ... depth artist: Legend3D
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Sunny Thipsidakhom ... compositor: Legend3D
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Zadia Tirto ... stereo compositor: Legend3D
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Kallan Treadwell ... visual effects coordinator
Caspar Trenchard-Turner ... technical animator
John Treusch ... visual effects artist
Pui-Ming Tsang ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Johnne Tyson ... compositor
Luca Valletta ... digital compositor
Clayton VanDeVen ... stereo artist: Legend 3D
Jonathan Vaughn ... visual effects supervisor
Carl Vazquez ... stereo compositor
Saphir Vendroux ... matte painter
David Ventura ... digital compositor
Rahul Verma ... digital compositor: DNeg
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Juvenal Vique ... stereoscopic compositor
Cantatore Vittorio ... rigging lead mpc
James Wakelin ... visual effects coordinator
James Wakelin ... visual effects coordinator
Yanbo Wang ... stereo compositor
Ben Wardle ... visual effects coordinator
Nick Whiteley ... compositing supervisor: MPC
Graeme Wilde ... stereo compositor: Legend 3D
Michael Williams ... stereo compositor: Legend 3D
Wineeth Wilson ... visual effects artist
Nick Winger ... stereo compositor: Legend 3D
Stephanie Winslow ... Executive Producer: Legend3D/VFX/VR
Jessica Wolff ... stereoscopic compositor / visual effects artist
Jason Wong ... stereo compositor: Legend 3D
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Mike Woodhead ... senior data capture td: MPC
John Wootton ... lead stereo compositor: Legend3D
Chloë Wright ... visual effects production assistant: MPC
Edwin Yang ... roto/paint artist: Legend3D / stereo compositor: Legend 3D
Rinci Jin Yao ... stereo compositor: Legend 3D
Chris Yi ... visual effects
Jacob Yorke ... visual effects artist
Jun Xian Yue ... digital compositor: double negative
Lawrence Zalasky ... layout td: double negative
Alon Zaslavsky ... senior character td: Double Negative
Shawna Zegarra ... technical support
Eva Zemaitis ... stereo editor: Legend3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor
Jingyi Zhang ... cyberscanning/photogrammetry services: Pixel Light Effects
Vera Zivny ... visual effects producer: double negative
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Eric Andrusyszyn ... compositing supervisor (uncredited)
Zach Hamelton ... digital compositor - stereo packaging: MPC (uncredited)
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Erasmo P. Romero III ... compositing supervisor: Legend 3D (uncredited)
Branan Sarveswaran ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Maheshwar Shukla ... digital compositor (uncredited)
Francis Stea ... assistant vfx editor (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Robert Alonzo ... supervising stunt coordinator
Loyd Bateman ... stunt coordinator
Skyler Bearchief ... stunts
Shawn Beaver-Hawman ... stunts
Morris Birdyellowhead ... stunts
Richard Bonin ... stunts
Michael T. Brady ... stunts (as Mike Brady)
Nick Brandon ... stunts
Greg Bray ... stunt rigger / stunts
Dustin Brooks ... stunts
Dan Brown ... stunt double: Kodi Smit-McPhee - additional photography / stunts (as Dan W. Brown)
David Burke ... stunts
Clint Carleton ... stunts
Mike Ching ... stunts
James M. Churchman ... stunts
Tommy Clarke ... stunt double: Kodi Smit McPhee / stunts
Clay Cullen ... stunt coordinator: underwater work / underwater work
Nestor de la Zerda ... stunts
Jacob Dewitt ... stunt rigging coordinator
David Edgar ... stunt rigger / stunts
Bernard Fluet ... stunts
Clayton Haskell ... stunt performer / stunts
Randy Haynie ... stunts
Adrian Hein ... stunt double / stunts
Cameron Hilts ... stunt double: Kodi Smit-McPhee / stunts
Ísak Hinriksson ... stunt double
Jeff Hotte ... safety diver
Alex Krimm ... stunts
Michael Kruse-Dahl ... stunts
Jesse La Flair ... stunt double: Kodi Smit-McPhee / stunts
Samuel Le ... assistant stunt coordinator
Jaeson Lee ... stunt performer / stunts
Paul Leonard ... stunts
Brian Lydiatt ... stunts
Brian Machleit ... stunt coordinator: additional photography
Devin Marshall ... safety diver
James Michalopolous ... stunts
Anthony Moyer ... stunts
Matthew H. O'Connor ... stunts
Casey O'Neill ... stunts
Daniel Pera ... stunts
Quinn Pierce ... stunts
Blake Jeremy Point ... stunts
Dan Rizzuto ... stunts
Shawn Robidoux ... stunt double / stunts
Todd Scott ... stunts
Jodi Stecyk ... stunts
Kyle Glenn Sutherland ... stunts (as Kyle Glenn Thomas)
Kyle Thomas ... stunts
Ty Trand ... stunt rigger / stunts
Owen Walstrom ... stunts

Camera and Electrical Department 

Saeed Adyani ... still photographer
Stephen Arnott ... underwater key grip
Michael Baier ... digital loader
Melissa Beaupre ... best boy grip
Travis Belyea ... rigging grip: Vancouver unit
Chad Biesenthal ... key rigging grip: second unit
Richard Boucher ... dolly grip a / technocrane operator
Clayton Budd ... generator operator
Julian Chapdelaine ... grip
Jonathan Chapman ... generator operator
George Collins ... video assist operator: second unit
Kerri Coombs ... lighting technician
Craig Cooper ... grip balloon tech
Scott Crabbe ... hd video assist: underwater scenes, Los Angeles
Lexy Davies ... lighting console operator
Dom Deangelis ... camera trainee
Peter Deming ... additional photography
Joshua Deruigh ... best boy: alberta
Shane Dobie ... rigging gaffer
Amelia Doescher ... gaffer: Alberta
Christopher Duskin ... camera operator: second unit
Michael Dymock ... second assistant camera: second unit
Robert John Eaton ... grip
David Eubank ... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Bob Findlay ... b camera operator / steadicam operator
Robert Finnigan ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Chris Gibbins ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Lee Gibeau ... camera crane technician
Wes Grycki ... dolly grip
Ken Gurney ... rigging grip
Eddie G Gutierrez ... best boy rigging grip: additional photography
Daniel A Hernandez ... digital imaging technician
Michael Herron ... video engineer: additional photography
Stephen Irvine ... assistant chief lighting technician: tank unit
Jeffrey Kincheloe ... underwater key grip
Pierre-Luc L'Espérance ... grip rigger
Jeff Locke ... grip: additional photography
Joe Macaluso ... rigging key grip: additional photography
Stephen Maier ... camera operator: a camera
Zack Marchinsky ... camera utility
Alan Markfield ... still photographer
Alain Masse ... key grip
Bruce McCleery ... director of photography: second unit
David McClung ... gaffer
Neil McEwan ... key rigging grip: Alberta
Michael Merriman ... camera operator: b camera
Greg Milton ... underwater gaffer
Stephanie Muir ... grip
Scott Nijman ... grip
Joern Christian Novotny ... balloon light technician
Brad Oleksy ... grip
Rob Parisien ... key hd video assist operator
Riley Pearcy ... best boy electric
Jay Rathore ... lighting technician
Mighty Dan Robinson ... second assistant camera: b camera
Kyle Robson ... dolly grip: second unit
Patrick Rousseau ... camera operator: "a" camera, additional photography
Salomon Saade ... second assistant camera: a camera
Jeremy Schonwald ... underwater electrician
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Brian Shaw ... camera trainee
John Spooner ... camera operator: second unit
Amanda Trimble ... videoassist
John Trunk ... video assist
Nino Volpe ... a camera
Christopher Walsh ... grip
Mark Weinhaupl ... underwater assistant camera
Spencer Whitney ... technocrane technician
Paul Wilkowsky ... key grip: additional photography (as Paul Wolkowsky)
Gary Winter ... leadman grip: Alberta
Marc Wostak ... underwater gaffer
Peter Zuccarini ... director of photography: underwater unit

Animation Department 

Ricky Chow ... animator
Denis Dvoryankin ... animator
Jason Fittipaldi ... lead animator
Aaron Gilman ... animation supervisor: double negative
James Humphries ... animator
Chandrashekhar Ramprasad ... animator: MPC
Shane Richards ... animator
Chris Sokalofsky ... animator
Richard Spriggs ... animation supervisor
Ricardo Velez ... animator

Casting Department 

Brad Bittner ... extras casting: additional photography
Heike Brandstatter ... casting: Canada
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Errin Lally ... casting coordinator (as Errin Clutton)
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Nicholas A. Mudd ... casting assistant (as Nicholas Mudd)
Alicia Scott ... extras casting
Jason B. Stamey ... casting associate
June E. Watson ... casting assistant
Natasha Wehn ... casting assistant
Nicole Whitmore ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Yvette Ammon ... set costumer: underwater unit
Carolyn Bentley ... ager/dyer
Patti Bishop ... costume coordinator
Lindsay Borowko ... costumer
Jennifer Christenson ... costumer
Bren Cook ... Key Ager/Dyer Los Angeles
Karen Durrant ... head breakdown artist / head of breakdown
Briana Heavener ... costume assistant
Tannis Hegan ... seamstress
Tina Ning Hsu ... seamstress
Adrienne Hughes ... costume assistant: Additional Photography
Kenya Hushagen ... background costumer / set costumer
Margaret Jenkins ... leather stitcher
Chance Lovett ... breakdown artist
Sage Lovett ... breakdown artist
Josh Mar ... costumer: additional photography
Marie Jeanne Melanson ... boot maker / set supervisor
Kieu Nguyen ... costume cutter
Heather Osborne ... leather stitcher: boots
Elaine Ramires ... US prep
Jo Riley ... truck costumer
Morgan Spry-Young ... costume crafts builder
Jodie Stern ... key costumer
Gwendolyn Stukely ... costumer: re-shoots
Christine Thomson ... costume supervisor: Canada
Leslie Tufts ... costumer
Sheila White ... Canadian Match
Roma Wnuk ... first seamstress
Petra Wright ... seamstress

Editorial Department 

Nikola Boyanov ... assistant editor
Katie Connon ... dailies producer
Maxine Gervais ... senior colorist
Elizabeth Hitt ... digital intermediate producer
Erik Kaufmann ... digital intermediate editor
Jesse Korosi ... workflow consultant
Ladd Lanford ... post-production project manager
Christine McDermott ... post-production assistant
Rachel McIntire ... dailies technician: additional photography
Emily Nomland ... dailies office administrator
Jeff Pantaleo ... associate digital colorist
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Mark Perzely ... assistant editor
Steven Pristin ... assistant editor
Christopher M. Ray ... colorist: dailies
Girish Takle ... editor
Matt Wells ... dailies workflow producer / on-set dailies supervisor
Denise Woodgerd ... digital intermediate vfx producer
Gina Zappala ... first assistant editor
Kevin Lee Graham ... additional dailies technician (uncredited)

Location Management 

Robin Mounsey ... supervising location manager
Jason Nolan ... locations scout
S. Steven Sach ... location manager

Music Department 

Daniel A. Brown ... orchestrator
Joseph S. DeBeasi ... additional music by
Laurianne Fiorentino ... performer: production chanting and bone flute
Papa Ginou ... performer: king bansuri (as Papaginou)
Alex Glenfield ... harmonic overtone singing
Michael Greene ... scoring engineer/mixer
Ted Hinckley ... orchestra contractor
Jeff Garber ... trailer music composer (uncredited)
Daniel Pinder ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Paul Amenta ... unit driver
Brad Buskey ... unit driver
Dean Capstick ... transportation coordinator
Kaiser Clark ... driver: Kodi Smit-McPhee
Scott Dingo Dean ... unit driver
Sean Frank ... driver: honeywagon
Stacey Gooch ... honey wagon driver
David Greenbaum ... driver: construction (as Dave Greenbaum)
Tara Howie ... office dispatch: Alberta
James Kish ... unit driver
Ben Liljedahl ... transportation captain
Chris Mandel ... transportation driver
Grant McPhee ... transportation coordinator
Vince Morden ... cable truck driver
Donald Munro ... driver: cast
Rene A. Poissant ... set dec. driver
Bubba Ram ... driver: cast
Darren Wright ... transportation co-captain

Other crew 

Kaari Autry ... production coordinator
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Raymond W. Beal ... animal trainer
Lianne Brandon ... security watchman
Laura Brooks ... Basecamp Production Assistant: additional photography
Dave Burchill ... picture double / picture double: Jóhannes Haukur Jóhannesson
Jake Church ... Animal Wrangler
Jill Cook ... technical consultant (as Dr. Jill Cook)
Hudson Cooley ... production coordinator: second unit
Jordan Dee Crabtree ... office production assistant: additional photography
Jason Crosby ... marine co-ordinator
Nick D'Benedetto ... legal services
Ian Dawson ... Main Titles EP/Producer/Head of Production: Prologue Films
Brandon Delmer Doyle ... photo double
Evan Dunlop ... assistant: Mr. Rona
Jeff Edwards ... puppeteer
Brenda Finster ... associate di producer
Matthew Flood ... legal services
Byron Fudge ... assistant production coordinator
Magali Gillon-Krizaj ... assistant: Mr. Besser
Max Gloeckler ... pre production
Kerry Goulding ... accounting clerk
Rissa Guthrie ... production assistant
Rob Guthrie ... production assistant
Braden Haggerty ... dive supervisor/safety
Malissa Hallenbeck ... post-production accountant
Roqaya A. Hameid ... second assistant production coordinator
Crystal Hawkins ... production accountant
Veronica Hennessy ... medic
Jesse Hiram ... stereography operator
Jessica Hoyles ... production coordinator
Adrienne Hughes ... assistant: Mr. Hughes
Sarah Jarvis ... accounts clerk
Alex Kellerman ... assistant: Mr. Rona
Adam Laupus ... production coordinator: reshoots
Karl Lee ... advisor: flint knapper
Phillip K. Liesemer ... security watchman
Thomas Ma ... production assistant
Maeve Mannion ... production accountant: additional photography
Theodore Martland ... development assistant
Chrissy Mozylisky ... production assistant
Blake Nabavi ... assistant production coordinator: additional photography
Jesse Norsworthy ... rvrd - drone aerial camera assistant
Samantha Nottingham ... 1st assistant accountant: payroll
Fabio Novitsky ... craft services assistant
Kailyn Olsen ... production assistant
Jennifer Omoth ... first assistant accountant
Harley Pasternak ... personal trainer
Jelena Popovic ... on set key production assistant
Charlotte Rapak ... production coordinator: additional photography
Dennis Rawe ... payroll accountant
Jarod Ridge ... assistant marine co-ordinator
Jeff Robinov ... studio executive
Dirk Rogers ... special effects lab tech: K.N.B. efx group
Erik Rojas ... visual assistant: Mr. Hughes
Mark Rooke-Jones ... set production assistant
Rhona Rubio ... script supervisor: additional photography/reshoots
Anna Rybchenkov ... assistant: Mr. Hughes
Vicki L. Sawyer ... production accountant
Christine E. Schreyer ... language consultant (as Dr. Christine Schreyer)
Andrew Simpson ... wolf sequence coordinator
Brock Skretting ... assistant production coordinator: Alberta
Darryl A. Smith ... first assistant accountant
David Sousa ... animal trainer: Wolf and ravens
Paula Stier ... production supervisor: additional photography
Bill Terezakis ... animal fabrication
Eric W. Thompson ... production lawyer
Claire Walden ... assistant: Mr. Hughes
Sean Ware ... producer: technicolor marketing services
Heather Wasylchuk ... second assistant production coordinator
Sarah Watts ... production assistant
Dwayne Wiley ... bison trainer/wrangler
David Wogh ... puppeteer (as Dave Wogh)
Grant Zazula ... paleontologist consultant

Thanks 

Jenifer Blacklaws ... special thanks: Alberta Parks
Ali Brown ... special thanks
Scott Frinskie ... special thanks
Nelson George ... special thanks
William Green ... very special thanks
Monica Guzman ... special thanks
Aida Hughes ... special thanks (as Aida 'moms' Hughes)
Al Hughes ... special thanks
Allen Hughes ... special thanks
Grover Hughes ... special thanks
Paul Hunter ... special thanks
Steve Kloves ... special thanks
Yvonne Maldonado ... special thanks (as Yvonne Maldonado-Hughes)
Aren Megerdichian ... special thanks
Brianne Megerdichian ... special thanks
Sevada Megerdichian ... special thanks
Sylvia Megerdichian ... special thanks
Teena Megerdichian ... special thanks
Carmen Nichols ... special thanks
Don Nichols ... special thanks
Steven Nichols ... special thanks
George Novotny ... special thanks
Elisabeth Okun ... special thanks
Jeff Owens ... special thanks
Bonnie Phelps ... special thanks
Charles Roven ... special thanks
Craig Tessler ... special thanks
Barbora Vesela ... special thanks
Karla Vesela ... special thanks
Nadezda Vesela ... special thanks
Svatoslav Vesely ... special thanks
Steve Williams ... special thanks
Tyger Williams ... special thanks
Matthew Zolan ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed