Edit
My Cousin Rachel (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Roger Michell

Writing Credits  

Roger Michell ... (written for the screen by)
 
Daphne Du Maurier ... (based on the novel by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Rachel Weisz ... Rachel Ashley
Sam Claflin ... Philip
Holliday Grainger ... Louise
Iain Glen ... Kendall
Pierfrancesco Favino ... Rainaldi
Simon Russell Beale ... Couch
Tim Barlow Tim Barlow ... Seecombe
Bobby Scott Freeman ... John
Tristram Davies Tristram Davies ... Wellington
Andrew Havill ... Parson Pascoe
Vicki Pepperdine Vicki Pepperdine ... Mrs. Pascoe
Poppy Lee Friar ... Mary Pascoe
Katherine Pearce Katherine Pearce ... Belinda Pascoe
Roy Sampson ... Doctor
Adam Loxley ... Adam
Andrew Knott ... Joshua
Alexander Arnold ... Young Lad
Carl McCrystal ... Geoffrey
Dorian Lough Dorian Lough ... Gabriel
Tobias Beer Tobias Beer ... William
Harrie Hayes Harrie Hayes ... Tess
Chris Gallarus Chris Gallarus ... Timothy
Neil MacColl Neil MacColl ... Singer
Wilf Walters Wilf Walters ... Pig Farmer
Margaret Michell Margaret Michell ... Market Girl
Corin Chatwin Corin Chatwin ... Philip at 2
Sparrow Michell Sparrow Michell ... Philip at 4
Austin Taylor ... Philip at 6
Louis Suc ... Philip at 10
Rest of cast listed alphabetically:
Stuart Davidson Stuart Davidson ... Farmer (uncredited)
Attila G. Kerekes Attila G. Kerekes ... Villager (uncredited)
Deano Mitchison Deano Mitchison ... Ambrose (uncredited)
Holly Sohail Holly Sohail ... Woman (uncredited)
Don Whistance Don Whistance ... Farmer (uncredited)

Produced by 

Enrico Ballarin ... line producer: Italy
Kevin Loader ... producer
Roger Michell ... executive producer
Anita Overland ... co-producer

Music by 

Rael Jones

Cinematography by 

Mike Eley

Film Editing by 

Kristina Hetherington

Casting By 

Fiona Weir

Production Design by 

Alice Normington

Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding

Costume Design by 

Dinah Collin

Makeup Department 

Victoria Bancroft ... prosthetic make up artist
Alessandra Bianchi ... assistant makeup artist: Italy
Kay Bilk ... hair stylist / makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
John Eldred-Tooby ... prosthetic mould maker
Lucy Gargiulo ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Renata Gilbert ... hair stylist / makeup artist
Barrie Gower ... prosthetics designer
Marese Langan ... hair designer / makeup designer
Chris Lyons ... special effects teeth
Julio Parodi ... additional hairdresser
Franziska Roesslhuber ... junior hair stylist / junior makeup artist
Barbara Taylor ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Charlotte White ... crowd hair junior
Patt Foad ... prosthetics (uncredited)
Lesley Hooper ... crowd makeup junior (uncredited)

Production Management 

Simonetta Di Fresco ... production manager (Italy)
Claudio Lullo ... unit manager: Italy
Nicola Morrow ... unit production manager
David Powell ... unit manager
Louise Seymour ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Daniel Cox ... third assistant director
Alessandra Fortuna ... third assistant director: Italy
Kevin Loader ... second unit director
Sandrine Loisy ... crowd 2nd assistant director
Barrie McCulloch ... first assistant director
Tom Rye ... second assistant director
Natalie Wright-Cella ... assistant director: set pa

Art Department 

David Ackrill ... dressing prop
Charmian Adams ... supervising art director
Georgina Devine ... art department daily assistant
Harry Fulbrook ... on set carpenter
Cosimo Giannuzzi ... leadman: italy
James Hendy ... production buyer
Jonathan Houlding ... concept artist
Paul House ... standby carpenter
Neal Kirke ... storeman
Shay Leonard ... stand-by props
Tiago Lisboa ... dressing props
Azzurra Poli ... painter: italy
Francesco Postiglione ... assistant property master
Jelle Rebry ... art department assistant
Will Smith ... art department assistant
Elo Soode ... concept artist
Hannah Wills ... assistant set decorator

Sound Department 

Paul Carter ... re-recording mixer / sound designer
Paul Cotterell ... re-recording mixer
Matt Davies ... dialogue editor
Mark DeSimone ... adr mixer
Chris Devlin ... 1st assistant sound
Simon Diggins ... adr mixer
Danny Hambrook ... sound mixer
Rachel Park ... mix technician
Keith Partridge ... foley engineer
Danny Sheehan ... re-recording mixer / supervising sound editor
Barnaby Smyth ... foley artist
John Soukup ... sound transfer recordist
Lee Thompson ... second sound assistant
Oskar von Unge ... foley editor
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator

Special Effects by 

Julie Bentley ... snow effects consultant
Andy Collings ... senior special effects technician
Maurizio Corridori ... special effects: italy
Mike Crowley ... senior special effects technician
Graham Hills ... senior special effects technician / special effects floor supervisor
Mathew Horton ... senior special effects technician (as Mat Horton)
Peter Kersey ... senior technician
Franco Ragusa ... special effects: italy
Alister Reynolds ... special effects technician
Chris Reynolds ... special effects supervisor
Ray Turner ... special effects technician
Dan Vico ... special effects trainee

Visual Effects by 

Andrea Aceto ... visual effects
Javier Argente ... visual effects artist
Olivia Beresford ... compositor
Ines Boneca ... visual effects artist
Silvio Castagna Muscella ... matchmove artist
David Connely ... cyber scanning technician
Viviane Dall'Agnol ... visual effects artist
Amy Denny-Guerin ... visual effects artist
Lisa Theresa Downey-Dent ... visual effects production assistant
Tiago Faria ... digital compositor
Emanuele Farnesi ... visual effects artist
Edd Gamlin ... visual effects editor
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor
Attila Gasparetz ... roto prep artist (as Gasparetz Attila)
Jacob Green ... visual effects artist
Alexander Ha ... visual effects artist
Jason M. Halverson ... compositing supervisor
Taskin Kenan ... digital compositor
Lindsey Lo Presti ... junior comp/ junior 3d artist
Elliot Mander ... visual effects coordinator
Rafael Martins ... matchmove artist: Union VFX
Callum Mcnulty ... visual effects artist
Dillan Nicholls ... lead compositor
Matteo Olivieri-Dancey ... roto/prep lead
Nikul Patel ... 3d scanning supervisor
Penelope Pochez ... visual effects artist
Iain Read ... compositor
Adam Redhead ... visual effects artist
James Roberts ... on-set vfx supervisor
Cristina Serreli ... roto/prep artist
David Singer ... compositor
Linda Spaggiari ... digital compositor: visual effects
Noga Alon Stein ... visual effects producer
Gareth Stevenson ... visual effects artist
Jenny Wan ... compositor
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Lewis Wright ... digital compositor
Luca Zappala ... cg supervisor: union vfx
Christina Garberson ... visual effects executive (uncredited)
Jose Alberto Pino ... render manager (uncredited)

Stunts 

Jamie Edgell ... stunts
Rob Jarman ... stunts
Seon Rogers ... stunt coordinator
Lee Sheward ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Isabella Alfonzo ... camera trainee
Peter Ayriss ... drone pilot
Graham Baker ... hod rigger
Simon Baker ... b camera operator / director of photography: second unit / steadicam operator
Sergio Bernuzzi ... key grip
Alessandro Bertucci ... electrician: italian crew
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Alessandro Brambilla ... steadicam operator
Matteo Caocci ... rigging electrician
Ian Coffey ... first assistant camera: a camera
Cameron Davidson ... video operator
Liam Day ... standby rigger
Nicola Dove ... still photographer
Oliver Driscoll ... first assistant camera: a camera
James Ducker ... digital imaging technician
Francesco Ferrari ... first assistant camera: "b" camera
Neil Frazer ... wirecam programmer
Keir Garnet-Lawson ... digital imaging technician: additional photography
Gary Hayler ... best boy electrics
Lydia Lewis ... second assistant camera: a camera dailies
Stefano Marino ... gaffer: Italy
Marco Mastrofrancesco ... grip: Italy
Paul Molloy ... electrician
Gary Nagle ... electrician: dailies
Elvis Pasqual ... daily: uk unit
John Paxton ... digital imaging technician
Nicola Petralia ... second assistant camera: italian crew
Nick Powell ... lighting technician
Maiya Rose ... second assistant camera: a camera
Paolo Sartori ... key lights rigger
Luke Selway ... second assistant camera: a camera
Adam Shell ... digital image technician: second unit
Christopher Starkey ... second assistant camera: b camera
Nick Thursby ... aerial camera assistant
John Truckle ... rigging gaffer
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Michael Wood ... director of photography: second unit
Elena Torelli ... video playback operator: italian part (uncredited)

Casting Department 

Bryan Riley ... executive in charge of casting
Sarah Wilson ... casting assistant / casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Richard Cooke ... associate costume designer
Alice Cox-Morton ... costume trainee
Helen Felstead ... principal standby
Yannick Gondran ... crowd costume assistant
Alison Lewis ... costume assistant
Jenna McGranaghan ... costume supervisor
Lizzie Moul ... costume assistant
Ailsa Windsor ... costume assistant

Editorial Department 

Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant
Jo Dixon ... first assistant editor
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Adam Glasman ... digital colourist
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Andrew Jadavji ... additional 1st assistant editor
Edward Johns ... digital film bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Robert Platt-Higgins ... post-production coordinator
Finlay Reid ... digital film bureau
Shaun Richards ... digital intermediate producer
Charlie Thorne ... second assistant editor
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Russell White ... digital on-line editor
Pete Conlin ... post production (uncredited)
Heather Goodwillie ... post production (uncredited)
Jonathan Hoffman ... post production (uncredited)

Location Management 

Oliver Bentley-Jones ... location marshall
Oliver Bradbury ... location assistant
Carn Burton ... location scout
Lynsey Cosford ... assistant location manager
Ben Croft ... locations marshall: dailies
Millie Farquhar ... location marshall: dailies
Dan Haslam ... location marshal
Leiah Yvonne Kwong ... location marshal: additional photography
Harriet Lawrence ... location manager
Jonathon Lawrence ... location scout
Jeremy Levy ... location scout
Celia Linnett ... location production assistant
Jim Penfold ... location marshall: dailies
Billy Rowlinson ... location marshall
Leonardo Semplici ... location manager
Philippa Sutcliffe ... location assistant
Emma Woodcock ... location scout

Music Department 

Joshua Fielstra ... composer: trailer music
Al Green ... music editor
Jake Jackson ... score engineer and mixer
Sam Jones ... assistant orchestrator
Tony Lewis ... temp music editor
Roger Linley ... musician: double bass
Frederick Lloyd ... trailer music
Rebecca Morellato ... music production executive (uncredited)
Jeremy Sams ... composer: additional music
Hilary Skewes ... musician contractor
Laurence Ungless ... musician: double bass
Anthony Weeden ... conductor / orchestrator
Richard Canavan ... assistant programmer (uncredited)
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited)
Anton Monsted ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Graham Ashley ... driver: cast
Hassan Blal ... driver: cast
Tony Blyth ... unit driver
Louise Cornwell ... unit driver
Marco Ferreri ... transportation coordinator
Peter Herst ... driver: Rachel Weisz
Jeff Hudson ... driver: Sam Claflin
Rich Maddock ... unit driver
Nigel Moore ... minibus driver
Emma Savin ... 4x4 Driver
Clive Shaw ... 4x4 driver
Rob Van Der Veen ... camera truck driver
Barrie Williams ... transportation captain

Other crew 

Jovan Augustin-St.Ville ... accounts payable clerk (as Augustin-St.Ville Jovan)
Shana Bah ... production secretary
Kirsty Barham ... assistant: ms. weisz
Charles Bodycomb ... armourer
Rebecca Booth ... production coordinator: Italy Unit
Claudia Busi ... nurse: italy
Andrea Caciagli ... production assistant
Luke Carroll ... assistant: Sam Claflin
Elliott Cobley ... production runner
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Penny Dyer ... dialect coach
Amanda Fernie ... assistant accountant
Bernardo Galli ... production accountant: Italy
Julia Hall ... Senior Designer: LipSync Design
Fiona Harper ... assistant production coordinator
Charlotte Hill ... assistant: Mr. Michell & Mr. Loader
Nina Jalava ... photo double: Rachel Weisz
Amy Jones ... crowd runner (as Amy Rebecca Jones)
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Emma Mager ... completion bond guarantor
Charles McDonald ... unit publicist
Camilla Naprous ... horsemaster
Maria Parisi ... assistant production coordinator: Italy Unit
Massimo Perla ... dog trainer
Rachel Plose ... financial controller
Martin Poultney ... commercial director: Goldcrest Post Production
Marlon Beyer Rieger ... set pa
Callum Sampson ... Crowd PA
Harmeek Singh Sandall ... assistant accountant (as Harmeek Saandal) / cashier (as Harmeek Saandal)
Kate St. John ... on-set music director
Ben Strowger ... chef
Luke Sullivan ... paramedic
Rizwan Wadan ... helix technician
Howard Watkins ... head of title design
Morag Webster ... unit nurse
Victoria Zalin ... production coordinator
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed