Edit
Terminator: Dark Fate (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Miller ... (directed by)

Writing Credits  

James Cameron ... (story by) &
Charles H. Eglee ... (story by) &
Josh Friedman ... (story by) and
David S. Goyer ... (story by) &
Justin Rhodes ... (story by)
 
David S. Goyer ... (screenplay by) &
Justin Rhodes ... (screenplay by) and
Billy Ray ... (screenplay by)
 
James Cameron ... (based on characters created by) and
Gale Anne Hurd ... (based on characters created by)

Cast (in credits order)  

Linda Hamilton ... Sarah Connor
Arnold Schwarzenegger ... T-800 / Carl
Mackenzie Davis ... Grace
Natalia Reyes ... Dani Ramos
Gabriel Luna ... Gabriel / REV-9
Diego Boneta ... Diego Ramos
Ferran Fernández Ferran Fernández ... Flacco
Tristán Ulloa ... Felipe Gandal
Tomy Alvarez Tomy Alvarez ... Lucas / Floor Guard
Tom Hopper ... William Hadrell
Alicia Borrachero ... Alicia
Enrique Arce Enrique Arce ... Vicente
Manuel Pacific ... Mateo
Fraser James ... Major Dean
Pedro Rudolphi ... Cholo
Diego Marínez Diego Marínez ... Cesar Mateo
Kevin Medina Kevin Medina ... Pepito
Steven Cree ... Rigby
Matt Devere ... US Border Riot & Locker Officer
Karen Gagnon ... AFB Operator
Neil Corbould ... BBQ Host Dad
Lorna Brown ... US Border - Agent Brenner
Stuart McQuarrie ... Craig - Factory Supervisor
José Cerós José Cerós ... Dam Worker
Shadday López Shadday López ... Diego's Friend at Workstation
Pedro Hernández Pedro Hernández ... Foreman Silvio
Mariah Nonnemacher Mariah Nonnemacher ... BBQ Female Guest
Peter Schueller ... US Border Gate Officer
Jacques A. Nevils Jacques A. Nevils ... US Border Agent
Daniel Ibáñez Daniel Ibáñez ... Miguel
Mona Martínez ... Old Street Seller
Francis McBurney Francis McBurney ... USAF Loader
Mikey Bharj Mikey Bharj ... ICE Medic
Samantha Coughlan ... ICE Medic
James Barriscale ... US Border X-Ray Officer
Alejandra Mayo Alejandra Mayo ... Mexican Mum on Train
Stephanie Gil ... Young Grace (10yrs) (as Stephanie Gill)
Angelica Andreu Angelica Andreu ... Bario Neighbor
Iria Calero Iria Calero ... Guatemalan Girl (10yrs)
Dan Stroiman Dan Stroiman ... Airman Graham / Tech
Tábata Cerezo ... Julia
Nick Wittman ... F-35 Pilot (as Nicholas Wittman)
Daniel Ortiz ... Pharmacist
Mark Hesketh ... Texas Ranger
Peter Ormond ... Texas Ranger
Joaquín Molla Joaquín Molla ... Detainee Axel
Alberto Da La Sinda Alberto Da La Sinda ... Oldsmobile Driver
Mario de la Rosa ... Mexico City Cop
Zoltan Teglas Zoltan Teglas ... US Border Desk Sergeant (as Zoltán Téglás)
Blair Jackson ... JP
Phillip Garcia ... Rusty
Tarnue Massaquoi ... Zack Hardy
Cleveland Berto ... T. Gill
Christine Horn ... Owens
Pete Ploszek ... Ackers
Mark Weiler ... Surgeon
Kacy Owens ... Maggie Curtis
Stephen Oyoung ... Technician Curtis
Anisha Gibbs ... Cohort (as Anisha Tee Gibbs)
Anthony Oh Anthony Oh ... Scavenger with Club
Josh Wood ... Pilot #2
Edward Furlong ... John Connor Reference
Aaron Kunitz ... John Connor (voice)
Georgia Simon Georgia Simon ... Grace's Mother (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Brett Azar ... T-800 (uncredited)
Károly Baksai Károly Baksai ... Border Guard Cooper (uncredited)
Ana Batuecas ... Internet Cafe Waitress (uncredited)
Daria Dikalo Daria Dikalo ... Nurse (uncredited)
Geneviève Doang ... Resistance Nurse (uncredited)
Björn Freiberg Björn Freiberg ... Federal (uncredited)
John Gettier ... ICE Officer (uncredited)
Hadrian Howard ... C-5 Pilot (uncredited)
Armando Mundaraín Armando Mundaraín ... Mexican Detainee (uncredited)
Rochelle Neil ... C-5 Co-Pilot (uncredited)
Polina Sokolskiy ... School Kid (uncredited)
Cassandra Starr ... Dani's Army (uncredited)
Arlette Torres ... Mexican Hooker (uncredited)
Claudia Trujillo ... Maria (uncredited)
István Áldott István Áldott ... Police Officer (uncredited)

Produced by 

James Cameron ... producer
Edward Cheng ... executive producer
Bonnie Curtis ... executive producer
David Ellison ... producer
Dana Goldberg ... executive producer
Don Granger ... executive producer
John J. Kelly ... executive producer
Julie Lynn ... executive producer

Music by 

Junkie XL

Cinematography by 

Ken Seng

Film Editing by 

Julian Clarke

Casting By 

Mindy Marin
Lucinda Syson

Production Design by 

Sonja Klaus

Art Direction by 

Monica Alberte
David Bryan ... senior art director
Luke Edwards ... (Vehicles Art Director)
Alejandro Fernández
Claire Fleming
Francesc Masso ... vehicles art director
Florian Müller
Tom Still ... senior art director
Lucienne Suren ... supervising art director

Set Decoration by 

Mike Britton ... (Supervising Set Decorator)
Ana Martinez Fernandez ... (Set-Dec Draftswoman)
Damian Galan Alvarez ... (Set-Dec Art Director)
Nimrod Hajdu ... location set decorator
Ana Medina ... lead set decorator
Nuria Muni ... (set decorator spain)
Laura Musso ... (lead location set dresser)
Róbert Taller ... (assistant art direction)
Toldi Veronika ... (draughtsperson)

Costume Design by 

Ngila Dickson

Makeup Department 

Francesco Alberico ... key hair stylist
Kristin Arrigo ... hair stylist
Isabel Auernheimer ... makeup artist
Jo Best ... Key Hair Stylist 2nd Unit Hungary / Wig Technician/Hair Stylist
Kate Biscoe ... makeup artist: Los Angeles Unit
Jim Charmatz ... special effects makeup design: Legacy Effects
Bill Corso ... makeup designer
Becky Cotton ... makeup artist: Los Angeles Unit
Montse Damas ... second unit makeup artist
Anna Daniel ... assistant makeup artist
Pedro Raúl de Diego ... tattoos fabrication
Jessie Harrison ... key hair stylist: second unit
Kornél Hidas ... key hairdresser HU
Szilvia Homolya ... makeup artist 2nd unit-Hungary
Rita Horváth ... makeup and prosthetics makeup artist
Jamie Kelman ... makeup artist: Los Angeles Unit
Dennis Liddiard ... key makeup artist
Michael Ornelaz ... makeup artist: Los Angeles Unit
Cristina Patterson ... contact lens designer/painter
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Saray Rodríguez ... daily make up
Mária Schlisser ... crowd makeup artist
Taylor Schulte ... special makeup effects artist
Brian Sipe ... makeup department head: Los Angeles Unit
Susana Sánchez ... second unit makeup supervisor
Samantha Ward ... makeup artist: Los Angeles Unit
Michael White ... hair department head / hair designer

Production Management 

Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Alberto Barrios Barcia ... accomodation pa
Bea Batisz ... assistant production manager: hungarian unit
David Dilley ... 2nd unit assistant production supervisor / production supervisor: Los Angeles Unit
Shari Hanson ... executive in charge of production
Bill Hill ... unit production manager: 2nd Unit
Steven Kaminsky ... post-production supervisor
John J. Kelly ... unit production manager
Krisztian Kertai ... production manager
Alex McCullough ... production supervisor: Los Angeles Unit
Dániel Molnár ... production assistant
Albert Morera ... 2nd. unit production supervisor
Pepe Prado ... key office production assistant - prep
Carlos Ruiz Boceta ... production supervisor
Miriam Ruiz Mateos ... production manager
Peter Seres ... production manager: second unit
Melele Sánchez ... second unit production manager
Thane Watkins ... unit production manager
Peter Welter Soler ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Julieta Alcaide ... Base PA 2nd Unit: Spain
Cristina Amengual Watson ... floor third assistant director: spain
Gergely Apjok ... second assistant director: marketing unit
Ada Bautista ... assistant director: visual effects dept
Andor Berényi ... third assistant director 2nd unit
Edward Brett ... first assistant director: second unit
Carla Celda ... Floor PA: Spain
James Chasey ... second assistant director: crowd
Sándor Csali ... additional assistant director
Isabel Delclaux ... third assistant director: daily
Helena Doz ... Cast PA
Laura Díez ... third assistant director
Botond Emody ... assistant director 2nd unit: Hungary
Eva Ferradas ... second assistant director: VFX Aerial Unit / stunts third assistant director: Spain
Natalia García Bescós ... floor runner assistant director
Lee Grumett ... first assistant director
Attila Gyurkó ... crowd production assistant
Árpád Görögh ... assistant director: Hungary
Márk Herjeczki ... crowd assistant director
José Luis Iglesias ... Floor PA 2nd Unit: Spain
Márk Katona ... assistant director
Márton Katona ... third assistant director
Óscar Manero ... assistant director: splinter & vfx unit / floor second assistant director: Spain
Gloria Alonso Martínez ... Cast PA
Quique Medina ... assistant director
Bálint Megyeri ... floor pa
Dániel Mertz ... Set PA / third assistant director: second unit
Benedek Nagy ... stunt third assistant director
Pep Parés Font ... Floor Runner AD: Spain
Ricardo Ron Perez ... Cast PA: Spain / crowd assistant director: Hungary
Cynthia Ruiz ... additional crowd third assistant director: Hungary / additional third assistant director: Spain / set production assistant: Spain
Marco Schleicher ... Set PA
Philip J Silvera ... second unit director
Ferenc Iván Szabó ... assistant director
Jeff Taylor ... second assistant director: second unit
Jo Tew ... second assistant director
Zsolt Tolmer ... floor second assistant director
Csilla Tornallyay ... Base PA
Danny Triphook ... vehicles third assistant director: Spain
Miki Vargas ... floor second assistant director: second unit, Spain

Art Department 

Cristina Acuña ... scenic panter
Monica Alberte ... Art Director Action Vehicles
Pau Albin ... set dresser
Antonio Andraus ... Leadman
Clàudia Ballester ... props coordinator
Lajos Balogh ... lead drapery
Mike Battle ... assistant to production designer
Kieran Belshaw ... concept artist
Enci Bognar ... graphic designer
Bela Bordas ... metalworker
Dawn Brown ... set designer
Katelyn Budke ... art department assistant: additional photography
Eszter Bukai ... assistant location set decorator
David Christopher Campbell ... construction buyer: re-shoots
Chan Canelo ... Scenic Painter
Robert Castillo ... storyboard artist: promo team
Nivanh Chanthara ... Concept artist
András Csernóczki ... location property master / property master hu
Lisa Curry ... draper
Stian Dahlslett ... concept artist
Gaspar Dalmy ... second unit standby props
Luis Doce ... dressing prop man
Gorka Domaica ... Buyer
Carlos Jesús Domingo ... props
Olaf Dzurik ... daily swing
Pedro Díaz Peinado ... set dresser
Gergely Dömölki ... Head propmaker HU: Arcadia crew
Reid Embrey ... on-set dresser (additional photography)
László Tibor Erdélyi ... assistant art director
Claudia Ethridge ... Assistant Art Director: Additional Photography
Alan Farkas ... set designer: reshoot
Norbert Alte Fieszl ... daily swing
Danny Florian ... set dresser
Tamás Füzfa ... chargehand
Gábor Gajdos ... prop department production assistant
Tamas Gelei ... propmaker: Arcadia crew
M. Marcos Gonzalez ... on-set dresser: Los Angeles
Reka Gottlieb ... seamstress
Benett Gyurik ... Assistant Props Storeman
Lászlóné Gáll ... daily seamstress
Beth Hajdukiewicz ... compuhire: Computer Graphics Playback
Krisztián Handa ... swing gang
Zoltán Haut ... swing gang
Sean Haworth ... Production Designer: additional photography
Jason Hendrich ... visual development artist
Paloma Hernandez Santos ... scenic artist
Tamás Hevér ... Production Assistant
Levente Hideg ... modelmaker
Ádám Hollos ... Scenic painter
Gyongyi Horvath ... set decoration coordinator
Balázs Horváth ... swing gang
George Hull ... Conceptual Designer
Kevin Hunter ... concept artist
Gergö Hódur ... daily swing
Ioan Alexandru Ichim ... Concept Artist
Attila Illés ... assistant art director
Tamás Ináncsi ... upholsterer
James Isaacson ... props
Daniel Izar de la Fuente ... set dresser
Zsolt Jancsó ... practical electrician
Sándor Jani ... draftsman
Charlie Jaramillo ... key greensman: additional photography
David Jiménez Díaz ... art department coordinator
Terry Jones ... Supervisory Production Buyer
Tamas Juhasz ... Scenic painter
Szilvia Kaldi ... painter
Bence Kalmár ... assistant art director
Zsuzsa Kanovics ... daily seamstress
Laszlo Kelemen ... Scenic painter
Graham Kelly ... action vehicle supervisor
Krisztián Kondora ... daily swing
Nóra Patricia Kovács ... assistant buyer (as Nóra Kovács)
Zsolt Kovács ... chargehand
Maciej Kuciara ... concept artist
Márk Langfeld ... greens foreman
Geoff Leavitt ... graphic designer
Tamas Lengyel ... practical electrician
András Levendovics ... workshop buyer
Sam Lorimer ... supervising construction Manager
Rob MacPherson ... supervising property master
Paula Maestro ... drapery assistant
András Maracskó ... standby props
Candice Marchlewski ... assistant set decorator
Néstor Martínez Sánchez ... props
Francesc Masso ... Art Director Action Vehicles / assistant art director
Isaac Maté ... Scenic painter
Gary McMonnies ... assistant art director: Additional Photography
Lászlo Melicher ... props storeman
Nicola Meloni ... swing gang: dailies
Francesca Menichelli ... propmaker: Arcadia crew
Dan Milligan ... storyboard artist
Istvan Muranyi ... propmaker: Arcadia crew
Laura Musso ... lead location set dresser
Franciska Nagy ... draughtsperson
Javier Navarrete Fernández-Nieto ... s/by props
Márton Nedjalkov ... daily swing
Cyndi Nello ... painter
Aurelia Nemes ... daily painter
Gergo Nemeth ... modelmaker
Carlos Nieto Lopez ... Concept Artist
Julian Nix ... graphics art director
Zoltan Novak ... carpenter
Kalman Nyilas ... modelmaker
Nedda Négyessy ... draftsman
Jamie O'Hara ... Concept Artist: Rebellion VFX
Sándor Alexander Oláh ... painter
Javier Orgaz ... stand-by carpenter
Annamária Orosz ... stand-by art director
Fred Palacio ... visual effects art director: ILM Sydney
Ana Palazón ... set dec buyer
Oskars Pantelejevs ... prop modeller
Gergely Papp ... vehicle art director
Attila Pataki ... metalworker
Balazs Pelcz ... sculptor: Arcadia crew
Adorjan Portik ... assistant art director
Jared Purrington ... storyboard artist
Márk Pétersz ... swing gang
Ozike Racz ... set dec runner
Amandeep Rahi ... assistant production buyer
Isona Rigau ... assistant art director
Szilvia Ritter ... daily seamstress
Graham Robinson ... Stand-by Props
Manuel Romero ... assistant graphic artist
Iñaki Rubio ... prop buyer
Jill Salaver ... set decorator coordinator: Los Angeles
José Luis Saldaña ... scenic painter
Tibor Sasvári ... propmaker: Arcadia crew
Zsófia Sipos ... art department production assistant
Lance Smith ... Head of Dept scenic supervisor
Máté Sonyovszki ... daily painter
Christopher Stanback ... property master: Los Angeles UNIT
Erzsébet Staub ... daily seamstress
Roland Stevenson ... supervising propmaker
Levente Sulyok ... draftsperson / model maker
Gábor Sumicz ... daily modelmaker
Csaba Szabo ... practical electrician
Attila Szabó ... propmaker: Arcadia crew
György Szabó ... practical electrician
Tibor Szabó ... painter
Mátyás Szakonyi ... key greensman
Akos Szalay ... workshop buyer / workshop buyer: prop maker
Gabor Szanto ... second unit standby props
Peter Szollosi ... daily swing
Rafael Szécsi ... standby props
Tibor Szécsi ... metalworker
Zoltán Sípos ... standby props
Krisztian Takacs ... daily swing
Tamás Takács ... daily swing
Róbert Taller ... draughtsman
David Temprano ... draftsman
Adriana Toth ... assistant graphic designer
Yasmina Tous ... assistant art director
Oscar Troitiño ... Head Painter Action Vehicles
Gabor Tóth ... swing gang
Vilmos Törköly ... Senior propmaker: Arcadia crew
István Törzsök ... chargehand practical electrician
Maria Valls ... painter
Gena Vazquez ... props
Zsolt Veres ... painter
Zoltán Virányi-Fontan ... standby art director: second unit
Márton Vojnits ... location set dec buyer
Gabor Voros ... swing gang
Zsolt Várhelyi ... Set Decoration Buyer
Rae Yamamoto ... digital asset manager
Fante Zamora ... set dresser: los angeles
Stephen Zavala ... concept artist: ILM
Lipcsei Zoltán ... daily swing
Torma Zoltán ... propmaker: Arcadia crew
Éva Zöld ... set dec coordinator

Sound Department 

Deb Adair ... additional re-recording mixer
Ignacio Arrojo ... ADR Recordist
Steve Baine ... foley artist
David Betancourt ... adr mixer
Jim Brookshire ... Supervising Dialogue Editor
Stephen Brown ... sound recordist
Diego Casares ... production sound mixer: 2nd unit
Cary Clark ... engineer
Sam Cousins ... Sound Assistant: Second Unit
János Csáki Jr. ... sound mixer: second unit
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer
Rodrigo Gil ... 2nd assistant sound: Spain
Lee Gilmore ... sound designer
Thomas Giordano ... Sound Utility: Los Angeles Unit
Tim Gomillion ... sound recordist
Ben Greaves ... boom operator: Los Angeles Unit
Samuel R. Green ... Sound Engineer
David Grimaldi ... sound designer
Gina Gyles ... foley assistant
Áron Havasi ... 1st Assistant Sound
Craig Henighan ... re-recording mixer / supervising sound editor
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Skip Longfellow ... First assistant sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Marta Meseguer ... adr recordist
Juan Montoto Ugarte ... 1st Assistant Sound: Spain
Andy Nelson ... re-recording mixer
Lee Orloff ... sound mixer: Los Angeles Unit
Alberto Pacheco ... 1st Assistant Sound: Spain / 1st assistant sound: 2nd unit Spain
Peter Persaud ... Foley Mixer
Mac Ruth ... production sound mixer
Peter Schulteisz ... boom operator: second unit
Luke Schwarzweller ... re-recording mix technician
Yohannes Skoda ... sound utility: Los Angeles Unit
Levente Udud ... 2nd assistant sound
Derek Vanderhorst ... sound designer
Jack Whittaker ... sound designer
James Wright ... Dolby Engineer (as Jim Wright)
Eliza Zolnai ... second assistant sound

Special Effects by 

Mariano Alvarado ... special effects technician
James Bainger ... special effects technician
Dennis Bentivengo ... special effects
Julian Borbidge ... Special Effects Lead Technian
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Rodney Burke ... special effects senior technician
Eloy Cervera ... special effects technician
Luc Corbould ... special effects technician
Malcolm Crash Corbould ... special effects test technician
Neil Corbould ... special effects supervisor
Pau Costa ... special effects supervisor: Spain
Aaron Cox ... Special Effects Supervisor: Hungary
Keith Dawson ... special effects assistant supervisor
Jabin Dickins ... special effects floor supervisor
Andrew Ellwood ... special effects technician
Nicholas Ellwood ... special effects technician
Csaba László Eröss ... special effects coordinator
Raymond Ferguson ... Special Effects Workshop Supervisor
Bence Füredi ... special effects senior technician
Tono Garzón ... special effects technician
Gergely Glovotz ... special effects technician
Faye Green ... special effects coordinator
Stephen Hutchinson ... special effects 2nd unit floor supervisor
Matthew Keen ... special effects assistant
Laurent Kermel ... visual effects artist
Steve Knowles ... Lead senior special effects technician
Chris Leech ... special effects technician
David London ... special effects modeller: BGi
Jasmin Lyford ... special effects manager
Lindsay MacGowan ... Legacy Effects Co-Supervisor
Shane Mahan ... Legacy Effects Co-Supervisor
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Doug Meacham ... special effects lead senior technician
José M. Meneses ... special effects makeup: DDT SFX Crew
Gary Merrington ... senior special effects technician
Charlie Paton ... special effects
Epiffany Phillips ... Legacy Effects Special Effects Technician
László Pál ... special effects technician
Ronnie Rackley ... special effects technician
Andrew Ryan ... Special Effects Lead Senior
Lilla Schwarz ... Special effects assistant buyer
Alan Scott ... Legacy Effects Co-Supervisor
Ty Senior ... senior special effects technician
Tibor Skornyak ... Senior Technician / senior technician
Mark Tanswell ... special effects assistant
Mario Torres Jr. ... sculptor
Tamas Uzoni ... special effects technician
Matt Ward ... special effects lead snr technician
Nigel Wilkinson ... Senior special effects technician
Jonathan Wilson ... Senior technician
Glen Winchester ... electronic design supervisor
Damon Weathers ... Legacy Effects Studio Coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Sameer Yatin Aawlkanthe ... roto/paint artist: Method Studios
Bahget Abdalmalek ... Postvis Artist: The Third Floor Inc
Dustin Lee Abram ... production assistant: Industrial Light & Magic - Vancouver
David Adan ... effects artist: Rebellion Visual Effects
James Elijah Aguilar ... visual effects artist
Dan Akers ... visual effects supervisor: Blur Studio
Alper Aksit ... Animator: Industrial Light & Magic
Amer Alameddine ... creature td: Industrial Light and Magic
Paul Alexiou ... Shotgun Supervisor/Digital Production Manager
Azra Alkan ... Senior VFX Compositor
David Drury Allen ... lead previsualization artist: Proof, Inc - London
Tom Allisey ... rigger: Method Studios
Richard Almodovar ... visualization artist: the third floor inc
Chrisser Alvarez ... visualization artist: the third floor inc
Weverton Alves ... lightning technical director
Gerard Emmanuel Amador ... digital artist
Shudhdodhan Milind Ambhore ... visual effects artist: Deluxe Stereo D
Matt Anderson ... 3D artist
Tor Andreassen ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Alexey Andreev ... lookdev supervisor
Pasquale Antonelli ... visual effects production manager (as Pat Antonelli)
George Antzoulides ... previs supervisor: Proof, Inc - London
Danish Anwar ... model/texture artist: Method Studios Australia / model/texture artist: Method Studios
Rousselos Aravantinos ... digital compositor
Michanol Arnaud ... compositor
Paul Ashall ... layout artist: ILM San Francisco
Murat Ayasli ... digital paint artist: ILM
Dan Ayling ... camera td
Tigran Badalyan ... Lead Compositor: Industrial Light & Magic
Jenny Jiyeon Bae ... outsourcing vfx production manager: Method Studios
Hasan Bajramovic ... 3d artist: Blur Studio
Michael Balzer ... digital compositor
Danny Banda ... matchmove artist: Method Studios
Spriha Banik ... assistant vfx production manager: Method Studios Australia / assistant vfx production manager: Method Studios
Eric Barba ... Visual Effects Supervisor
Georgij Barklaja ... 3d scanning: UPP
Steve Barnes ... compositor: Method Studios
Dario Barrera ... casting lead: the third floor inc
Jordan Bartlett ... rigger: Method Studios
Jay Barton ... visual effects supervisor: Digital Domain
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor inc
Vojtech Batko ... Digital matte painter
Ada Bautista ... visual effects assistant director: Scanning and Anima
Joel Bautista ... compositor: Industrial Light & Magic London
Dugan Beach ... digital artist
Christopher Beatty ... visualization artist: the third floor inc
Jean-Paul Beaulieu ... digital artist
Mike Beaulieu ... animation supervisor: Industrial Light & Magic
Eric M. Beaver ... digital compositor
Cory Bedwell ... matte painter
Thabo Beeler ... Research Scientist: Disney Research Studios
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Scott Benza ... animation supervisor: Industrial Light & Magic
Jaume Berch ... fx artist: Method Studios
Lisa Beroud ... visual effects producer
Ben Bigiel ... modeler
Philip Billones ... digital artist
Claudia Blackburne ... animator: Method Studios
Adam Blank ... senior layout artist: ILM Singapore
Joao Bogossian ... digital compositor
Thomas Boland ... visual effects producer
Ricardo Bonisoli ... texture supervisor: ILM
Nick Booth ... digital imaging supervisor: weta digital
Daniel Booty ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Alexis Borchardt ... visual effects production coordinator: ilm
Gregory Bossert ... digital artist: ILM
Rigel Bowen ... fxtd: Industrial light and magic London
Steve Braggs ... digital artist: ILM
Samantha Finkler Brainerd ... visual effects producer: Blur Studio (as Samantha Finkler)
Stefan Brand ... fx artist: Method Studios
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
John Brennick ... Senior Compositor: Digital domain
Scott Brisbane ... senior matte painter
Danielle Brooks ... fx artist: Method Studios
Dave Brown ... fx artist: Method Studios
Paul Buckley ... fx supervisor: Method Studios
Jakub Budina ... senior compositor
Bruce Buechner ... visualization artist: the third floor inc
Sirius Buisson ... senior lighting td
Isaac Buono ... In-House Compositor: Rebellion VFX
Gábor Bödö ... 3D scanning and LIDAR: OroBlade
Gem Ronn Cadiz ... creature technical director: ILM Singapore
Dan Camp ... senior creature technical director: ILM Singapore
Thomas Campos ... Previs artist: Les Androïds Associés
Cedric Enriquez Canlas ... Senior Modeler
Marco Cantaluppi ... digital compositor
Margaret Cardell ... senior visual effects coordinator
Charley Carlat ... fx lead
Barbera Carlo ... digital compositor: Genfx local support unit / digital compositor: ILM
Kris Carson ... compositor: Method Studios / compositor: method studios
Lewie Carson ... paint/roto artist: Method Studios
Erico Caselle ... visual effects artist
Edward Catley ... facial capture artist
Tyler Cayce ... CFX Artist
Lesly Cazares ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic San Francisco
Carlo Cersosimo ... compositor: Method Studios
B. Kalyan Chakravarthy ... lead matchmove artist: Method Studios
Katherine Chambers ... visual effects associate producer
Karhoe Chan ... senior layout technical director: Industrial Light & Magic Singapore
Kien Geay Chan ... lighting artist: Method Studios
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Wang Chang ... digital compositor
Arrev Chantikian ... visual effects artist: Blur studio
Kirk Chantraine ... production engineering supervisor
Jason Chee ... layout artist: ScanlineVFX - Munich
Catrina Chelariu ... vfx production coordinator: Method Studios
Joel Cheyne ... visual effects associate production manager
Praveen Kumar Chira ... digital artist
Tadeusz Chmiel ... cg generalist: ILM
HyunJin Cho ... Layout Artist: Industrial Light & Magic Singapore
Hyemee Choi ... senior lighting td: ILM Singapore / senior lighting td: ILM
Soomin Chon ... fx artist: ScanlineVFX Vancouver
Martin Cicmanec ... compositing supervisor
Danny Clark ... visualization artist: the third floor inc
James Galen Clark ... visual effects artist
Pete Coggeshall ... Modeler: Proof, Inc - London
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... visual effects artist: Digital Domain
Chad E. Collier ... data manager: Mammal Studios
Amanda Collins ... artist manager: Method Studios
Rafael Colon ... digital compositor: Digital Domain
Luke Colson ... main titles
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx
Kevin Conlon ... visual effects
Tristan Connors ... facial modeler
Chris Cooper ... layout lead: ILM Singapore
Michael Corcoran ... lead creature technical director
Lydia Cosgrave ... lead layout artist
Karl Cottee ... production accountant: Method Studios
Kevin Couture ... lighting technical director: ILM
Evelyn Cover ... r&d manager: the third floor inc
Nathan Cox ... matchmove artist: Method Studios Australia / matchmove artist: Method Studios
Wesley Cronk ... compositor
Sean Cushing ... visual effects executive producer: Cantina Creative
Fabio D'Amico ... TD Senior Artist: Character TD
Scott Dace ... senior animator: ILM
Dalmas Rémy ... lighting supervisor
Brad Davenport ... paint/roto artist: Method Studios
Dexter Davey ... digital compositor
Jaroslaw Dawidziuk ... visual effects
Jeffrey de Guzman ... generalist: ILM - San Francisco
Mark Andrew De La Garza ... lighting artist: Method Studios
Carlos Patrick De Leon ... layout supervisor
Silvia Debnarova ... digital compositor
Max Decroix ... look dev supervisor: Method Studios
Kevin Desa ... pipeline td: Method Studios
Audrey Deschênes ... visual effects coordinator: Hybride
Fabrice Di Cicco ... senior lighting artist
Julian Dimsey ... head of production: Method Studios
Chris DiPaola ... modeler: Digital Domain
Aleksa Dodic ... fx artist: Method Studios
Hannes Doornaert ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Paz Drimer ... digital production administrator: Digital domain
François-Côme Du Boistesselin ... Visual Effects Supervisor: Unit Image & Unit Motion Design
Geer DuBois ... visualization lead: the third floor inc
Laura Dubsky ... compositor: Method Studios
Brian Ducharme ... vfx artist: Genialogic-FX s.u.
Andrew Dunkerley ... lighting artist: Method Studios
Margaux Durand-Rival ... previs supervisor: Les Androïds Associés
Bappaditya Dutta ... matchmove artist: Method Studios
Sunil Dutta ... layout artist: Method Studios
Andrea Dutti ... compositor: Method Studios
Daniel Duwe ... digital compositor: Digital Domain
Lukas Dvoracek ... Senior digital compositor
Peter Dworin ... digital artist
Chris Dwyer ... data manager: Method Studios
Matthew Eberle ... visual effects lead data wrangler
Kade Eckstein ... digital compositor
Andi Edirisinghe ... model/texture artist: Method Studios
Christopher Edwards ... previs executive producer: the third floor inc
David Edwards ... compositor: Method Studios Australia
Jake Efthymiou ... Systems Administrator: Scanline VFX
Sergej Eichmann ... cg supervisor
Shahar Eldar ... previs artist: Proof Inc - London
Dean Elliott ... lead animator: Method Studios
Adam J. Ely ... senior concept artist: Industrial Light & Magic
Gastón Emery ... environment artist: Method Studios
Gabriel Escobar ... Roto Paint Artist
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM
Verónica Granadero Estrada ... Matchmove artist: Method Studios / matchmove artist: Method Studios
Youngbin Eun ... Senior CG Generalist
Jack Evans ... lighting technical director
Alan Fairlie ... compositing td: Method Studios
Fathima Feminò ... digital compositor: ILM Vancouver
Victor Maiorino Fernandes ... model/texture artist: Method Studios
Caithlin Ferrier ... compositor: Method Studios
Dan Finnegan ... visual effects artist
Tommaso Fioretti ... compositor: Method Studios
Martin Fischer ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jonathan Flanders ... visualization artist: the third floor inc
Oliver Fleming ... technical operations: Method Studios
Benjamin Flynn ... digital artist
Larkin Flynn ... compositor: Industrial Light & Magic - San Francisco
Jeremiah Forkkio ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Carl Forsell ... environment artist/digital matte painter / environment artist: Method Studios
Ludovic Fouche ... senior camera td
David Fox ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Duncan Fraser ... model/texture artist: Method Studios
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Carl Frytz ... visualization artist: the third floor inc
Chris Fung ... lighter/compositor: blur studio
Gergely Galisz ... data wrangler
Lisa Gane ... clean up/roto artist: Method Studios / environment artist: Method Studios
Vikas Ganer ... Senior Roto and Paint Artist: scanline vfx
Nathan Gardner ... digital paint lead: Industrial Light & Magic
Pätrick Gehlen ... visualization lead: the third floor inc
Darcy George ... compositor: Method Studios
Rino George ... digital paint artist: ILM London
Abhishek Ghorui ... Lead Paint Artist
Filippo Giansante ... vfx artist: ILM
Michael Gilbert ... vfx editor: Method Studios
Michael Gladkey ... visual effects artist (uncredited)
Abhijitsinh Gohil ... Method Studios
Jake Golding ... matchmove artist: Method Studios
Marc Gollenia ... compositor: Method Studios
Ilia Goncharov ... Compositing Supervisor
Daniel Gonzalez Solozabal ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic London
Avi Goodman ... cg supervisor: Method Studios
Alexander Goodwin ... animator: Method Studios
Yann Goument ... senior hard surface modeler: ILM - San Francisco
Markus Graf ... lead environment artist: Method Studios
Sandro Grassetti ... lead model/texture artist: Method Studios
Julian Gregory ... matchmove supervisor: Method Studios
Michael Leigh Gresham ... digital paint artist: ILM San Francisco
John Gresko ... digital artist
Vendula Gresova ... 3D Artist
Rodolphe Groshens ... look dev artist: Method Studios
Michael Guttman ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Adam Hall ... previs coordinator: Proof, Inc London
Martin Halle ... Senior effects technical director: Flowline senior artist
Matt Hallen ... vfx supervisor: Genialogic-FX s.u.
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Alex Halstead ... lead fx artist: Method Studios
Michael J. Halsted ... digital artist: Industrial Light/Magic (as Michael Halsted)
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... digital compositor
Michael S. Harbour ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Ty Harmon ... visualization artist: the third floor inc
Petr Harmácek ... digital compositor: UPP
Gregory Harrington ... digital compositor: Mammal Studios
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor inc
Ian A. Harris ... compositor: Blur Studios
Julien Hassenforder ... Previs artist: Les Androïds Associés
Eric Hawksley ... paint/roto artist: Method Studios
Joseph Hayden ... Lead Lighting Artist
Dominic Hellier ... compositing supervisor: Method Studios
Hamed Hematyar ... Pipeline Technical Director: Scanline VFX
Chris Hempel ... visual effects artist
Chris Henryon ... compositor: Method Studios
Petr Hepner ... 3d artist: UPP
Lazaro Hernandez ... Previs artist: The Third Floor Inc / visualization artist: the third floor inc
Lukas Herrmann ... head of digital matte painting: UPP
Evan Hirschberg ... lead compositor: Mammal Studios
Andrew Hodgson ... Modeller: ILM San Francisco
Orion Holder-Monk ... lighting td: Method Studios
James Hollingworth ... animation td: Method Studios
Blake Hollins ... model/texture artist: Method Studios
Katie Hooten ... Previs Producer
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor inc
Niall Horn ... fx td: Scanline VFX
Daniel Hourigan ... fx artist: Method Studios Australia / fx artist: Method Studios
Greg Howe-Davies ... compositor: Method Studios
Heather Hoyland ... senior compositor: digital domain
Zdenek Hrazdira ... cg artist: UPP
Ceen Hu ... visualization artist: the third floor inc
Wanghua Huang ... fx artist: Method Studios
Alexander Hunt ... animator: Method Studios
Seona Hwang ... fx artist: Digital Domain 3.0
Joni Jacobson ... Visual Effects Executive Producer: Digital Domain
David Jaffe ... culture and artist coordinator: Method Studios
Ebrahim Jahromi ... cg supervisor: ILM Singapore
Daehwan Jang ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Lukas Jankovcin ... Lighting artist: UPP
Piotr Jankowski ... Compositor: Scanline VFX
Miguel Jaramillo ... digital compositor
Timothy Jeffs ... animator: Method Studios / animator: method studios
Kirsten Jelliffe ... visualization artist: the third floor inc
Silvio Jemma ... fx td: Method Studios
Samuel Jensen ... asset supervisor: Method Studios
Julien Jentgen ... digital compositor
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Scanline
David Johnson ... rigger: Method Studios
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Adam Jones ... head of IT: Method Studios
Morgan Jones ... compositor: Method Studios
Thom Jones ... Texture Artist: ILM Sydney
Gilbert Juarez III ... Postvis Compositor
Anto Juricic ... visual effects artist
Bora Jurisic ... visual effects artist
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Georg Kaltenbrunner ... fx supervisor: ILM
Ashutosh Karemore ... matchmove artist: Method Studios
Nitant Karnik ... Lead Compositor: Blur Studio
Kristian Kebbe ... FX artist: Method Studios / fx artist: Method Studios
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital
Laurent Kermel ... visual effects artist
Anne Kim ... Compositor: ILM
Kai Kyoungsoo Kim ... 3d character artist
Doron Kipper ... on-set data wrangler & photographer
Oliver Kirchhoff ... layout artist: Industrial Light and Magic Sydney
Jordan Koler ... lighting artist: Method Studios
Arek Komorowski ... visual effects supervisor: Scanline VFX - Munich
Allie Koppel ... head of finance: the third floor inc
Jack Kosoyan ... visualization artist: the third floor inc
Dmitri Krasnokoutski ... shader technical director: Weta Digital
Arun Krishnan ... matchmove artist: Method Studios
Pavel Král ... digital compositor
Praveen Kumar ... Rotoanim/Rotomation lead
Ramyanth Kumar ... matchmove artist: Method Studios
Sunil Kumar ... paint/roto artist: Method Studios
Frankie Kwak ... digital artist: ILM
Felder Kwek ... senior layout artist: Industrial Light & Magic Sydney
Julian Körrenz ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Ying Ghit La ... paint/roto artist: Method Studios
Giorgio Lafratta ... Lead hair/fur groomer: Digital Domain
Alison Lake ... digital compositor: ILM
Grant Laker ... rigger: Method Studios
Alberto Landeros ... digital compositor: Industrial Light & Magic Sydney
Mark Larranaga ... digital compositor
Julien Lasbleiz ... lighting technical director: ILM - San Francisco
Cynthia Latour ... production coordinator: Method Studios - Australia / vfx production coordinator: Method Studios
Gary Laurie ... layout supervisor: Stereo D Burbank
Mathias Lautour ... CG Supervisor: ILM
Tristan Laville ... Previs artist: Les Androïds Associés
David C. Lawson ... visualization artist: the third floor inc
Katya Lebedev ... visual effects coordinator
Andre LeBlanc ... Visual Effects Artist: Blur Studio
Laura LeBlanc ... visual effects artist: ILM
Catherine Lecavalier ... visual effects coordinator: Hybride
Michael Lederhuber ... lighting td: Method Studios
Danny Lee ... digital compositor: Digital Domain
James Jooyoung Lee ... Lead compositor: Rebellion Visual Effects
Jarett Lee ... paint/roto artist: Method Studios
Kerry Lee ... layout & matchmove artist: ILM Sydney
Win Leerasanthanah ... visualization artist: the third floor inc
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM - San Francisco
Nicolas Leroy ... lighting/lookdev
Chun Ho Ray Leung ... lead model/texture artist: Method Studios
John M. Levin ... digital supervisor: ILM
Joseph Li ... compositor
Sheng Yaw Lim ... matchmove artist: Method Studios
Llewellyn Littlemore ... visual effects coordinator
Victoria Liu ... visual effects coordinator
Reilly Lohr ... senior texture painter
Andy Long ... visualization artist: the third floor inc
Martine Losier ... visual effects coordinator: Hybride
Jane Lovell ... operations manager: Method Studios
Alison Luong ... Digital Production Manager: digital domain
Marco Lusardi ... Texture and LookDev Artist
Maxime Luère ... Visual Effects Supervisor: Unit Image & Unit Motion Design / visual effects supervisor
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX Munich
Miguel Macaya ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Caroline MacLeod ... FX Production Manager
László Maczó ... onset visual effects assistant
Jason Madigan ... compositor: Industrial Light & Magic
Tytus Majerski ... digital compositor
Marcin Majewski ... fx artist: Method Studios
Ineke Majoor ... vfx executive producer: Method Studios / visual effects producer: Method Studios - Australia
Marco Maldonado ... visual effects supervisor: Second Unit
Jona Maluck ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Gabriel Mandala ... compositor: Method Studios Australia / compositor: Method Studios
Avery Mann ... VFX Production Assistant
Patrik Marek ... digital artist: ILM
Nicholas Markel ... visualization creative supervisor: the third floor inc
Chulev Marko ... model supervisor: ILM San Francisco
Quentin Marmier ... digital artist: ILM Sydney
Muhammad Marri ... senior texture artist: ILM
Andrew Martin ... visual effects production coordinator: ILM San Francisco
Aldo Martinez Calzadilla ... Lead Modeler: ScanlineVfx
Geordie Martinez ... creatures technical director
Johannes Masanz ... compositor: Method Studios
David Mason ... systems administrator: Mehtod Studios
Petr Matas ... head of 3d scanning: UPP
Dominik Matousek ... senior FX artist: UPP
Richard Matsushita ... previs asset builder: Proof, Inc - London
Daniel May ... paint/roto artist: Method Studios
Jake Maymudes ... visual effects supervisor: Rebellion Visual Effects
Neil Mayo ... visual effects editor: Digital Domain
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Samantha McConnell ... digital compositor: Digital Domain
Chris McCrowe ... digital compositor: ILM
Daniel McCue ... visualization artist: the third floor inc
Jason McKeeman ... senior creature td: ILM Vancouver
James McPherson ... digital compositor
James Meikle ... Senior VFX Editor: Weta Digital
Michael Melchiorre ... compositing supervisor
Bradley Melenhorst ... runner: Method Studios
Glenn Melenhorst ... vfx supervisor: Method Studios / visual effects supervisor: Method Studios - Australia
Josh Methven ... character effects artist
Keith Meure ... paint/roto supervisor: Method Studios
Kenneth Meyer ... senior animator
Jay C. Miller ... lighting artist: Method Studios
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX - Munich
Harsh Mistry ... effects technical director: Digital Domain
Akmal Mlahaili ... roto/paint artist
Elizabeth Montes ... visual effects associate producer
Lauren Moore ... global director of talent acquisition: Method Studios
Jim Moorhead ... visual effects artist
Scott Morgan ... lighting artist: Method Studios / visual effects artist
Hugo R.A. Morris ... vfx production manager
Vita Morrison ... production coordinator
Henrique Moser ... compositing supervisor: ILM Vancouver
Adrian Moyes ... asset td: Method Studios
Jackie K. Murphy ... digital artist: capital T
Kailene Murray ... production assistant
Patrick T. Myers ... digital artist: ILM
Daisuke Nagae ... CG Supevisor: digital domain
Naren Naidoo ... senior digital paint artist: ILM Sydney
Emmi Nakagawa ... associate production manager: the third floor inc
Liam Nantes ... paint/roto artist: Method Studios / roto/paint artist: Method Studios
Dan Nanu ... 3d texture artist: U.P.P. Prague
Amit Narwani ... matchmove artist: ScanlineVFX
Tim Nassauer ... computer graphics supervisor: ILM Vancouver
Sebastian Ness ... senior layout artist
Donald Netzel ... visualization artist: the third floor inc
Sarah Neveu ... matte painter
Thomas Newbury ... Character Artist: Blur Studio
Trent Newton ... production coordinator: Stereo D
David Nguyen ... digital production administrator: digital domain
Vinh Nguyen ... Lead Compositor
Mark Nijjar ... technical director: Stereo D
Thijs Noij ... lead compositor: Method Studios
Gopi Nukavarapu ... matchmove artist: Method Studios
John O'Connell ... senior cg generalist: ILM - San Francisco
Erin D. O'Connor ... executive visual effects producer: Industrial Light & Magic
Kate O'Donnell ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Stefano Oggeri ... lighting lead: Industrial Light & Magic
Erik Ojong ... character fx artist
Eric Oliver ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Ellery Ortiz ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Nathan Ortiz ... cg supervisor: Method Studios
Jon Ossitt ... lighting artist: Method Studios
Pradeep Kumar Padmanabha ... paint/roto artist: Method Studios
Prashant Shishupal Padvi ... roto/paint artist: Method Studios
Peter Palarik ... digital compositor
Luis San Juan Pallares ... Pipeline TD
Anne Palm ... environment artist: Method Studios
Francesco Panzieri ... in-house compositor: Rebellion Visual Effects
Vincent Papaix ... compositing supervisor: ILM
Ian Parra ... digital compositor
Shreekant Patel ... roto/paint artist: Method Studios
Laura Bonde Pedersen ... Visual Effects Production Assistant: Method Studios Australia / vfx production assistant: Method Studios
Bernardo Pereira ... compositor
Bridgette Perrers ... animation td: Method Studios
Kalle Peterson ... compositor
Margaret Phillips ... administration manager: Method Studios
Robert Pik ... senior compositing supervisor
Ryan Pilcher ... layout artist: Method Studios
Melanie Plett ... animator: Method Studios
Tomás Pokorný ... digital compositor: visual effects
Alexandru Popescu ... environment supervisor: Method Studios
Sravan Porumulla ... matchmove artist: Method Studios
Mathew Praveen ... cg supervisor: ScanlineVFX - Munich
Jeremy Pronk ... lead lighting artist: Method Studios - Australia
Karl Punt ... fx artist: Method Studios
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor inc
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digita
Klee Quisido ... technical operations: Method Studios
Jacquelyn Racine ... visual effects coordinator: Paramount Pictures
Ashwin Ram ... Lead modeler
Anand Ramesh ... VFX Associate Production Manager
Johanna Ramos Santiago ... visualization artist: the third floor inc
Sasmit Ranadive ... fx artist: Method Studios
Kurt Rathjen ... pipeline td: Method Studios
Rohith Ravindranath ... core software engineer
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Michelle Redman ... digital paint artist: ILM
Tyagi Reetuj ... matchmove artist: Method Studios
Beat Reichenbach ... visual effects artist: Blur Studio
Benjamin Reicher ... Previs Animator
Jun Ren ... visual effects artist
Jonathan Reynolds ... visual effects artist
Ali Rizvi ... fx td: ILM
Charles G. Roberts ... compositor
Joshua Robertson ... Pipeline TD
James Robison ... head of pipeline: Method Studios
Gabriel Roccisano ... fx artist: Method Studios
Cesar Rodriguez Bautista ... ILM
Michael Rogers ... visual effects artist
Mikey Rogers ... look dev artist: Method Studios
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version
Calvin Romeyn ... compositor: ILM Singapore
Francesco Rosati ... texture artist
Simon Rosenthal ... head of vfx: Method Studios
Simon Ross ... fx artist: Method Studios
László Ruska ... lead previs artist: Digic Pictures
Brian Rust ... lead compositor
Rahul Kumar Sahu ... paint/roto artist: Method Studios
Yury Sakovich ... lead character effects artist: blur
Remus San Diego ... roto/paint artist: Method Studios
Kevin San ... Texture Artist
Shane Saravia ... technical director: Stereo D
Florian Sauvage ... previs artist: Les Androïds Associés
Robert Schajer ... vfx producer: ScanlineVFX - Munich
Jade Schiff ... Production Manager: Unit Image & Unit Motion Design
Roman Schmidt ... lead visual effects
Stefan Schneider ... digital modeler
Carsten Schulte-Braucks ... Texture Artist
Brian Schultz ... digital paint artist: ILM
David Seager ... visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Giuseppe Seda ... visual effects artist
Alvaro Segura ... visual effects artist
Antoine Seigle ... lighting artist: Method Studios
Lorenzo Serran ... lighting artist: Digital Domain
Fulvio Sestito ... Previsualization Artist: Blur Studios
Ryan E. Seymour ... pipeline td: Method Studios
Manesh Shafiei ... media systems: Digital Domain / systems engineering: Digital Domain
Sophie Shanahan ... vfx production coordinator: Method Studios
Christian Sherriff-Smith ... lighting artist: Method Studios
Al Shier ... executive producer: Blur Studio
Randal Shore ... Executive Staff: ILM
Adnan Siddique ... Roto Supervisor
Aleksandra Sienkiewicz ... compositing supervisor: ScanlineVFX - Munich
Richard Simko ... lighting artist
Jason Simmons ... effects artist: Digital Domain 3.0
Shane Simms ... look dev artist: Method Studios
Ariel Simone ... production assistant: Method Studios
Domenick Simpson ... Senior Lighting Technical Director - Industrial Light & Magic San Francisco
Deepak Singh ... roto/paint artist: Method Studios
Nikita Sinha ... vfx production coordinator: Method Studios
Maciej Skoluba ... visual effects artist
Eván Skíbin ... render td: Method Studios
Ben Sledge ... creature technical director: ILM
Edmond Smith III ... visual effects lead artist
Dane Allan Smith ... Vice President: The Third Floor / vice president: the third floor inc
Natalie Smith ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Rebecca j Smith ... visual effects coordinator
Alexander Sokolov ... Postvis Artist: The Third Floor Inc
Pawan Solanki ... roto/paint artist: Method Studios
Michael Solorzano ... previsualization artist: Proof, Inc - London
James Spadafora ... Pipeline Technical Director
Marc St-Gelais ... visual effects coordinator: Hybride
Jon Stanley ... head of systems: Method Studios
Aaron Stewart ... layout artist: Method Studios
Kane Stewart ... visual effects production manager
Daniel Stift ... visual effects production assistant
George Stone ... vfx production coordinator: Method Studios / visual effects coordinator
Sheldon Stopsack ... visual effects supervisor
Rosalind Stratton ... vfx production manager: Method Studios
Vladimira Strukanova ... character sculptor: UPP
Mathew Sullivan ... visualization artist: the third floor inc
Matt Sullivan ... visual effects artist
Sina Sultani ... visual effects coordinator
Mallela Suresh ... Integration Artist
Lubos Gerardo Surzin ... digital artist
Digant Sutar ... look dev artist: Method Studios
Agata Szczepanska ... previsualization artist: Proof, Inc - London
Kazuki Takahashi ... cg supervisor: ScanlineVFX - Munich
Takashi Takeoka ... digital artist
Ahmet Levent Tasel ... senior software developer: scanline vfx - Munich
James Tavet ... layout artist: Method Studios
Katrina Taylor ... visual effects editor: Industrial Light & Magic San Francisco
Lewis Taylor ... fx artist: Method Studios
Greg Teegarden ... Digital Effects Supervisor: Digital Domain
Werner Ten Hoeve ... digital compositor: Digital Domain 3.0
Adrian Teng ... Roto/Paint Lead
Andrew Tennant ... technical support: Digital Domain
Yegor Tesler ... visual effects coordinator
Jeff Tetzlaff ... model/texture artist: Method Studios
Shivas Thilak Anthikkat ... digital paint supervisor: ILM Singapore
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Samantha Thrupp ... vfx supervising production manager: Method Studios
Szentkuti Tibor ... digital compositor
Tim Tobin ... digital compositor: Industrial Light & Magic Singapore
Shermaine Toh ... Compositor: Industrial Light and Magic
Syria Toliver ... lighting artist: ILM
Kazuma Tonegawa ... layout artist: industrial light & magic
Adrien Toupet ... effects supervisor: Weta Digital
Fabio Tovar ... visualization artist: the third floor inc
Stuart Tozer ... asset td: Method Studios
Satya Prakash Tripathy ... render wrangler: Method Studios
Nicholas Tripodi ... animation supervisor: Method Studios
Niki Turkovic ... data wrangler: Method Studios
Péter Tárik ... digital compositor / visual effects
Vaclav Uhlir ... tracking/matchmove artist
Ed Ulbrich ... Visual Effects Executive
Emily Unruh ... line producer: the third floor inc
Sourabh Uppal ... grooming artist: ILM Singapore
Nate Usiak ... effects artist: Digital Domain
Elisa Valenzisi ... Fx Artist: Method / fx artist: Method Studios
Jakub Valica ... digital compositor
Adrien Vallecilla ... lookdev and lighting
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic Sydney
Michele C. Vallillo ... Visual Effects Executive Producer: Mammal Studios
Vladimir Valovic ... senior compositor: ILM Sydney
Rick van de Schootbrugge ... compositor
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Balazs Varga ... digital compositor
Benito Vargas ... Modeler: Proof, Inc - London
Pravin Dayanand Vartekar ... roto/paint artist: Method Studios
Levente Vass ... Senior Compositor
Pablo Vazquez ... Lighting Artist / lighting artist: Method Studios
Matteo Veglia ... senior visual effects coordinator: Industrial Light & Magic Vancouver
Rajesh Velayudhan ... matchmove artist: Method Studios
Lies Veldeman ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic San Francisco
Daniel Veszely ... digital compositor
Jesse Vickery ... animator: Method Studios
Pau Viladot ... digital compositor
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM Sydney
Gallois-Montbrun Volcy ... previs supervisor: Les Androïds Associés
Anne Vu ... compositor: Industrial Light & Magic Sydney
Thomas Dane Wagener ... digital compositor: Scanline VFX Munich
Paul Waggoner ... fx artist: Method Studios
Shoshanah Wall ... vfx production coordinator: Method Studios
Christina Wallace ... technical operations: Method Studios
Isabel Wallace ... vfx production coordinator: Method Studios
Will Wallace ... visual effects
Christopher Walsh ... Animator
Alex Wang ... visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Meow Nutjaree Wannasri ... roto/paint artist: Method Studios
Ryan Anthony Ward ... motion designer: Unit Image & Unit Motion Design
Tim Ward ... senior lighting technical director
Ben Warner ... compositing Supervisor: Weta Digital
Adrian Watkins ... layout supervisor: Method Studios
Elijah Watson ... visual effects coordinator: Mammal Studios
Martin Toby Watson ... senior layout technical director: Scanline VFX
Matt Weaver ... animator / animator: Method Studios
Ros Webb ... recruiter
Darrin Wehser ... groom supervisor: ILM - London
Kenneth Weide ... sr. lighting td
Roman Weisgerber ... digital compositor
Aaron Weldon ... lead previsualization artist: Proof, Inc - London
Jeff Wells ... digital compositor: ILM London
Evan Wen ... digital compositor: Industrial Light & Magic London
Jennifer Wessner ... VFX Production Manager
Ryan Weston ... digital artist: ILM
Jeff White ... visual effects supervisor: ILM - San Francisco
Marc Whitelaw ... digital compositor
Shonnan Wibrow ... roto/paint artist: Method Studios
Lyndsey Will ... lighting artist: genialogic-fx s.u.
Emily Williams ... Production Manager
Katie Williams ... digital paint artist: ILM
Jody Wilson ... visual effects production manager
Wade Wilson ... creature supervisor: ILM - San Francisco
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
David Wong ... digital compositor: ILM
Stephen T.Y. Wong ... lead compositor: Industrial Light & Magic (as Stephen Wong)
Alex J. Wood ... digital compositor: Mammal Studios
Chris Wood ... digital compositor
Drew Wood-Davies ... lighting supervisor: Method Studios
Marvin Woodyatt ... visualization artist: the third floor inc
Gary Wu ... creature technical director: ILM
Tuba Yalcin ... effects technical director: ILM London
Howard Yan ... accountant: ScanlineVFX - Munich
Hailie Yang ... visual effects coordinator
Alexander Yip ... visualization artist: the third floor inc
Can Yuksel ... visual effects artist
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Matthias Zeller ... lead creature technical director: weta digital
David Zeng ... pipeline technical director
Laura Zentil ... senior talent manager: the third floor inc
Lauren Zimmer ... associate production manager: the third floor inc
Nathan Camp ... motion capture performer: ILM (uncredited)
Victor Frenkel ... research & development: ILM (uncredited)
Michael Gladkey ... Matchmove Artist (uncredited)
Saxby Graham ... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Todd Greshuk ... production and technical support (uncredited)
Kosuke Iwasaki ... assistant digital paint artist: ILM (uncredited)
Samira Khan ... visual effects coordinator (uncredited)
Andrew Taylor ... shader technical director: Weta Digital (uncredited)
Frantisek Wirth ... data wrangler (uncredited)

Stunts 

Daniel Adams ... stunt driver
Miguel Arregui ... stunt driver
Mehrzad Asgi-Kermani ... stunt rehearsals
Rafael Ayuso ... stunt performer / stunts personal trainer / utility stunts
Brett Azar ... Stunt double: T800/Carl age 33
Domingo Beltrán ... stunt performer
Morgan Benoit ... stunt double: Gabriel Luna additional photography Los Angeles
Alejandro Bertero Álvarez ... stunts
Dave Booys ... safety diver
Freddy Bouciegues ... stunt coordinator
Bryce Branagan ... Stunt rigger: Mocap-Viz
Solomon Brende ... utility stunts
Dacio Caballero ... : Diego Boneta
Renato Camargos ... stunt rigger
Lorenzo Casares ... stunts
Jussilinho Ángel Castro ... Stunt Performer: Spain (as Jussilinho Castro)
Adrián de Cea ... stunt performer
Jimmy Chhiu ... Fight Coordinator / stunts
Jason Chu ... terminator stunt double: Gabriel Luna
Christopher Clements ... Stunts: Mocap-Viz
Wayne Dalglish ... stunts
Gergo Daniel ... stunts
Caitlin Dechelle ... utility stunts
Laurent Demianoff ... stunt driver
László Demény ... stunts
Jayson Dumenigo ... Stunt Rigging Coordinator
Rick English ... stunt driver
Jesus Espin ... stunt office coordinator
Andrea Estévez ... : sarah connor stunt driver double / utility stunts
Debbie Evans ... stunt double: linda hamilton / stunt double: mackenzie davis
Balázs Farkas ... stunt coordinator HU
Gerda Fazakas ... stunt double: Natalia Reyes
Jessi Fisher ... stunt double: Linda Hamilton/Sarah Connor
Roberto Freire ... stunt rigger
Eniko Fulop ... stunt double: Mackenzie Davis
Juan José Gallego ... stunts
Shauna Galligan ... stunt double: Mackenzie Davis addt'l photography
Pablo Garaizabal ... stunt driver
Tim Garris ... stunt rigger
Kinga Gavalda ... stunt performer
Tamas Hagyo ... stunt driver
Regis Harrington ... stunt driver: camera bike rider
Diego Herberg ... stunt driver
Ignacio Herráez ... stunt driver / stunt performer
Sierra Heuermann ... stunts
Urs Inauen ... stunts
Amy Johnston ... stunts
Danko Jordanov ... T-800 stunt double: Arnold Schwarzenegger
Miguel Juzgado ... stunts
Micah Karns ... assistant fight coordinator
Abel Kocsis ... stunt performer
József Kovalik Jr. ... Stunt double: Diego Boneta
József Kovalik ... stunt performer
Géza Kovács ... stunts
Tibor Milos Krisko ... stunt performer
Mariusz Kubicki ... stunt rigger
Sara Leal ... stunt performer
Balazs Lengyel ... stunts
Victor Leon ... stunt rigger (as Victor León)
Billy D. Lucas ... stunt double arnold schwarzenegger
Miguel Ángel Luque ... stunt performer
Jalil Jay Lynch ... stunt driver/stunt performer
Alejandro López Estacio ... stunts
István Draco Markolt ... stunt performer
Fernando Martín Maestro ... stunt performer
Mike Massa ... Stunt Coordinator Vehicle sequence
Dani Medina ... stunt performer
Kytková Tomsíková Miroslava ... stunts
Matthew Miscione ... utility stunts
Alicia Moreno ... stunt performer
Vanda Móczár ... Stunt Double: Mackenzie Davis (as Vanda Mocár)
Richard Nagy ... stunt performer
Tsogtsaikan Narantsogt ... stunts
Carlos Nieto-Balboa ... stunt performer
Katie O'Donovan ... Stunts: Mocap-Viz
Béla Orsányi ... stunt performer
Iván Orsányi ... stunt performer (as Orsányi Iván)
Antonio Oña Sánchez ... stunt driver
Abian Padrón ... stunts
Alejandro Pantany ... stunt double: Ferrán Fernández
Meggin Penkal ... stunt double: Young Grace addt'l photography
Gábor Pesta ... stunts
Gábor Piroch ... utility stunts
Kyle Potter ... Fight Team
Brett Praed ... stunt rigger: Additional photography
Liza Prosvirova ... young grace photo double
Razvan Puiu ... stunt performer
Iván Pérez Rodríguez ... stunt
Jade Quon ... Stunts: Mocap-Viz
Jota Jota Ramos ... stunt performer: Mexican Cop
Roberto Rincón Sánchez ... safety diver (as Roberto Rincon Sanchez) / stunt actor (as Roberto Rincon Sanchez)
Jimmy N. Roberts ... stunt driver
Ricardo Rocca ... stunt performer / stunt rigger / stunt water safety
Sonia Rodriguez Rodriguez ... stunt performer
Brandy Rodríguez ... stunt performer
Juan José Rodríguez ... stunt performer
Seon Rogers ... stunt coordinator: under water unit
Joe Ross ... assistant stunt rigging coordinator
Julia Schunevitsch ... Mackenzie Davis / fight team / stunt double
Philip J Silvera ... Supervising Stunt Coordinator
Péter Sokorai ... stunt performer
Amy Sturdivant ... stunts: Mocap-Viz
Ákos Szalai ... stunt performer
György Szántó ... stunts
Aaron Toney ... Stunts: Mocap-Viz
Gabor Toth ... stunts
Amy Lynn Tuttle ... Stunt Double Mackenzie Davis
László Ujvári ... stunt rigger
Cuco Usín ... Stunt Coordinator: Spain
Myriam Villalobos ... stunt performer (as Miriam Villalobos) / stunt performer
Raihau Villierme ... stunt performer
Tony Vittorioso ... Fight Team
Kaloian Vodenicharov ... stunts
Thomas Vu ... Stunt rigger: Mocap-Viz
Ryan Watson ... stunt coordinator (additional photography)
Josh Wood ... stunts
Vanessa Zamarripa ... stunt double: Natalia Reyes
Patrik Zana ... stunts
Kocsis Zsofia ... stunt performer
Diego Álvarez ... stunt performer
Sam Bailey ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Manel Aguado ... additional camera assistant
Pol Alberca ... camera trainee: second unit
Darren Bailey ... grips libra technician
Jeff Baker ... Grip: Los Angeles Unit
Gábor Balda ... dolly grip
Máté Bankhardt ... dolly grip second unit
Brian Bartolini ... gaffer
Miguel Benavides ... key grip: Los Angeles Unit
Marcos Benito ... second assistant camera
György Benyó ... motion control assistant
Alex Berger ... rigging electric
Attila Bilik ... 2nd unit gaffer: Hungary
László Bille ... camera operator "b" camera
Chisko Blanco ... electrician
Alex Bokhari ... second assistant camera
Josep Boladeras ... grip
Viktor Boldizsár ... grip
Kerry Brown ... still photographer
Juan Bueno ... grip: Budapest, second unit
Roman Bugovskiy ... Drone Operator
José Burgos Sologuren ... second assistant camera
László Bánszki ... electrician
Dániel Bérces ... grip
Zoltán Bók ... Rigging electric best boy hu
Gabe Camacho ... grip
Roberto Campos ... genny op
Bruce Carothers ... Best boy grip: Los Angeles Unit
David Catalán ... additional electrician: spain
Carlos Cañal ... rigging first assistant camera: main unit/second unit
Tim Christie ... Dolly grip: Los Angeles Unit
Clara Pozas ... Camera trainee
John Clisham ... Lightstorm EPK Camera
Barney Coates ... second assistant camera: underwater unit
David Coello ... first assistant camera: Spain unit
Adam Coles ... A Cam 1st AC Main Unit
Jimmy Cox Jr. ... fixtures tech-additional photography
Attila Csoboth ... camera operator
John Curran ... rigging grip: Los Angeles Unit
Bence Czeh ... camera car technician / crane technician
Máté Czinder ... Fixtures Electrician
Adam Dale ... aerial director of photography
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip
Balázs Dobó ... lighing board operator
Alan Downs ... rigging grip: Los Angeles Unit
Keith Dunkerley ... camera operator/splinter unit dp: LA unit
Mark Epstein ... technocrane operator
Roberto Escudero ... electrician
Ibon Esparza ... dit
Márton F. Tóth ... second assistant camera: 2nd Unit
Péter Faludi ... first assistant camera: "d" camera / focus puller: second unit
Bence Faragó ... grip: second unit
Dániel Farkas ... Digital Imaging Technician 2nd unit / motion control technician
Zsolt Farkas ... best boy: second unit, Hungary
Gonzalo Fernández de la Vega ... electrician
Julio Fernández Santa ... key grip / key grip: A Camera
Pablo Suárez Fernández ... electrician (as Pablo Suárez)
Ádám Fillenz ... camera operator
Roland Fodor ... daily 2nd assistant to video operator
Peter Fort ... assistant camera
Micky Froehlich ... c camera operator/splinter unit dop
Norbert Földi ... rigging electrician / rigging grip
Javi G. Marinero ... focus puller
Krisztián Galanics ... first assistant camera: "c" camera, main unit
Gustavo García Sierra ... camera trainee
Javi García ... digital imaging technician array unit
Fernando Gil G. ... additional electrician: spain
Alex González ... first assistant camera: Spain unit
Ben D. Griffith Jr. ... best boy grip
Nándor Gulyás ... camera operator: 2nd unit
Ákos Gulyás ... second assistant camera: second unit
Almási Gábor ... 2nd unit DMX electrician: Hungary
Scott Hatley ... best boy rigging grip: Los Angeles Unit
Matt Hawkins ... rigging grip: Los Angeles Unit
Kim Heath ... best boy car rigging grip
Colm Hogan ... drone cinematography
Krisztián Horváth ... lighting technician
Tom Howard ... lighting programmer: Los Angeles Unit
Robert Howie ... digital imaging technician: additional photography
Ben Howlett ... 2nd Assistant camera: underwater unit
James Hughes ... rigging grip: Los Angeles Unit
Larry Hurt ... russian arm technician
Bogdan Iofciulescu ... technocrane operator
Steve Irwin ... video playback supervisor: Additional Photography
Víctor Jiménez Aparicio ... dit trainee
Kiss József ... electrician: 2nd unit
Vilmos Keszler ... best boy grip
Gabor Kisgyorgy ... electrical
András Kollmann ... helicopter unit
Márk Komáromi ... grip
Attila Korponai ... 2nd unit electrician: Hungary
János Kovács ... grip
Nagy Krisztián ... Camera Trainee
Ferenc Krámli ... scorpio crane technician
Attila Kárpáti ... assistant camera (studio segments)
King Lanaux ... rigging grip
Brad Larner ... first assistant: 'a' camera, second unit
Chris Yestin Lee ... grip
Jonathan Maurice Lee ... second unit key grip
Patrick Linn ... first assistant "c" camera: second unit
Aarón López ... first assistant camera: main unit Spain
Elías M. Félix ... additional camera operator
Sergio Mantecón ... best boy rigging grip
Laura Martínez ... best girl grip: Spanish unit
Tamás Matolcsy ... Precision camera vehicle driver / grip
Gonzalo Mañana ... electrician
Bruce McCleery ... director of photography: 2nd unit
Douglas McCormick ... technocrane tech
Christophor McGovern ... loader: additional photography, los angeles
Christopher TJ McGuire ... a-camera/steadicam operator
Felix Merinda ... Rigging grip: Los Angeles Unit
Esther Mestres ... second assistant A camera: 2nd unit
Guy Micheletti ... key grip
Diósy Mihály ... second assistant camera: 2nd Unit
László Mihály ... grip: second unit / key grip: second unit / second unit: Dollygrip
Courtney Marie Miller ... digital utility
Natalia Minguela ... camera trainee: Main Unit
Eduardo González Mon ... electrician
Duncan More ... stabilized head technician
Guillermo Moreno Garcia ... camera operator: d-camera
Sergio Morilla ... lighting technician: Spain unit
Mic Mueller ... remote head tech: maximus 7
Oriol Murcia ... c camera
Adam Murray ... rigging grip: Los Angeles Unit
Imanol Nabea ... 2unit cam operator
Alex Narváez ... rigging gaffer
Tibor Novák ... fixtures technician
Iñigo Olea ... first assistant camera
Francesc Olivé ... second assistant camera c camera: Spain Unit
Péter Orosz ... 2nd unit / electrician: 2nd unit
József Tibor Pap ... electrician (as József Papp) / lighting technician (as József Papp)
Jay Patel ... digital imaging technician
Diego Perez Hurtado ... electrician
Dávid Perlaki ... 2nd unit electrician: Hungary
Daniel Pershing ... dolly grip: Los Angeles Unit
Raúl Peña ... dimmer board operator: Spain unit
Toby Plaskitt ... russian arm operator
György Posztos ... h.o.d. rigger
Sturm Pál ... Best boy rigger
Máté Pálla ... central loader/gopro operator
Kristóf Párdányi ... second assistant camera: "B" camera, main unit
Balázs Péter ... Assistant DIT
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor
Sean Roberts ... Fixtures foreman: los angeles unit
José Luis Rodríguez ... 2nd unit gaffer: spain / gaffer: Spain
Raquel Rodríguez ... second assistant camera: spain
Natalia Ruiz Guillamón ... Camera Trainee
Xavi Ruiz ... rigger: Spain Unit
Scott Russell ... LED supplier: VER
Béla Rácz ... electrician
Hiram Ríos ... second assistant camera: 2nd unit
Víctor Sarasa ... electrician
Gabor Schmidt ... grip
John Charles Schneider ... systems tech: Los Angeles Unit
Zoltán Schrammel ... alpha head tech / moviebird tech
Bálint Seress ... daily second assistant camera
Karina Silva ... camera operator
John Skotchdopole ... camera operator
Edgar Solé ... electrician
Roger Spain ... second assistant camera: additional photography
Hopper Stone ... additional photography: Los Angeles
Chris Summers ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Diego Suárez ... Additional Camera Operator
Andrew Sykes ... rigging gang boss: Los Angeles Unit
Izabella Szabadkai ... camera trainee
György Szeljak ... motion control operator: rocket
Attila Szilágyi ... key video assist
Attila Szûcs ... key grip
Ana Sánchez Tejera ... additional second assistant camera Spain
Meritxell Sánchez ... second assistant camera
Virgil Tatu ... camera operator vfx unit / focus puller
Joshua D. Thatcher ... lighting console programmer
Máté Tibai ... motion control assistant
Bence Barnabas Tobik ... DIT trainee
Máté Tollay ... bestboy grip: 2nd unit
Nicholas Turner ... assistant to director of photography
Ryan Turner ... libra technician
Martin Twine ... grip
Dániel Tóth ... dmx operator
Barnabás Ungár ... Assistant Video Operator
Adam Varadi ... drone pilot
Gergo Vasari ... grip
Dávid Vidács ... second assistant camera: second unit
Daniel Vilar ... C Camera Operator Main Unit Spain
John Warner ... key rigging grip: Los Angeles Unit
James D. Wickman ... Dolly grip: Los Angeles Unit
Dávid Zih ... moviebird crane technician

Animation Department 

Liz Bernard ... Animation Supervisor: Digital Domain
Filippo Dattola ... animator: ILM London
Cecile Dubois-Herry ... animator
Tony Flemming ... animator: ILM Singapore
Kate Forrest ... animator
Juani Guiraldes ... senior animator: Industrial Light and Magic Sydney
Louise Hannam ... animation production coordinator
Jason Hendrich ... animator
Odigie Johnson ... animator
Kolby Krook ... animator: ILM San Francisco
Dave Logan ... animator: ILM San Francisco
Sachin Mathew ... animator: ILM San Francisco
Lee McNair ... animator: ILM Singapore
Alejandro Mozqueda Torres ... animator: ILM Singapore
Yuhon Ng ... Animator: ILM Singapore
Alfonso Sicilia ... Lead Animator
Nathan Thomas ... animator
Joe Toole ... animator
Archie Villaverde ... animator
Brad Willis ... senior animator: ILM

Casting Department 

Andrés Cuenca ... casting associate spain
Marton Dancz ... extras casting
Rou Diaz Prieto ... extras casting assistant
Dulcie Jones ... additional casting assistant
Kara Lipson ... casting associate
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Yaël Moreno ... extras casting coordinator
Georgia Fleury Reynolds ... casting assistant
Alex c Rivera ... extras casting assistant
Eliseo Ruiz ... casting consultant
Peter Simko ... crowd marshall
Georgia Simon ... adr voice casting
Zsuzsa Tóth ... extras casting
Veronika Varjasi ... extras casting
Natasha Vincent ... casting associate
Anabel Vázquez ... extras casting assistant: spain
Alejandro Álvarez ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jeanette Apel ... costume cutter
Danielle Baker ... costume supervisor: re-shoots
Javier Bernal Belchí ... costumer: breakdown (as Javier Bernal)
Amelia Bianchi ... costume assistant
Barbara Bibiloni ... breakdown artist
Tom Caddy ... key breakdown artist
Kyle Callanan ... costume buyer
Lara Campbell ... wardrobe mistress
Imogene Chayes ... costume concept artist (as Imogene Ann Kilar)
María Checa ... costume assistant
Angel Concepcion ... wardrobe supervisor
David Craig ... Crowd Costume Supervisor
Libby Dempster ... assistant costume designer
Nora Gondocs ... set costumer
Wendy J. Greiner ... Key Costumer: Additional Photography
Agnes Grzybowski ... costume manufacturing foreperson
Belen Hernandez Sanchez ... costume assistant
Zoltán Horváth ... costumer
Brigitta Katona ... key costume standby
Lilla Kleininger ... breakdown artist: daily
Marina Marit ... Set Costumer: Additional Photography
Christopher Oroza ... Costume Designer: Additional Photography
Zsolt Paráda ... costume breakdown artist: daily
Rose-Marie Salmon ... art finisher
Carolina Sapina ... Costumer: Additional Photography
Laura Schneemann ... principal/stunt standby
Rebeca Sola ... costume assistant
Erik Spangler ... Set Costumer: Additional Photography
Arieana Tate ... Trailer Costumer: Additional Photography / costumer
Csaba Toth ... costume coordinator
Marta 'Margo' Gomez Vidal ... costume buyer
Rachael Webb-Crozier ... costume supervisor

Editorial Department 

Jeff Bauer ... assistant editor
Remy Bonett ... post production executive assistant
Paul Carlin ... finishing editor
Jon W. Carr ... VFX Editor (as Jon Carr)
Matthew G. Carson ... additional editor
Derek Desmond ... Assistant VFX Editor
Oliver Farkas ... digital dailies producer
Ryan-Marquis Gali ... post-production assistant
Thomas Harkey ... post-production assistant
Cassandra Howland ... digital intermediate accountant
Mark Jones ... second assistant editor
Adam Jurkovich ... digital dailies supervisor
Gary Lam ... assistant editor
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Mike Melendi ... VFX assistant editor
Carl S.G. Moore ... Senior Digital Intermediate Producer
Szabó Máté ... assistant colorist
Nick Nassif ... Color Assistant
Lauren Orlowski ... post-production coordinator
Jason Sinclair ... post-production coordinator
Anna Stalter ... colorist: dailies
Tim Stipan ... digital intermediate colorist
Valerian Zamel ... visual effects editor: blur studio
Brian Zwiener ... assistant editor

Location Management 

Pedro 'Tate' Aráez ... supervising location manager
Martín Alaminos ... location assistant
Alberto Barrios Barcia ... assistant unit manager / pa locations department
Chris Baugh ... Supervising Location Manager: Los Angeles
Joaco Cabana ... assistant unit manager
Ivan Antonio Cabanillas Vozmediano ... location runner: Fuertecito
Marcos Chanca ... assistant location manager: Madrid
Zsigmond Cholnoky ... assistant location manager
János Cserven ... location manager
Tamás Ferenci ... junior location manager
Bálint Forgács ... assistant location manager
Marc Fàbrega ... assistant location manager
James Gierman ... location scout: Los Angeles
Rubén Gundín ... assistant location manager
Rubén Gómez ... location manager
Gabor 'Hege' Hegedus ... location marshall
Ted Kim ... key assistant location manager: Los Angeles unit
Christopher Kusiak ... location manager
Futo Laszlo ... Location Marshall
Jaime Maellas ... locations
Teresa S. Maestre ... location scout assistant
Manel Manteca ... location scout
Enrique Martín Guadamuro ... location scout
Irene Manrique Matin ... location coordinator
Zsolt Molnar ... location manager
Sofia Ochoa ... Key Assistant Location Manager
Nick Oliver ... supervising location manager
Santos Paoletti-Boville ... assistant location manager: Warehouse complex (Choppa)
István Papp ... assistant location manager
Jaime Polo ... location scout
Vilmos Romvári ... assistant location manager
Teresa Rosado ... assistant location manager
Nico Santavicca ... assistant location manager
Shane Vazquez ... base camp manager / unit manager spain
Andras Viz ... assistant location manager

Music Department 

Shwan Askari ... Additional Synth Programming
Sara Barone ... technical score engineer
Sean Barrett ... assistant orchestrator
Michael K. Bauer ... supervising music editor
Jonathan Beard ... orchestrator
Philippe Briand ... composer: trailer music
Gevorg Chepchyan ... Technical Score Engineer
Jordan Cox ... music preparation
Antonio Di Iorio ... composer: additional music
Chris Fogel ... score recording and mixing engineer
Kevin Globerman ... digital score recordist
Ben Hayden ... trailer music
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Maxwell Karmazyn ... additional synth programming
Alex Klingle ... Trailer Music
Steven Kofsky ... music production services
Pablo Lopez ... trailer music
James Murray ... Trailer Music
Hannah Parrott ... composer: trailer music
Conrad Pope ... conductor
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
David James Rosen ... composer: trailer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Jarrod Royles-Atkins ... Additional Synth Programming
Gabriel Saban ... composer: tv spot music
Jason Schmid ... music editor
Steven Silvers ... additional synth programming
Jacopo Trifone ... Additional Synth Programming
Edward Trybek ... conductor / orchestrator
Henri Wilkinson ... orchestrator
Robert Wolf ... music prep

Script and Continuity Department 

Paula Casarin ... script supervisor
Eric Gruber ... script assistant
Andrea Trigo ... assistant script supervisor
Martina Vazzoler ... script supervisor: second unit
Gabriella Winkler ... additional 1st Unit script supervisor
Dóra Sárközi ... daily script supervisor: second unit (uncredited)

Transportation Department 

Csaba Bagossy ... asst picture car coordinator
István Bognár ... production driver
Timothy Bouslaugh ... picture car fabricator
Natalia Sánchez Calvo ... transportation assistant Spain (as Natalia Sánchez Calco)
Thais del Mar ... driver
Richard Fábrega ... picture car driver
Noe González ... driver
Charles Heidet ... picture car coordinator: Hungary
Leon Keegan ... facilities captain 2nd Unit Spain
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Ashley Jade Parkes ... action vehicles driver
Sergio Peralta ... driver
Bánó Péter ... car supplier
Jaume Quiles ... driver
Lafuente Perea Rafael ... picture vehicle buyer
Antonio Ramón ... transport manager: Spain
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture vehicle coordinator: Spain - Prep.
Zoltán Szepesi ... generator operator/Unit assistant
Alejandro Torres García ... transportation co-captain
Vince Tupai ... transportation
Paul Wambach ... picture vehicles captain
Jordi Nebot ... picture vehicles provider (uncredited)

Other crew 

Simon Andrews ... Safety Diver
Cristina Armario ... rebate accountant: Spain
Darien Asian ... production staff
John B. Austin ... Set Medic: L.A. Unit
Luis Ayuso ... accounts runner
Rafael Ayuso ... spain assistant trainer to Gabriel Luna, Natalia Reyes, Diego Boneta
Nedda Azizian ... first assistant accountant
Kirk Baily ... loop group
Gábor Bakos ... production assistant
Laboszki Balazs ... health and safety officer: Hungary
Will Banks ... helicopter pilot
Anna Bates ... production assistant
Matt Bell ... Behind the Scenes Camera Operator
Daniel Benjamin ... studio teacher
Lisa Birch ... asst. to diving coordinator
Kevin Blood ... first assistant accountant
Ági Bornemissza ... Accommodation Assistant
Marc Bortz ... assistant to producer: Dana Goldberg
Anna Boglarka Botka ... production coordinator
Amanda Boyd ... writer's assistant
Amanda Brand ... unit publicist
Azu Burdeos ... APOC Accommodation: Spain Unit
Martin Burns ... aerial picture ship
Oszkár Bócsik ... picture vehicle technician
Ivan Antonio Cabanillas Vozmediano ... runner (as Ivan Antonio Cabanillas)
James Cameron ... creative consultant
Sam Carmichael ... senior coordinator: Paramount Pictures
Jussilinho Ángel Castro ... Continuity: Spain (as Jussilinho Castro) / Production Staff: Spain (as Jussilinho Castro)
Sara Chaisson ... assistant production coordinator: additional photography
Beverly Cole ... travel coordinator
Peter Cseri ... standin for Gabriel Luna
Vicki Davis ... loop group
Viktor de Hegyessy ... unit assistant
Jose Maria Diaz ... key office production assistant
John Doherty ... Safety Consultant
Marilyn Dozer-Chaney ... specialty costume fabrication supervisor: Legacy FX
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot
Marie Elder ... LA Unit
Csilla Elek ... picture vehicle driver coordinator
Dániel Erdélyi ... set production assistant
Dave Evans ... key technical armourer/stand by armourer
FeTa Felkai ... additional set production assistant / daily set production assistant: second unit
Lucia Fernandez Lobera ... production assistant
Juanito Fernández ... health and safety officer (as Juan Fernández)
Nicole Flowers ... Key first assistant accountant
Jay Floyd ... clearance administrator
Eddie Frierson ... loop group
Marta García Covarrubias ... production assistant
Aser García Rada ... set medic: Spain
Evan Godfrey ... Assistant Production Coordinator: Budapest
Mike Gomez ... loop group
Shannon Griffith ... coordinator: physical production
Alberto Gutierrez Gonzalez ... health and safety officer
Attila Gyurkó ... crowd pa
Zack Hardy ... assistant: Tim Miller
Josefine Holmberg ... assistant trainer to Mackenzie Davis
Jason Horwood ... key stand by armourer
Amanda Lee Jacoby ... assistant to producer
Adam Jaklics ... unit technician
Alyssa Joseph ... distribution and marketing
Bence Juhász ... stand-in
Gabor Kaban ... production assistant
Péter Karácsony ... production assistant
Kathleen Keller ... production coordinator
Owen Keys ... payroll accountant: UK
Ferenc Kondor ... location marshal
Laura Zsofia Kotz ... production coordinator
Norbert Kroó ... key unit assistant: 2nd unit
László Kálmáncsi ... unit assistant
Julia Lawton ... Production Support (as Julia James)
Enric Llopis ... production accountant: Spain
Magnus Lygdback ... head trainer/nutritionist Mackenzie Davis
Rozsnyai Mariann ... Payroll accountant
Ian Richard Marshall ... special effects: action vehicle workshop supervisor
Colin McDaid ... facilities manager
Bliss McDonald ... Supervising Production Coordinator
Yesika Mena ... APOC Shipping
Tara Mews ... Assistant Production Coordinator
Austin Michaelis ... production assistant
David Michie ... loop group
Richard Miro ... loop group
Viktor Mitev ... action vehicle assistant
Sara López-Rosado Molero ... registered nurse
Gábor Molnár ... medical team supervisor
Corina Mora ... Loop Group
Norma Morales ... 2nd Assistant Accountant
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Steven Moth ... aerial coordinator
Szabó Máté ... unit technician
Jonathan Nichols ... loop group
Shaun O'Banion ... project timeline manager: upp
Gergely Orbán ... production assistant
Arthur Ortiz ... voice actor
Vincent Parker ... computer playback engineer
Mario Parra Barba ... production secretary
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Nayra Petrini ... nurse
Joe Petényi ... second assistant accountant
Maggie Phelan ... financial controller
Philip Pickford ... aerial safety
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Joshua Ravetch ... production resources
Rosa Maria Rodriguez Botia ... nurse
David M. Rodriguez ... Post Production Accountant
Daniel Rogers ... health and safety adviser
Amanda Rolo ... production assistant
Gigi Romero ... personal assistant to linda hamilton
Michelle Ruff ... loop group
Juani Ruiz ... production assistant
Lorenzo Rusin ... product placement
Matt Sargent ... draper/aircraft upholstery
Clay Savage ... Voice Actor
Dee Schuka ... post production accountant
Dave Shaw ... diving coordinator
Erik Singer ... dialect coach
Joss Skottowe ... Supervising Armourer
Konstantin Smola ... overdrive technician
Zsolt Soltész ... catering manager
Skip Stellrecht ... loop group
Boglárka Szabó ... intern
Johanna Szalai ... accommodation assistant
Uxue Sáenz ... production coordinator: Spain Unit
Victorine Tamafo ... supervising art department coordinator
Wisinger Tamás ... studio stage manager
Kinga Trimmel ... production accountant HU
Kolos Trimmel ... production accountant: Hungery
Jodi Tripi ... stock footage research
Violeta Tudela ... APOC: Spain
Walter von Huene ... drama Coach: Mr. Schwarzenegger
Emõke Vágási ... clearance coordinator
Melanie Weldon ... Production Coordinator
Chris Winn ... Key Craft Service
Chris Youngless ... Blur Operations
Patrick Zapata ... set production assistant: additional photography
Zsófia Zatureczki ... assistant production coordinator
Zdravko Zhekov ... production assistant

Thanks 

Brett Leonard ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed