Edit
"The Good Doctor" Burnt Food (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Seth Gordon

Writing Credits  

David Shore ... (developed by)
 
David Shore ... (teleplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Freddie Highmore ... Dr. Shaun Murphy
Nicholas Gonzalez ... Dr. Neil Melendez
Antonia Thomas ... Dr. Claire Browne
Chuku Modu ... Dr. Jared Kalu
Beau Garrett ... Jessica Preston
Irene Keng ... Dr. Elle McLean
Hill Harper ... Dr. Marcus Andrews
Richard Schiff ... Dr. Aaron Glassman
Tamlyn Tomita ... Allegra Aoki
Graham Verchere ... Young Shaun
Dylan Kingwell ... Steve Murphy
Orlando Lucas Orlando Lucas ... Adam
Miranda Edwards ... Bonnie
Matthew Mandzij ... Carl
Roman Podhora Roman Podhora ... Callum Reilly
Rebecca Husain ... Marcie Murphy
Kirby Morrow ... Ethan
Arielle Tuliao ... Assistant
Sam Vincent ... Doctor
Tim Zhang ... EMT #1
Dalias Blake ... Hospital Security Guard
Mike Li ... Nurse
Gavin Cooke Gavin Cooke ... TSA Officer
Chance Moore Chance Moore ... Soccer Kid
Carson Sanca ... Soccer Kid 1
Cassius Morrison Cassius Morrison ... Soccer Kid 2
Zachary Choe Zachary Choe ... Soccer Kid 3
Rest of cast listed alphabetically:
Peter Brown Peter Brown ... OR Tech (uncredited)
Gaalen Engen ... Farmer #2 (uncredited)
Hannah Pederson ... Nurse (uncredited)
Jessica Saris Jessica Saris ... Nurse (uncredited)

Produced by 

Ron French ... producer
Lindsay Goffman ... co-executive producer
Seth Gordon ... executive producer
Erin Gunn ... executive producer
Freddie Highmore ... producer
Min Soo Kee ... producer
Daniel Dae Kim ... executive producer
David Kim ... executive producer
Sebastian Lee ... executive producer
Rebecca Moline ... co-producer
Kristy Reed ... associate producer
Mary Rohlich ... co-executive producer
William L. Rotko ... co-executive producer
David Shore ... executive producer
Konshik Yu ... producer

Music by 

Dan Romer

Cinematography by 

Eric Steelberg ... director of photography

Film Editing by 

Joe D'Augustine
Sandra Montiel

Casting By 

Kim Coleman

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Grant Mark Harasyn ... (as Grant Harasyn)

Set Decoration by 

Tedd Kuchera

Costume Design by 

Kimberly A. Tillman ... (as Kim Tillman)

Makeup Department 

Natalie Cosco ... makeup department head
Caroline Dehner ... hair department head
Lori Sandnes ... special makeup effects artist
Brooke Fenton ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Alexia S. Droz ... unit production manager (as Alexia Droz)

Second Unit Director or Assistant Director 

Vincente Baker ... second assistant director (as Vincenté Baker)
Joel Ferguson ... third assistant director
Joanne Gerein ... first assistant director

Art Department 

Liam Begley ... set decoration coordinator
Matthew L. Eisenhauer ... on set carpenter
Denise Flower ... set dresser
Geoff Jordan ... metal fabricator foreman
Jesse Joslin ... construction coordinator
Katherine Kadler ... on-set dresser
Brad Karsgaard ... graphic designer
Michael Aaron Keith ... props truck supervisor
Bradley Lang ... set dec buyer
Elliot Neck ... assistant property master: on set
Teresa Ngan ... art department coordinator
Mike Osborn ... construction coordinator (as Michael Osborn)
Maria Restrepo ... art department coordinator
Snezana Savic ... graphic designer
Christopher Silva ... lead greens
Craig Spratt ... graphic designer
Hans Ter Horst ... property master
Kasha Toolsee ... assistant property master
Benoit Waller ... assistant art director
Christian Zeiler ... senior motion graphic designer
Paige Harvey ... props truck (uncredited)
Bradley Lang ... set decoration buyer (uncredited)
Raymond Prado ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Brian Basham ... sound recordist
Robert Edmondson ... re-recording mixer
Jeff Gross ... foley mixer (uncredited)
Adam Levin ... assistant sound editor
Jon Lipman ... sound effects editor
Nick Offord ... re-recording mixer
Richard E. Yawn ... supervising sound editor (as Richard Yawn)
Simon Bright ... production sound mixer (uncredited)
Ryne Gierke ... dialogue editor (uncredited)
Brody Ratsoy ... adr mixer (uncredited)
Arno Stephanian ... foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Tracey Blumel ... special effects technician
Phil Davis ... special effects foreman
Robert Musnicki ... special effects coordinator
Jak Osmond ... special effects supervisor
Michael Radil ... special effects foreman
Matt Ritchey ... special effects technician
William D. Ryan ... special effects coordinator (as Bill Ryan) / special effects coordinator

Visual Effects by 

Jarrod Avalos ... matchmove lead
Caleb Carr ... compositor
Nacho Castrillo ... visual effects artist
Melissa DeLong ... visual effects producer
Lewis Durand ... visual effects editor
Megan Flood ... visual effects supervisor: for exceptional minds {us}
Zoran Glisovic ... digital compositor: FuseFX
John Heller ... visual effects supervisor: Fuse
Jim Hillin ... digital compositor: Fuse Fx
Eric Jacobo ... visual effects coordinator
Tyler Jones ... modeler: Hydraulx
Lewis Menga ... vfx editor: Fuse FX
Bud Myrick ... cg supervisor: FuseFX
Brittani Rein ... visual effects producer
Matt Resta ... digital compositor: FuseFX
Jason Richardson ... compositor
Dustin Scholl ... digital compositor
Amanda Seah ... matchmove artist: Hydraulx
Joel Sevilla ... visual effects supervisor: Hydraulx
Christian Zeiler ... digital compositor: FuseFX
Cj Cole ... vfx producer: hydraulx (uncredited)
Emma Dobiash ... flame assistant (uncredited)
Tejas Kantharia ... compositor: Hydrualx Vancouver (uncredited)
Christopher A. Vazquez ... digital compositor (uncredited)
Erika Velikoivanenko ... matte painting artist (uncredited)
Jamie Yu ... visual effects editorial supervisor: FuseFX (uncredited)

Stunts 

Krista Bell ... stunt driver
Cameron Hilts ... stunt double: Freddie Highmore
Charles Jarman ... stunt performer
Gaston Morrison ... stunt coordinator
Carson Sanca ... stunt performer
Heath Stevenson ... stunt coordinator
Devyn Dalton ... stunt double: Martine (uncredited)
Sharlene Royer ... stunt performer (uncredited)
Jeff Sanca ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Casey Bramall ... playback assistant
Scott Clark ... gaffer
Adrien Cote ... first assistant camera: "b" camera
François Daignault ... camera operator: "a" camera (as Francois Daignault)
Andre Gheorghiu ... motion picture video coordinator
Dwight Hartnett ... digital imaging technician
Gavin Hill ... best boy rigging grip
Ryan Ketchum ... rigging gaffer
Dean Reca ... key grip
Jonathan Schmidtgall ... epk camera operator
Ian Seabrook ... camera operator: "b" camera
Richard Sinclair ... first assistant camera: "b" camera
Nick Watson ... first assistant camera: "a" camera
Connor Welsh ... b cam dolly grip
Simon R. Wilkins ... video playback operator
Hans Bjerno ... aerial director of photography (uncredited)
Rob Cantin ... best boy lighting (uncredited)
Joe Green ... lamp operator (uncredited)
Justin Hanika ... rigging best boy (uncredited)
Jon L.J. Helgason ... rigging best boy (uncredited)
Keenan Horita ... generator operator (uncredited)
Marty Kamron ... lighting board operator (uncredited)
John Marilley-Bodner ... rigging gaffer (uncredited)
Jeremy McBride ... rigging electric (uncredited)
Adrian Mottram ... rigging electric (uncredited)
Derek Rosevold ... lamp operator (uncredited)
Vincent Stander ... second assistant camera: "a" camera (uncredited)
Anthony Vicic ... rigging electric (uncredited)

Casting Department 

Michelle Adams ... casting associate: Los Angeles
Sean Cossey ... casting: Canada
Tila Datta ... casting assistant: Vancouver
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Ryan Maharaj ... casting assistant
J.J. Ogilvy ... casting: Canada (as JJ Ogilvy)
Kristina H. Zelic ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sadife Bakar Carne ... seamstress
Erica D. Schwartz ... costumer
Rebekka Sorensen-Kjelstrup ... assistant costume designer (as Rebekka Sorensen)
Karen van Es ... background costume coordinator
Thea Zahorouski ... truck costumer (uncredited)

Editorial Department 

Larry Field ... supervising colorist (uncredited)
Darren Hallihan ... assistant editor
Jesus Huidobro ... assistant editor
Natasha Leonnet ... colorist
Kirstie Mattheis ... assistant editor
Vashi Nedomansky ... editorial consultant
Kristi Uribes ... post-production coordinator
Aurora Gordon ... final colorist (uncredited)
W. Cody Nelson ... dailies operator (uncredited)

Location Management 

Jeremy Kashkett ... trainee assistant location manager
Peter Klassen ... location manager
Derek Sutherland ... assistant location manager

Music Department 

Hillary Holmes ... music coordinator
Saul Simon MacWilliams ... composer: additional music
Dana Sano ... music supervisor
Mike Tuccillo ... composer: additional music
Lodge Worster ... music editor
Giosuè Greco ... composer: additional music (uncredited)

Script and Continuity Department 

Jamie Conway ... script coordinator
Elspeth Grafton ... script supervisor

Transportation Department 

Serena Caine ... transportation captain
Allan Morgan ... transportation coordinator (as Al Morgan)
Andrew O'Bray ... transportation coordinator
Rob Snow ... cable truck
Katinic Tom ... picture car coordinator
Timothy Garces ... cast driver (uncredited)
Ryan Moroz ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Maame-Yaa Aforo ... assistant: Seth Gordon
Jennifer Aichholz ... production coordinator
'Tennessee' Bill Boyd ... production assistant
Katherine Brodsky ... epk producer
Danny Gillis ... production assistant
Ben Haigh ... assistant: Erin Gunn
Kathleen Higgins ... first assistant accountant
Rob Juliusson ... first aid craft service
Eric Kiraly ... production assistant
Logan Kishi ... adr
Joanne Kramer ... production assistant
Hannah Lenahan ... assistant: Ron French
Sam Lerner ... assistant: David Shore
Rebecca Mason ... assistant to producer
Mollie Merkel ... adr loop group
John Molnar ... production assistant
Alana Murray ... clearance co-ordinator
Melissa Reiner ... autism consultant
Alex Skrepnik ... production accountant
Mark Tachovsky ... first assistant production coordinator
Maddison Wallis ... first assistant production coordinator
Malcolm Carter ... production assistant: additional photography (uncredited)
Peter Cummings ... clearances (uncredited)
Linda Jando ... surgical advisor (uncredited)
Conor Sawyer ... production assistant (uncredited)
Trevor Wallace ... assistant playback coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed