Edit
"The Gifted" eXploited (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Craig Siebels

Writing Credits  

Matt Nix ... (created by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comics created by) and
Jack Kirby ... (based on the Marvel comics created by)
 
Jim Campolongo ... (written by)
 
Carly Soteras ... (story editor)
 
Brad Marques ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

Stephen Moyer ... Reed Strucker
Amy Acker ... Kate Strucker
Sean Teale ... Marcos Diaz / Eclipse
Natalie Alyn Lind ... Lauren Strucker
Percy Hynes White ... Andy Strucker
Coby Bell ... Jace Turner
Jamie Chung ... Clarice Fong / Blink
Blair Redford ... John Proudstar / Thunderbird
Emma Dumont ... Lorna Dane / Polaris
Garret Dillahunt ... Dr. Roderick Campbell
Elena Satine ... Dreamer
Skyler Samuels ... Esme
David Norona ... Senator Matthew Montez (as David Noroña)
Frances Turner ... Paula Turner
Jeff Foxworth ... Trask Guard #3 (as Jeff Elliott)
DJames Jones ... Trader (as D James Jones)
Tess Malis Kincaid ... Campaign Manager
Gabriel Manak ... Lab Tech
Joe Nemmers ... Agent Weeks
Charlie Parrish ... Gate Guard
Lloyd Pitts ... SS Stunt Agent #2
Jermaine Rivers ... Shatter
Rest of cast listed alphabetically:
Forrest Briggs Forrest Briggs ... Rally Attendee
Vinny Costa Vinny Costa ... Campaign Worker (uncredited)
Maxwell Highsmith Maxwell Highsmith ... Campaign Supporter (uncredited)
Jonathan Randall Hunter Jonathan Randall Hunter ... Campaign Supporter (uncredited)
Van Marten Van Marten ... Sentinel Services Agent (uncredited)
Shawn South Shawn South ... Dreamer's Trask Guard (uncredited)
James Sterling James Sterling ... Mutant (uncredited)
Kent Wagner ... Mutant Prisoner (uncredited)

Produced by 

Neal Ahern Jr. ... producer (as Neal Ahern) (produced by)
Mark Ambrose ... co-executive producer
Jim Campolongo ... co-executive producer
Jim Chory ... executive producer
Alan Fine ... executive producer
Jason Harkins ... co-producer (as Jason B. Harkins)
Derek Hoffman ... co-executive producer
Michael Horowitz ... co-executive producer
Melinda Hsu Taylor ... co-executive producer
Simon Kinberg ... executive producer
Meredith Lavender ... consulting producer
Stan Lee ... executive producer
Jeph Loeb ... executive producer
Matt Nix ... executive producer
Joe Quesada ... executive producer
Rashad Raisani ... co-executive producer
Lauren Shuler Donner ... executive producer
Craig Siebels ... co-executive producer
Bryan Singer ... executive producer
Sonya Strich ... co-producer
Marcie Ulin ... consulting producer
Len Wiseman ... executive producer
Karim Zreik ... executive producer
Michelle Rubinstein ... transmedia producer (uncredited)

Music by 

David Buckley ... (score by)
John Ottman ... (score by)

Cinematography by 

Bart Tau

Film Editing by 

James Kilton

Casting By 

Dylann Brander

Production Design by 

Derek R. Hill

Set Decoration by 

Lisa K. Sessions

Costume Design by 

Cameron Dale

Makeup Department 

Gabe Acero ... prosthetics shop supervisor
Amanda Bianchi ... key makeup artist
Ashley Burn ... contact lens technician
Sara Ann Callaway ... special makeup effects artist
Leay Cangelosi ... hair stylist
Leo Corey Castellano ... special makeup effects department head
Jessica Craig ... makeup artist
Shelly D'Apolito ... key hair stylist
Curtis Foreman ... key hair stylist
Tim J. Hays ... special makeup effects artist
Jenny Lin ... makeup department head
Mark Nieman ... key special make-up effects artist

Production Management 

Lindsay Burns ... post-production supervisor
Joe Lotito ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Fletcher ... second assistant director
Maura Kelly ... second assistant director
Aaron Wohlberg ... first assistant director
Kevin Breen ... second second assistant director (uncredited)
Catherine A. Cospelich ... additional second assistant director (uncredited)
Maura Kelly ... first assistant director (uncredited)
Russell Towery ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Ricky Aguirre ... set designer
David A. Cap ... leadman
Michelle Caron ... props
Sarah Falls ... set dresser
Webb Huffstatler ... scenic
Justin J. Jordan ... graphic designer
Renée Leventis ... prop assistant
Trevor McNure ... assistant property master
Elizabeth Mire ... prop assistant
Jarrette Moats ... set designer
Danny Newsom ... set dresser
Michael J. Wheeler ... construction coordinator
Jonathan Williams ... on set dresser / set dresser
Jeri Woodward ... scenic foreman
Randal Woodward ... charge scenic artist
Tony Ochoa ... art department production assistant (uncredited)
Karen Everett Spicer ... set decoration assistant (uncredited)

Sound Department 

Joshua Adeniji ... sound effects editor
Jeff K. Brunello ... sound designer
Dusty Fields ... sound utility: second unit
Brent Findley ... supervising sound editor
Rodney Gurule ... production sound mixer
Christopher Joseph Harris ... sound mixer: second unit
Hunter Moore ... boom operator
R. Russell Smith ... re-recording mixer
Jody Thomas ... foley artist
Stokes Turner ... sound utility
Benjamin Farthing ... boom operator: second unit (uncredited)
Lee Riley ... ADR Mixer (uncredited)

Special Effects by 

Michael Arndt ... pyrotechnician
Chad Pruett ... special effects technician
Ian Sutton ... special effects technician
Bob Trevino ... special effects supervisor
Michael E. Wilks ... special effects foreman

Visual Effects by 

Joseph Adams ... tracker/matchmover (as Joseph Adams Rivera)
Celina Alvarez ... visual effects editor
Joseph Ankrah ... digital compositor
Mike Barber ... visual effects editor
Jeannie Ben-Hain ... digital compositor
Daniel Bigaj ... senior compositor
Adam Coggin ... on set visual effects supervisor
Michael Eng ... cg artist
Dadrian Flavors ... visual effects producer
Mitch Hounslow ... visual effects editor: SPINVFX
Karin Johnson ... visual effects producer
Sean Kalra ... compositor
Robert Laughlin ... digital compositor
Shiying Li ... digital compositor: Barnstorm VFX
Brian Lis ... visual effects producer
William Mauer ... visual effects artist
Ben McEwan ... lead compositor: Umedia
Conrad Olson ... digital compositor
Eduardo Parra Ouilhet ... senior digital compositor
Michelle H. Pak ... visual effects producer: CoSA VFX
Yawar Raja ... visual effects artist
Rebecca Ray ... frost triplet #1
Shimooi ... visual effects artist
Todd Smoyer ... visual effects coordinator
Mike Soppit ... visual effects editor
Steven Wade ... compositor
Matt Philip Whelan ... visual effects supervisor: Spin vfx
Michael Yu ... lead visual effects coordinator: CoSA VFX
Brian Yuan Zhang ... vfx editorial lead: Spin VFX
Michelle Brennen ... visual effects producer (uncredited)
Freddy Chavez Olmos ... visual effects supervisor: Umedia (uncredited)
David Christenson ... visual effects editor: CoSA VFX (uncredited)
Merrel Davis ... it systems (uncredited)
Travis Gagne ... visual effects editor (uncredited)
Owen Hammer ... visual effects artist (uncredited)
Omar Haq ... visual effects production assistant: CoSA VFX (uncredited)
Tyler Michael James ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited)
Andrew Joe ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited)
Sindre Bjøringsøy Johnsen ... lead compositor (uncredited)

Stunts 

Tye Claybrook Jr. ... stunt performer
Charlie Parrish ... stunts
Lloyd Pitts ... stunts
Aden Stay ... stunt rigger
Todd Rogers Terry ... stunt performer
Dawson Towery ... assistant stunt coordinator / stunt coordinator / stunts

Camera and Electrical Department 

Stuart Abramson ... key grip
Becca Bennett ... digital utility
Joe Carpenter ... grip
Geoff Dann ... best boy electric
Brandon Dauzat ... first assistant camera: "b" camera
Matt Doll ... camera operator
Travis Elkins ... Fixtures Foreman
Andrew Fisher ... camera operator: "b" camera
Mike Fisher ... second assistant "b" camera
Eric Gavlinski ... lamp operator / lighting technician
Keith Gaynor ... grip
Phil Greene ... camera technician
Kelly Harle ... digital utility
Christian Jeanteul ... genny operator
Kyle Jenkins ... video assist
Peter Johnston ... data manager
Lane Leagans ... best boy grip/2nd unit key grip
Jason Lerczak ... base camp electrician
Nate Lewis ... lamp operator
Matt Mercier ... lighting programmer
Sean Meyer ... electrician / lamp operator
Eliza Morse ... still photographer
Paul Murphy ... grip
David Jaxx Nagro ... grip
Lauren Salehi ... company grip
Tatem Spearman ... basecamp electric
Fred Valentine ... gaffer
Andres Velasco ... lamp operator
Vincent DeVries ... camera operator: splinter unit (uncredited)
Bill McClelland ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Toni Avalos ... extras casting
Daniel Cabeza ... network casting executive
Adriana Del Valle ... extras casting assistant
Tara Feldstein ... casting: Atlanta (as Tara Feldstein Bennett)
Alyssa Jacobson ... extras casting
Chase Paris ... casting: Atlanta
Brian Webb ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Caitlin 'Cat' Booth ... set costumer
Tom Bliss ... costumer
Shenelle Evans ... seamstress
Alison Fields ... shopper
Benj Gibicsar ... ager/dyer
Greg Hopwood ... costume concept artist
Lauren Morelli ... assistant costume designer
Stephanie Power ... set costumer

Editorial Department 

Ian Brankin ... on-line assistant
Joe Finley ... final colorist
Ben Folts ... on-line editor
James Koon ... workflow producer
Steven Lang ... editorial associate producer
Kevin Lonano ... workflow supervisor
Amalie Lorentzen ... post-production coordinator
Ashley Malaski ... post-production assistant
Romeo Rubio ... assistant editor
David Polito ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Miles J. Henley ... location manager
Paul Kobetz ... assistant location manager
Nick Morris ... location coordinator

Music Department 

Andrew Brady ... assistant music coordinator
Cynthia Daft-Blondelle ... assistant music coordinator
Jason Lingle ... music editor
Ed McCormack ... composer's assistant
Maggie Phillips ... music supervisor (as Marguerite Phillips)
Christine Greene Roe ... music coordinator
Julian Drucker ... assistant to music supervisor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Aimee Bell ... script supervisor
Karen M. Cantley ... additional script supervisor

Transportation Department 

Nathan Antunez ... transportation coordinator
Roxie Caswell ... driver (as Roxie Scott)
Kerry Cochran ... production driver
Jeannie Cummings ... driver
Jason Geigerman ... dispatch/dot compliance
Michael Howeth ... driver
Cindi Randall ... transportation captain
Kenneth Sandlin ... driver

Other crew 

Nathan Airhart ... production assistant
Kayla Allen ... assistant production coordinator (as Kayla Jones)
Phillip Anderson ... assistant to executive producer
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
Michael Buster ... dialect coach: Stephen Moyer
Gina Calica ... titles by
Michael R. Ciminna ... Additional Set Production Assistant
Kevin Donovan Jr. ... set production assistant
Amber Erwin ... motion capture: Frost Triplet #2
Benjamin Figer ... first assistant accountant
Vinny Lotito ... set production assistant
Ashley Malaski ... post production assistant
Gabriel Pressman ... stand-in
Victoria Rupert ... production assistant
Daniel Ryniker ... assistant: Bryan Singer
Kawta Sarak ... photo double / stand-in
Cameron Sherman ... production assistant
Rebecca Drummond ... travel coordinator (uncredited)
Rob Porter ... police coordinator (uncredited)
Steve Swisher ... additional set production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed