Edit
Lady and the Tramp (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Charlie Bean

Writing Credits (in alphabetical order)  

Andrew Bujalski ... (screenplay by)
Kari Granlund

Cast (in credits order)  

Tessa Thompson ... Lady (voice)
Justin Theroux ... Tramp (voice)
Sam Elliott ... Trusty (voice)
Ashley Jensen ... Jock (voice)
Janelle Monáe ... Peg (voice)
Benedict Wong ... Bull (voice)
Clancy Brown ... Isaac (voice)
Nate 'Rocket' Wonder Nate 'Rocket' Wonder ... Devon (voice) (as Nate Wonder)
Roman GianArthur Irvin ... Rex (voice) (as Roman GianArthur)
James Bentley ... Chance (voice)
Jentel Hawkins ... Dame (voice)
Ara Storm O'Keefe Ara Storm O'Keefe ... Dodge (voice)
Aemon Wolf O'Keefe Aemon Wolf O'Keefe ... Ollie (voice)
Thomas Mann ... Jim Dear
Kiersey Clemons ... Darling
Yvette Nicole Brown ... Aunt Sarah
Adrian Martinez ... Elliott
F. Murray Abraham ... Tony
Arturo Castro ... Joe
Ken Jeong ... Doctor
Curtis Lyons ... Foreman
Kate Kneeland ... Jock's Owner
Darryl W. Handy ... Trusty's Owner (as Darryl Handy)
Rose ... Lady
Monte ... Tramp
Robert Walker Branchaud ... Train Worker
Roger Payano ... Dock Worker
Denitra Isler ... Park Bench Lady
Charles Orr ... Park Bench Gentleman
Allen Earls Allen Earls ... Shopkeeper
Kelley Brooks Kelley Brooks ... Poodle Owner
Cal Johnson Cal Johnson ... Truck Driver
Teddy Adams Teddy Adams ... Riverboat Jazz Musician
Melvin Jones Melvin Jones ... Riverboat Jazz Musician
Cordell Hall Cordell Hall ... Riverboat Jazz Musician
David Hayes ... Riverboat Jazz Musician
Stefan Klein Stefan Klein ... Riverboat Jazz Musician
Tanner Hamilton Tanner Hamilton ... Riverboat Jazz Musician
Billy Hoffman Billy Hoffman ... Riverboat Jazz Musician
Jason Burkey ... Jim's Buddy #1
Swift Rice ... Jim's Buddy #2
Michaela Cronan Michaela Cronan ... Shower Guest
Parvesh Cheena ... Pet Shop Owner
Inga Eiss ... Pet Shop Owner
Matt Mercurio ... Peg & Bull's Owner
Michael Tourek ... Ticket Attendant
Jennifer Christa Palmer ... Tony's Patron
Michael Shenefelt ... Tramp's Owner #1
Alexa Leigh Fletcher ... Tramp's Owner #2 (as Alexa Staudt)
Virginia Kirby ... Riverboat Lady
Braelyn Rankins ... Drummer Boy
Alan Boell ... Nighttime Train Worker #1
David Jackson ... Nighttime Train Worker #2
Patrick Lips Williams Patrick Lips Williams ... Harmonica Man
Kalvin Koskela Kalvin Koskela ... Gentleman on Street
Terry Koller Terry Koller ... Brakeman
William Porter Scurry II William Porter Scurry II ... Riverboat Captain
Alie Reese Alie Reese ... Lulu
Alexandra Reese Alexandra Reese ... Lulu
Mila Reese Mila Reese ... Lulu
Rest of cast listed alphabetically:
Jenson Bland Jenson Bland ... Trainyard Worker / Pedestrian (uncredited)
Anthony Bryant Anthony Bryant ... Police officer (uncredited)
Marie Burke ... Sweetheart (uncredited)
Jack Caron ... Pedestrian (uncredited)
Maurie A. Chandler ... Roberta (uncredited)
Regina Ting Chen ... Reggie The Welder (uncredited)
Matthew Ezell ... Train Yard Journeyman (uncredited)
Jackson T. Giles IV ... Boy On Street (uncredited)
Elgin Lee Elgin Lee ... Train Worker (uncredited)
David Michael-Smith David Michael-Smith ... Cotton Merchant (uncredited)
Ashton Mosley Ashton Mosley ... Garbage Man (uncredited)
Chris Stein Chris Stein ... Bicyclist (uncredited)
Michael Wayne Thomas ... Riverboat Passenger (uncredited)

Produced by 

Diane L. Sabatini ... executive producer
Brigham Taylor ... producer (p.g.a.)

Music by 

Joseph Trapanese

Cinematography by 

Enrique Chediak

Film Editing by 

Melissa Bretherton

Casting By 

Richard Hicks

Production Design by 

John Myhre

Art Direction by 

Elliott Glick

Costume Design by 

Colleen Atwood
Timothy A. Wonsik

Makeup Department 

Randi Owens Arroyo ... makeup artist
Leo Corey Castellano ... makeup department head
Dhyana Forte ... makeup artist
Ann-Maree Hurley ... key makeup artist
Miia Kovero ... hair department head
Gaby Macias ... makeup artist
Anna Majewski ... hair stylist
Don Rutherford ... makeup artist
Holly Sago ... makeup artist
Dawn Turner ... hair stylist
Michealle Vanderpool ... period hair stylist

Production Management 

Robb Earnest ... production supervisor
James K. Jensen ... post-production supervisor
Todd London ... post production executive
Diane L. Sabatini ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nadeem Ashayer ... additional second second assistant director
Khaalid Cannon ... Set Production Assistant
Alexander H. Gayner ... first assistant director
Jason Inman ... first assistant director: second unit
Philip Keller ... second unit director
Witt Lacy ... second second assistant director
Michael McKay ... additional second assistant director
Jody Spilkoman ... first assistant director
Stephanie Tull ... second assistant director

Art Department 

Ricky Aguirre ... assistant art director / set designer
James Bentley ... storyboard coordinator
Chris Bogart ... scenic foreman
Danny Brown ... assistant art director
Steven P. Brown ... plasterer
Kenneth Bryant ... set dresser gang boss
Lance Carter ... foreman
Katelyn Cocherell ... art department coordinator: set decoration
Richard M. Cole ... general foreman
Timothy M. Earls ... lead set designer
Justin Elterman ... graphic designer
Scot Erb ... senior model maker
Margot Foster ... art assistant
Chad S. Frey ... Specialist Set Designer
Patrick Fuhrman ... leadman
Alex Gundersen ... Animatic Assistant
Jeremy Holroyd ... propmaker foreman
Marinee L. Hunter ... art department intern
Eric R. Johnson ... assistant art director
Fabien Kaci ... paint artist
Philip Keller ... Head of Story
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Justin Nathaniel Kistler ... art department coordinator
Brian Kontz ... head plasterer
Christopher Kuder ... propmaker
Sally Ledger ... assistant art director
Chelsea Lockhart ... set dresser: Re Shoots
Eric Luling ... on-set dresser
Matthew Mahany ... property assistant / props assistant
Maggie Mannion ... additional photography
Sean Mannion ... additional photography
Dylan Martin ... Animatic Assistant
Gary McMonnies ... assistant art director
Alexandra Miklos ... lead graphic artist
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator
William Scot Noonan ... Toolman
Neena Page Ramsey ... props coordinator
Katherine Parker ... scenic artist
Pamela Morgan Pena ... production assistant
Gregg Perez ... set dresser
Matthew F. Perry ... set dresser
Jose F. Garcia Pineda ... gangboss
Tim Pope ... set decorating buyer
Chris Reccardi ... storyboard artist
Tom Reta ... supervising art director
Ricky Riggs ... charge scenic artist
Brynna Robinson ... art department pa
Andrew Rogers ... graphic designer
Jenn Sandel ... set decoration buyer
Ian Scroggins ... assistant art director: additional photography
Rae Signer ... scenic foreman
Travis Sullivan ... props
Sandra Thompson ... Set Dec Assistant
Dwayne Turner ... storyboard artist
Serenah Tyson ... construction clerk
Christina Walsh ... Art Department Assistant
William Weigand ... animatics assistant editor
Christopher Wicker ... construction gangboss
John Wilcox ... set dresser

Sound Department 

Tara Blume ... foley artist
Scott Cannizzaro ... original dialog mixer
Timothy Cargioli ... boom operator
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Andrew DeCristofaro ... supervising sound editor
David Esparza ... sound designer
Jonathan Gaynor ... sound mixer
Vincent Guisetti ... foley artist
Phil Hadaway ... adr mixer / recording coordinator
William E. Hirsch ... bts sound
Alexander Jongbloed ... assistant foley editor
Andy Koyama ... re-recording mixer
Nick Kray ... adr mixer
Alexander Lowe ... pro tools playback
Michael Miller ... adr mixer / original dialogue mixer
Kelly Oxford ... dialogue editor
Michael Payne ... sound effects editor
Monique Reymond ... foley artist
Elanor Rimassa ... sound utility
Adam Sharpe ... adr mixer
Geordy Sincavage ... foley mixer / foley supervisor
David Stanke ... adr editor / first assistant sound editor
Kevin Strahm ... sound mixer: second unit
Darren 'Sunny' Warkentin ... supervising sound editor
Mathew Waters ... re-recording mixer
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta
Matthew Wilson ... sound editor

Special Effects by 

Erich Combs ... additional effects crew
Talis Kiesling ... special effects technician
Walter Kiesling ... special effects foreman
Emanuel LaFrance ... senior vfx compositor: FrameStore
Matthew F. Perry ... special effects assistant
Morgan McMath Rogers ... shop foreman
Arthur G. Schlosser ... snow effects technician
Bruno Van Zeebroeck ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Owyn Abram ... creature effects technical director: Framestore
Keren Albala ... postvis artist
Andrew Alevizos ... digital compositor
Nigel Allan ... pipeline td
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Victor Almela ... digital compositor: framestore
Laia Alomar ... visual effects producer: Panot Studio
Itamar Aloni ... digital compositor
Andrés Arias Gómez ... digital compositor: Framestore
Sam Ashford-Rowe ... visual effects coordinator
Daniela Avilés ... Animator: Panot Studio
Dan Ayling ... lead camera td
Cassandra Barlow ... production coordinator: Stereo D
Jacquie Barnbrook ... Producer: Digital Makeup Group
Lee Baskerville ... lead texture artist
Claire Baudean ... Texture Artist
Matt Bauer ... lead previz artist
Lizi Bedford ... visual effects head of production
Natasha Belle ... layout TD at Weta
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Brian N. Bentley ... technical director
Clémentine Berezoutzky ... Production assistant
Marc H. Berrouet ... rigging td: Framestore Visual Effects
Matteo Birilli ... lighting key artist: MPC
Yannick Bissonnette ... roto/paint artist
Jamie Blyth ... rigging td
Moss Bowering-Scott ... visual effects coordinator: weta digital
Adam Bradley ... rotoscope HOD
Zachary Brake ... lighting technical director: weta digital
Emmanuel Brassard ... Digital compositor: Framestore
Kathryn Brillhart ... visual effects coordinator: Gentle Giant Studios (volumetric capture)
Sarah Brims ... visual effects production coordinator: MPC
Andrew Browne ... groom td: Framestore
Alexander Bucknell ... Matchmove
Brian Burks ... postvis lead
Glenn Burton ... visualization supervisor: Day for Nite
Giulia Cadeddu ... digital compositor: Framestore
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Kirstin Cambie ... animation production manager: weta digital
Alan Carabantes ... Animator: Panot Studio
Ferran Casas ... Animation Supervisor: Panot Studio
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Michael Cawood ... postvis artist
Ezequiel Cesana ... Digital compositor: framestore
Johnny Chan ... Compositing Pipeline TD: Weta Digital
Vincent Chedru ... creature effects artist
Sophie Cherry ... visual effects producer: Weta Digital
Nigel Simba Chivaka ... tracking and matchmove artist
Chao Chun Chou ... postvis artist: Day for Nite
Sravan Chowdarypeta ... compositor
Alan Chung ... post-visualization artist
Simone Ciliani ... Lead effects TD: Framestore
Amandine Claude ... creature fx technical director
Chris Clough ... 3D Modeller: Framestore
Patrick Comtois ... layout: framestore
Vernessa Cook ... senior motion editor
Stephanie Cooper ... digital compositor: Framestore
Chad Cox ... visualization artist: day for nite
Michael Cozens ... animation supervisor: Weta Digital
David Crane ... senior compositor: Stereo D
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Aaron Cubis ... Senior visual effects editor: Weta Digital Ltd
Ken Dailey ... visual effects executive producer: Framestore
Adolfo Dalda ... creature effects technical director: Framestore
Leah Darrington ... visual effects artist
Mathieu De Saint Jores ... lead assistant technical director: framestore
Christophe Dehaene ... lead compositor: framestore
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Nicolas Derory ... digital compositor: Framestore
Estelle Desnoulez ... creature fx artist
Blake Dewoody ... digital matte painter: Framestore
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Kristi Dick ... Previs Producer
John Dolman ... paint & roto artist: framestore
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Peter Dudley ... digital compositor
Marcus Duprat ... Effects Technical Director
Luigi Duranti ... visual effects artist
Sean Andrew Faden ... consulting visual effects supervisor
Matt Farell ... previs artist
Kalima T. Farris ... rotoscope artist: Weta Digital
Jose Felizardo ... lighting technical director: Weta Digital
Victor Manuel Fernandez ... lead compositor: Stereo D
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Charlie Filmberg ... creature fx technical director: Framestore
Christopher Finley ... visual effects data wrangler
Eve Rose Flynn ... visual effects show production assistant: weta digital
Jesse Forsey ... visual effects artist
Ludovic Fouche ... senior camera td
Anneka Fris ... senior animator: Weta Digital
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Leila Gaed ... lookdev and lighting technical director: Framestore
Patrick Gagnon ... compositor
Aron Galabuzi ... digital compositor: Framestore
Jason Galeon ... CG Supervisor
Mélanie Geley ... digital matte painter: Framestore
Luc Girard ... visual effects artist
Sébastien Girard ... rigger
Ann Glynn ... Visual Effects Production Assistant
Frédéric Godbout ... layout artist
Hanna Goodman ... compositor: framestore
Kari-Lyn Gravel ... vfx department manager: Stereo D
Michael Grawert ... lead pre-visualization/postvis artist
Luke Gray ... pipeline technical director
Joshua Green ... paint & roto artist: framestore
Guillaume Grimberghs ... digital compositor
Daniel C.M. Guerra ... creature fx td: Framestore
Jonathan Guillerm ... Lighting TD: Framestore
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore
Thomas Haley-Hermiz ... Technical Director: Stereo D
Katie Hallaron ... creature fx td
Michael Hamilton ... paint & roto artist: Framestore
Reginald Harber Jr. ... Visual Effects Editor: Stereo D
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Thomas Harmonson ... end title artist: for Exceptional Minds [us]
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Michael Harrison ... compositing supervisor: MPC
Andrea Hathazi ... visual effects coordinator
Ethan Helms ... Lead Compositor
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Pablo Heras Lopez ... Animator: Panot Studio
Cody Hernandez ... previs Artist: day for nite
Greta Hewitt ... visual effects coordinator: weta digital
Andreas Hikel ... Lead Previs/Postvis Artist: Day for Nite
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Kay Hoddy ... senior roto artist
Dan Hogg ... visual effects coordinator
Mark L. Holmes ... camera technical director
Tom Holzinger ... motion edit supervisor: WETA Digital
Bran Hopkins ... rotoscope artist: weta digital
Joe Howes ... production engineer: Weta Digital
Matt Howsam ... visual effects coordinator
Milena Hristova ... digital compositor
Michael G. Jackson ... post visualization artist: Day For Nite
Vishal Jadhav ... visual effects artist
Olivier Jezequel ... digital compositor: Framestore
Chelsea Johnston ... postvis coordinator: Day For Nite
Paul Jones ... lead creature fx technical director
Kimberly Julien ... assets line producer: weta digital
Alex Keller ... Previs Artist
Andrew Kennedy ... senior technical director: Deluxe
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital
Samira Khan ... visual effects coordinator
Eunice Khoo ... shots line producer: weta digital
Kelly Kilgour ... Weta Digital
Ashleigh-Jean King ... optical pipeline td: Weta Digital
Rachel King ... Render Wrangler
Colton Kirkegaard ... pre-visualization artist: Day For Nite
Jonathon Kouros ... lead rigger: Framestore
Tabansi Kufahamu ... End Title Supervisor: For Exceptional Minds [US]
Christian Kugler ... senior digital matte painter
Tanya Kular ... digital compositor
Kranthi Kumar ... visual effects coordinator
Ju Hee Kwon ... senior lighting technical director: Weta Digital
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Alyssa Kyzer ... pre-visualization/post-visualization artist: Day for Nite
Arnaud Laberge ... digital compositor
Khaled Labidi ... digital compositor: Weta Digital
Brian LaBrec ... 3D Scanning Technician: Clear Angle Studios
John Lai ... Shader TD
Mala Lal ... visual effects artist
Mathieu Latulipe ... visual effects coordinator
Allyn Lawson ... creature fx td
April Leckie ... rotoscope artist: Weta Digital
Patrick Ledda ... visual effects supervisor: MPC
Nik Lengyel ... Lighting Artist
Alana Lennie ... lighting td: framestore
Francis Leong ... creature effects technical director: Framestore Montreal
Lew Lewington-Pearce ... visual effects line producer
John Peter Li ... cg supervisor
Seth Lickiss ... digital compositor
Roger Liu ... previs artist
Gustav Lonergan ... visual effects artist (as Gustav Suguimoto)
Daniel Macarin ... visual effects supervisor: Weta Digital
Rob MacBride ... digital paint
Amy Madigan ... senior production coordinator: Stereo D
Yael Majors ... vfx assistant supervisor
Daisuke Maki ... lighting technical director: Weta Digital
Thiago Lima Martins ... animation supervisor: Framestore
Nicolas Martre ... visual effects coordinator
Marco Masotti ... digital compositor
Richard Matthews ... compositing department crew manager: Weta Digital
Kyle McCulloch ... visual effects supervisor
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Steve McGillen ... compositing supervisor: Weta Digital
Brooke McGowan ... compositor: framestore
Chris McKenna ... head of technical animation: MPC
Massimo Meo ... visual effects producer: Framestore
Kyle Mercer ... paint & roto artist: framestore
Veronique Messier Lauzon ... Head of production: MPC
Miranda Middlewood ... visual effects producer
Raven Midkiff ... visual effects staff coordinator: walt disney studios
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Annie Mitchell ... visual effects artist
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Chris F. Moore ... visual effects
Alan Morales ... pre-visualization artist
Skye Morandin ... Production Coordinator: Stereo D
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
James Morrissey ... creature fx td
Ourania Mourta ... fur groomer: Weta Digital
Matt Mueller ... Senior Head of Optical Department: Weta Digital
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital
Duncan Nairn ... paint artist
Evan Nanou ... digital compositor
Gabriel Naveau ... digital compositor: Framestore
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital
Brendan Naylor ... lighting technical director
Sébastien Nebout ... environment td: Framestore
Mark Nettleton ... digital compositor
Trent Newton ... production coordinator: Stereo D
Bruno Nicolas ... visual effects artist: Framestore
Samantha Nield ... animation department manager: Weta Digital
Ruthie Nielsen ... junior motion r&d technical director: Weta Digital
Neela Nitesh ... compositor
Eric Noel ... CG Supervisor: Framestore
Monique O'Halloran ... compositor
Péter Obornik ... Senior lighting technical director: Weta Digital
Felipe Olid Guerrero ... digital compositor: framestore
Alexander Oplanchuk ... Lighting Lead: MPC
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Stanislas Paillereau ... lead rigging technical director
Guillaume Palegie ... lead compositor: Framestore
Niomie Papatens-Rochon ... lead matchmove artist: Framestore
Alison Parraco ... Visual Effects Production Manager
Jeremy Patterson ... visual effects artist
Alex Payman ... compositing supervisor
Cara Payne ... art dept production manager: weta digital
Julian Payne ... roto artist: Weta Digital
Evan Peignet ... visual effects artist
Jared Pejkovic ... Rotoscope Artist
Cecile Peltier ... lead compositor: framestore
Emanuele Pescatori ... creature TD: Weta Digital
Britni Ziegler Peters ... Visual Effects Assistant Editor
Roland Pfisterer ... digital compositor: Weta Digital
Danielle Pickup ... Visual effects line producer
Anastasia Pirchio ... creature fx TD
Emrys Plaisted ... compositor
James Pollard ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Jason Pomerantz ... Post Production Supervisor: Deluxe
Imogen Pontin ... Paint and Roto Artist: Framestore
Samuel Porter ... Effects Technical Director: Framestore
Christian Poullay ... camera technical director: weta digital
Ben Powdrell ... assistant visual effects editor: Weta Digital
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Robin Purdy ... Animator
Simon Quach ... digital compositor
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Christopher Raimo ... Visual Effects Producer
Milton Ramirez ... look development/shader technical director: Weta Digital
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Daniel Read ... production manager: Lookdev: Weta Digital
Tom Reagan ... visual effects editor
Florent Revel ... lead matchmove
Jordi Ribe Pujol ... lead lighting: MPC
Paul Roberts ... creature effects technical director
Robbie Roberts ... paint & roto artist: Framestore
Amaury Rospars ... Lighting Technical Director
Aaron M. Ross ... senior lighting technical director: Weta Digital
Samuel Rousseau ... digital compositor
Ryan Ruiz ... creature fx technical director: Framestore
Mahshid Sadoughi ... post-visualization artist: Day For Nite
Emeric Saint-Germain ... matte painter/environment td: Framestore
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Florian Sanchez ... digital compositor: Framestore
Allen Sanders ... digital asset manager
Nick Saucedo ... visualization artist
Graham Saxby ... rotoscope artist: Weta Digital (Uncredited)
Caterina Schiffers ... lead texture artist: weta digital
Georgina Selby ... vfx department manager
Dimitri Semenchenko ... creature fx technical director: Framestore
Gregory Sery-Moron ... Senior Creature Effects Technical Director
Shraddha Singh ... visual effects coordinator
Donna Smith ... associate vfx producer: Framestore
Edward Perry Smith ... visualization artist: Day for Nite
Marc Smith ... Senior Camera T.D.
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Victor Soto ... Animator: Panot Studio
Ashley Souza ... previs artist: Day for Nite
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore
Balázs Sántha ... digital compositor: Framestore
Alex John Tan ... key lighting artist: mpc
Cornelia Tan ... paint artist: Weta Digital
Vikram Tandale ... digital matte painter
Andrew Taylor ... shader technical director (as Andrew R. E. Taylor)
Melissa Taylor ... visual effects executive
Michael Adam Thompson ... creature td
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Raghavi Arya Thota ... Compositor
Rouhollah Toghyani ... visual effects artist: Weta Digital
Duy Tran ... lead modeler: framestore
Luis Trebino ... Animator: Panot Studio
Marie Tricart ... Lead Matte painter: weta digital
Thomas Trindade ... Compositing Supervisor
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Stuart Turnbull ... modeller: Framestore
Jonathan Turner ... lead compositor: Framestore
Olivia Unwin ... VFX Production Assistant: MPC
Tyler Unzicker ... 3d scanning technician: Clear Angle Studios
Adriana Uriguen Garcia ... Animator: Panot Studio
Razvan Vacar ... motion editor: Weta Digital
James Van Der Reyden ... motion studio technical director: weta digital
Jozef van Eenbergen ... lead software developer: MPC
Eric Vidal ... digital compositor
Caspar Vinall ... paint & roto artist: Framestore
Dávid Vincze ... creature fx td at framestore
Antoine Vinette-Lambert ... digital compositor: Framestore
Dhawal Vora ... Camera Technical Director: Weta Digital
Andreas Vrhovsek ... visual effects
Andreja Vuckovic ... senior facial modeller: Weta Digital
Michael Walton ... digital compositor: Framestore
Jenny Wan ... compositor
Alex Wareham ... render wrangler
Beth Warner ... visual effects coordinator
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Robert Weaver ... visual effects supervisor
Daniel West ... pre-visualization artist
Caroline Whitehill ... VFX Production Manager
Chelsea Whittet ... creature fx technical director
Christopher Whittle ... senior modeller: Framestore (as Chris Whittle)
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Matthew Wight ... paint and roto artist: framestore
Brian Wilcox ... visual effects editor
Luke Wilding ... modeller
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Guy Williams ... visual effects supervisor: Weta Digital
Rachel Williams ... senior lookdev technical director
James Willingham III ... pre-visualization artist / senior previs artist
Robert Winter ... visual effects supervisor: Framestore
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Eddy Wolfson ... compositor
Jason Wong ... vfx artist: Stereo D
Cordelia g Woods ... paint artist
Alexandra Wozniak ... lead texture artist
Mhairi Wyles-Lang ... VFX production coordinator: MPC
Dennis Yoo ... animation supervisor
Mohamed Zekri ... Lighting Technical Director
Rajesh Babu ... associate producer: bot vfx (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Ágúst Baldursson ... creature fx td: Framestore (uncredited)
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios (uncredited)
Daniel Chemtob ... visual effects (uncredited)
Matt Daigle ... VFX Production Assistant: MPC (uncredited)
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital (uncredited)
Trisha Langill ... visual effects editor (uncredited)
Roberto Lapuente Romo ... information systems developer: Weta Digital (uncredited)
Jade Lessard ... textures artist: Framestore (uncredited)
Jonathan McFaul ... VFX Production Assistant: MPC (uncredited)
Dave Mikolaj ... mocap it team lead: Weta Digital (uncredited)
Kayleigh Reeves-Deane ... paint and roto artist: Framestore (uncredited)
Smijith Sathian ... production operation associate: MPC FILMS (uncredited)
Lucy Wisada ... Software Developer (uncredited)

Stunts 

Shellita Boxie ... stunt performer
John Casino ... stunt performer
Courtney Chen ... stunts
Dean Grimes ... stunts
Chris Haupt ... water safety
Niahlah Hope ... stunts
Cal Johnson ... stunt driver
Josh Mueller ... stunts
Andy Rusk ... stunts
Preston Schrag ... stunts
Paul E. Short ... utility stunts
Remington Steele ... stunt double: Thomas mann
Granger Summerset II ... stunt performer
Joe Nin Williams ... utility stunts (as Joe Williams)
Michael Yahn ... stunts

Camera and Electrical Department 

Rocky Amon ... Rigging Grip
Joseph Arena ... b camera operator / steadicam operator
Benjamin Baggott ... rigging electrician
K.C. Bailey ... still photographer
Chrys Blackstone ... electrician
Gary Blair ... Rigging
Brenton Booth ... additional lighting technician
Jeremy Bradley ... lighting technician
Matthew C. Brookman ... rigging electric best boy (as Matthew Brookman)
Darwin Montana Browne ... key grip: additional photography
Thomas Browne ... rigging key grip
Clay Caldwell ... grip
Patrick Capone ... director of photography: second unit
Chris 'Chalky' Chalk ... lighting console programmer
Tim Chang ... basecamp electric
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Timothy Clarke ... first assistant camera: additional photography / first assistant camera: re-shoots
Kelly Clear ... Chief Lighting Technician Additional Photography
Michael J. Cohen ... grip
Bobby Costello ... crane operator
Lauren Elizabeth Cummings ... loader
Eric Cunningham ... best boy electric: additional photography
Anthony DeFrancesco ... second assistant camera: "a" camera
Don Devine ... camera operator: "a" camera
Tommy Donald ... grip gang boss
Joe Duarte ... key grip: second unit
Michael Duarte ... key grip
Kevin Eagleson ... lighting technician: additional photography
Kahlil Fadel ... lighting technician
Cameron FitzMaurice ... drone pilot
Josh Friz ... first assistant camera: "b" camera and Steadicam
Mike Gipson ... best boy electric: second unit / electrician
Scott Christopher Harmon ... rigging grip
Aidan Hayes ... grip
Daniel A Hernandez ... digital imaging technician
Michael Horton ... Rigging Grip
Christopher Hosey ... digital utility: United States
Jeb Johenning ... Qtake Video Assist Operator
Glenn Kaplan ... first assistant camera: "a" camera
Michael Kellogg ... digital imaging technician: second unit
Sarah Kibby ... rigging electrician
Jean-Marc Lavigne ... grip: day player
Bruce Leefook ... lighting technician: additional photography
Colin Lutke ... lighting technician: additional photography
Max Macat ... first assistant camera: second unit
Jack McCollum ... lighting technician
Robert McFall ... camera b dolly grip
Glenn E. Moran ... rigging gaffer
Joey Moran ... rigging electric best boy
Andrew Kyle Morrison ... electrician
John S. Moyer ... steadicam operator: b camera
Jaim O'Neil ... gaffer: second unit
Neil Orchard ... Rigging Electrician
Dino Parks ... director of photography: Additional Photography
Phil Pastuhov ... drone director of photography
Kyle Perritt ... rigging electrician
Paul Poleski ... lighting technician
Craig Pressgrove ... first assistant camera: "c" camera
Hunter Rogers ... best boy rigging grip
Thomas J. Ruffner ... a dolly grip
Adam Russell ... digital utility
Andy Ryan ... gaffer
Nathan M. Schindler ... Rigging Grip
Eve Strickman ... second assistant camera: "b" camera
Jason Sutton ... libra head operator
Jason M. Thompson ... lighting technician
Aaron Toups ... Bestboy grip: Additional Photography
Jerry Wilson Jr. ... rigging electrician
Jeremy Wren ... grip

Animation Department 

Jano Olmos Alonso ... animator
Jhon Alvarado ... Lead Animator
Dimitrios Aspros ... animator
Julie Baines ... animator
Krzysztof Boyoko ... senior animator
Nicholas Cabana ... animator
Daniel Cabral ... senior animator
Andrea Castagnoli ... senior animator
Vincent Caudeville ... Senior Animator: Weta Digital
Kathryn Chandler ... animator
Martine Chartrand ... animator
ChunYong Chong ... animator
Stephen Clee ... animator
Arslan Elver ... animation supervisor: Framestore
Jazmin Evans ... animator
Camilo Duarte Franco ... Senior Animator Weta Digital
Jasmine Ghoreishi ... animator
Gunes Gocmen ... senior animator
Joseph Henson ... animator
Daniel Jervis ... animator
Alexis Kerjosse ... animator: Weta Digital
Joseph Kim ... animator
Tom Kloucek ... animator
Arthur Gil Larsen ... animator
Saul Latorre Sebastian ... animator
JieZhou Lei ... animator
Leo Leung ... animator
Joseph Lewis ... Animation Lead
Rebecca-Louise Leybourne ... lead facial animator: Weta Digital
Magin Marqués ... animator
Aju Mohan ... animator
Benoit Moranne ... Senior Animator
Marianne Morency ... lead animator
Oriol Navarro Orduña ... animator: framestore
Juan Sebastian Niño Florez ... Lead Animator
Erwan Perrin ... animator
Riccardo Pietracaprina ... animator
Christopher Potter ... animator
Fabrizio Prioletta ... animator
Hennadii Prykhodko ... Animation Supervisor: Framestore
Florentina Pérez ... animator
James Rothwell ... animatic supervisor
Kaveh Ruintan ... senior animator: Framestore
Bora Sahin ... senior animator
Samer Sallman ... animator: Framestore
Francesca Salvatore ... animator
Dan Santos ... animator
Jialing Danni Zhang ... Animation Coordinator

Casting Department 

Celia Becerra ... extras casting
Nicole Boccumini ... casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting
Brandi S. Hawkins ... extras casting
Georgia Simon ... adr voice casting
Leslie Wasserman ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Layne Brightwell ... costumer
Libby Culligan ... set costumer
Dalia Dalili ... set costumer
Kasha Faye ... wardrobe assistant
Katie Jenkinson ... costume coordinator
Kristen Kadel ... costume coordinator
Michelle Mal ... costumer
Valerie Martin ... costumer
Alyssa N. Miles ... Costumer
Donna O'Neal ... costume supervisor
Hannah Peitzman ... costumer
Jack Taggart ... Ager/Dyer
Kara Talley ... Seamstress
Patrick Tennerson ... wardrobe assistant
Bree Tomlinson ... Additional Costumer
Audrey Eisner ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Dylan Ball ... digital intermediate editor
Dylan S. Buser ... color assist
Stephen Ceci ... dailies operations manager
Fergus Hally ... colorist: dailies
Billy Hobson ... digital intermediate colorist
Greg Hollander ... assistant editor
Jess Jansen ... assistant editor
Ken Lebre ... dailies producer
Yvan Lucas ... digital intermediate colorist
Alan Z. McCurdy ... vfx assistant editor
Ken O'Keefe ... editor
Amy Redfern ... digital intermediate producer
Alexandra Scratch ... first assistant editor

Location Management 

Sara Alread ... key assistant location manager
Samuel Armstrong ... location production assistant
Chelsey Arnold ... location production assistant
Aubrey DeVaney ... key assistant location manager
Oran Domingue ... assistant location manager
Mary Louise Freeman ... assistant location manager
James Gavin ... assistant location manager
Lowell Lambert ... location production assistant
Tina Lambert ... location coordinator
Evan Lebish ... location production assistant
Gerry M. Long ... security coordinator
Maida N. Morgan ... location manager (as Maida Morgan)
Joanne Morton ... environmental steward
Richard Patrick ... location production assistant
Benjamin Sutton ... location production assistant
Jeff Williams ... location production assistant
Lee Futch ... location scout (uncredited)
Bao Nguyen ... location production assistant (uncredited)

Music Department 

Sara Andon ... flute
Nick Ariondo ... musician: accordion
Michael Bannett ... singer
Claire Brazeau ... Oboe
David Butterworth ... orchestrator
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Anthony Circo ... Score Technical Coordinator
Heather Clark ... flute
Stuart Clark ... Clarinet
Max Davidoff-Grey ... scoring assistant
Laura Dickinson ... score vocalist
Judith Farmer ... bassoon
Dylan Gentile ... Singer
Gwenaël Mario Grisi ... additional orchestrator / assistant to orchestrator
Phil Hadaway ... Pro Tools engineer
Jennifer Hammond ... supervising orchestrator
Caleb Hannan ... Scoring Assistant
Tom Hardisty ... music scoring recordist
Sam Jones ... additional orchestrator / assistant to orchestrator
Bryan Lawson ... music editor
Jason Lazarus ... additional music arranger
Edie Lehmann Boddicker ... vocal producer
Andrew Leonard ... Clarinet
Gina Luciani ... flute
Damian Montano ... bassoon
Jamal Moore ... score vocalist
Satoshi Mark Noguchi ... music engineer
Phil O'Connor ... Clarinet
Vili Robert Ollila ... additional orchestrator / assistant to orchestrator
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor / vocal contractor
Diane Freiman Reynolds ... singer
Clark Rhee ... additional music arranger / score technical coordinator
Fletcher Sheridan ... score vocalist
Noah Scot Snyder ... music scoring mixer
Jehan Stefan ... orchestrator
Nick Stone ... Musician: percussion
Andrew Synowiec ... musician
Keith Ukrisna ... sony stage crew
Angie Viviana Venegas ... Scoring Assistant
Suzanne Waters ... singer: soloist/small ensemble
Erica Weis ... music editor
Booker White ... music preparation
Gerald White ... singer
Lara Wickes ... Oboe
Elyse Willis ... vocalist: choir
Gina Zimmitti ... music contractor
Trent Zulkiewicz ... Scoring Assistant

Script and Continuity Department 

Kathy McHugh ... script supervisor
Melinda Taksen ... 2nd unit

Transportation Department 

Ben Biggers ... dot administrator: prep
Brian Paul Goldman ... driver
Brian Gregory ... transportation
John Guiberteau ... driver
Vince Pecora ... transportation captain
Casey Richter ... picture car coordinator
Gus Sardina ... generator operator/driver
Karla Schindler ... driver
Brittany Ward ... transportation dispatcher
Christina Whisenant ... dot compliance administrator
Doug Wright ... transportation coordinator

Other crew 

Samuel Armstrong ... location assistant
Asad Ayaz ... President of Marketing
Ian Bagley ... production assistant
Kristopher Chain-Harris ... production assistant
Kristin Chapman ... assistant to Brigham Taylor
Peyton Crosby ... production assistant
Arielle DePace ... production assistant
Tyler DuBovy ... production assistant (as Ty DuBo)
Addison Duffy ... set production assistant
Evelyn E. Espinosa ... insurance assistant accountant
Jeff Fischer ... additional voices
James Gavin ... Assistant Location Manager
Jackson Giles ... travel coordinator
Alyssa Grizzly Goldman ... production assistant
Nicholas Guest ... additional voices
Connor Hagan ... production assistant
Jentel Hawkins ... production assistant
Mark Hidalgo ... production assistant
Akil Jackson ... production assistant
Evan Lebish ... location production assistant
Bryson Lima ... construction production assistant: additional photography
Anne Longstreth ... second assistant accountant
Bobby Lovgren ... head wrangler
Dillon Mann ... production assistant
Diana P. Mejia ... key second assistant accountant
Richard Miro ... additional voices
Marley Mountcastle ... Assistant Production Coordinator
Alicia Jasmine Murray ... assistant payroll accountant
Michael Neal ... Marine Coordinator
Eilish Nobes ... production assistant
Boyce Powell ... production assistant
Grant Prater ... production secretary
Thomas Roberts ... set medic
Kimberly Robinson ... first assistant accountant
Rachael M. Roth ... unit publicist
Shatika Rudolph ... accounting clerk
Michelle Ruff ... additional voices
Scott Schreiber ... 2nd assistant accountant
Georgia Simon ... additional voices
Skip Stellrecht ... additional voices
Jabria Taylor ... production assistant
Michael Wayne Thomas ... Body Double
Daisy Tormé ... additional voices
Elizabeth Tyson ... production coordinator
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Angelo Vacco ... additional voices
Hannah Vittitow ... production assistant
Katie Whitworth ... 2nd assistant accountant
Jeff D Williams ... production assistant
Alec Wittschiebe ... assistant: Diane Sabatini
Wolfgang Ziegler II ... production assistant
April Klimko ... Production Safety (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed